1. Dieta DASH

DASH neboli dietní přístup k zastavení hypertenze. Kardiovaskulární onemocnění jsou na vzestupu a jejich předchůdcem je často vysoký krevní tlak. Proto DASH je v zásadě upravená strava, sestavená lékaři a vědci z amerického ministerstva zdravotnictví, která má pomoci snižovat vysoký krevní tlak či dokonce vysokému krevnímu tlaku zabránit a předejít tak závažnějším onemocněním, a to převážně přírodní cestou.

Princip této diety je založen v první řadě na omezení příjmu soli a živočišných tuků. Konkrétně v Česku se solí třikrát více, než kolik je doporučované množství a účelem této diety je snížení příjmu soli na 2,3g (polovina kávové lžičky) nebo dokonce 1,5 g denně (čtvrtina kávové lžičky). Toto množství je tak malé, že na konzumaci salámů, pečiva či chipsů můžete rovnou zapomenout. V této dietě a celém stravovacím plánu se dbá na sledování několika dávek konkrétních skupin potravin, a to na základě vašeho pohlaví, věku a úrovně aktivity. Například 25letý muž, který cvičí s mírnou až střední zátěží zhruba 20 minut denně by měl konzumovat 2600-2800 kalorií. Tyto kalorie jsou rozděleny na různé porce jídla podle tabulky níže, a i přes to, že se může zdát, že se jedná o velké množství jídla, je naopak cílem snížení těchto porcí. Například porce masa, drůbeže a ryb by měla být 28 g, což denní porce je tedy 170 g, 1 a půl kuřecího prsa.

Energetický příjem 2 600 kcal (10 920 kJ)
Skupina Počet porcí
Obilniny a výrobky z nich 10 - 11
Zelenina 5 - 6
Ovoce 5 - 6
Mléčné výrobky 3
Maso, drůbež a ryby 6
Ořechy, semena, luštěniny 1
Tuky a oleje 3
Sladkosti 0 -2

DASH je tedy o malém a častém jídle zaměřený na snížení nasycených tuků, cukrů a soli a zároveň má za cíl podporovat potraviny s vysokým obsahem vlákniny, bílkoviny a důležité vitamíny a minerály. Pro mnohé na začátku může být množství obilnin, ovoce a zeleniny trochu ohromující a způsobit žaludeční potíže, proto se doporučuje začít postupně s nižším a zvyšovat na to požadované vyšší množství.

2. Středomořská dieta

Populace sousedící se Středozemím mají bezpochyby vyšší délku života než USA nebo Velká Británie. Většina z toho je nepochybně spojena s genetikou a životním stylem, ale velkým určujícím faktorem jsou stravovací návyky těchto zemí. Jíst méně zpracovaných potravin, méně červeného masa, cukru a nasycených tuků.

Na rozdíl od jiných diet je středomořská strava spíše způsob stravování a změna životního stylu než sledování kalorií, což je pravděpodobně jeden z důvodů jejího úspěchu. Stále můžete konzumovat tradičně špatná jídla, jako jsou sýry, mléčné výrobky, olivový olej, dokonce i sklenku červeného vína. Důraz je kladen na fyzické cvičení, konzumaci více obilí, čerstvé zeleniny a ovoce, zvyšování konzumace mořských plodů a ryb. Tato strava se stává nesmírně oblíbenou a mnoho výzkumů prokazuje její úspěšnost při hubnutí.

3. Flexitariánská dieta

Zakladatelem této stravy je dietolog Dawn Jackson Blatner. Tato strava je označována jako nutričně vyváženou stravou, která pomáhá hubnout zdravou cestou bez tzv. jojo efektu a je částečně spojována s vegetariánstvím či veganstvím. Flexitariáni se snaží konzumovat převážně rostlinnou stravu, avšak bez nějakého pocitu viny si uchovávají určitou pružnost, kdy je povolen i občasný odklon od této diety. Každý rok se objevují další a další výzkumné studie o výhodách konzumace více rostlin a minimalizace nezdravých nasycených tuků, které se často vyskytují v mase. Tato dieta jednoduše říká, že jezte více toho, o čem víme, že je pro vás dobré, ale zároveň si vezměte něco z toho, co máte rádi. Tento způsob stravy si zaslouží pozornost, protože nejen že to umožňuje dodržovat zásady zdravé výživy, ale také zásady harmonického života.

Flexitarian dodržuje skupinovou dietu s pěti jídly, kterými jsou:

- tzv. nové maso“ (tofu, fazole, čočka, hrášek, ořechy a semena),

- ovoce a zelenina,

- celozrnné výrobky,

- mléčné výrobky,

- cukr a koření.

