Snadno se nám stává, že své životní partnery považujeme za samozřejmost. V některých ohledech se to nutně musí stát. Hrbíme se ze dne na den v domnění, že víme, co řeknou, ještě než to řeknou, a co udělají, ještě než to udělají.

Pravdou však je, že brát svého partnera jako samozřejmost je nebezpečná hra, protože