Těchto pět jídel by nemělo přesáhnout denní spotřebu 1500 kalorií. Jednotlivá jídla z hlediska kalorií jsou rozdělena tak, že snídaně je kolem 300 kalorií, oběd přibližně 400 kalorií, večeře je přibližně 500 kalorií a k tomu dvě svačinky přibližně o 150 kalorií. To by mělo být upraveno na základě výšky, hmotnosti, věku a pohlaví flexitariána.

4. Dieta Weight Watchers (sledující váhu)

V hubnutí je více než počítání kalorií. Režim Weight Watchers je systém založený na bodech, navržený tak, aby věci byly jednoduché, ale umožnili dietérovi něco z toho, co má rád. Myšlenkou je, že budete hubnout až 1 kg týdně. Kritika, která se na tuto dietu snesla spočívala v nedostatečném důrazu na cvičení, což se roku 2015 změnilo a do programu bylo přidáno.

Tato dieta je hodnocena na základě bodů, což znamená, že žádná jídla nejsou omezená, ale dostanete body na základě Vašeho výběru jídla. Máte jen určitý počet bodů, který můžete každý den vyčerpat. Například většina ovoce a zeleniny získávají nulové body, a proto Vás dieta vybízí, abyste více konzumovali tyto potraviny než nezdravé alternativy.

Začít s touto dietou je jednoduché. Nejprve se připojíte ke komunitě a budete si moci s odborníky popovídat. Balíček webových stránek a členství nabízí stovky receptů a výběr jídel je v řádu tisíců. Nevýhodou je, že za tyto služby samozřejmě musíte platit. Možná vám ale placení a pravidelné sledování pomůže zůstat na správné cestě. Mnoho časopisů zveřejnilo studie, které prokázaly výhody stravy Weight Watchers při hubnutí.

5. Dieta MIND (Dieta mysli)

Dieta MIND byla speciálně navržena na základě vědeckého výzkumu se zaměřením na zdraví mozku. Dieta si bere část z DASH diety a středomořské stravy a spojuje je do režimu Středomoří-DASH. Hlavním účelem této stravy je zabránit Alzheimerově chorobě v pozdější fázi života.

Dieta MIND podporuje konzumaci 10 zdravých skupin potravin:

- zelená listová zelenina,

- jiná zelenina,

- ořechy,

- bobule,

- fazole,

- celozrnné výrobky,

- ryby,

- drůbež,

- olivový olej,

- víno.

Musíte také vyloučit či se vyhnout pěti nezdravým skupinám potravin, a to červenému masu, máslu a margarínu, sýrům, pečivu a sladkostem a smaženým jídlům nebo rychlému občerstvení. Každý den jíte alespoň tři porce a doporučuje se také každodenní sklenka vína, ale není to úplně nutné. Drůbež by měla být konzumována nejméně dvakrát týdně a ryby nejméně jednou týdně. Vaření by se mělo dělat na olivovém oleji. Je velice pravděpodobné, že na stravě MIND zhubnete, je-li to žádoucí, protože podporuje mnoho požadovaných zdravých možností, ale hlavní náplní stravy MIND je zdraví mozku.

Shrnutí

Je jasné, že pět nejlepších diet má všechny podobnosti navzdory jejich zjevným rozdílům. Představou je, že budete jíst více rostlinné potravy, zvýšíte příjem celozrnných výrobků, ovoce a zeleniny a zároveň omezíte příjem nasycených tuků, solí a cukru. Neexistuje univerzální dieta a není možno říci, jaká strava je pro Vás ta správná, neboť je příliš mnoho faktorů, které mohou ovlivnit výsledek. Rozumným přístupem je vyzkoušet několik diet a zjistit, co funguje pro Vás, Váš životní styl a Vaši rodinu. Je důležité, abyste si vytvořili zdravý vztah k jídlu, vyhýbali se známým nezdravým možnostem a hlavně cvičili.

Zdroje: maximuscle.com, Freepik

Podobné články

2 Komentářů

iwjidaguq

iwjidaguq

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Oejidi <a href="http://slkjfdf.net/">Ojobox</a> ebz.xycf.flatify.cz.owj.cx http://slkjfdf.net/

Reply
enesehi

enesehi

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Umgicesuw <a href="http://slkjfdf.net/">Iluhepexo</a> ixj.ydog.flatify.cz.slz.sn http://slkjfdf.net/

Reply

Napište komentář

Články z dalších našich webů: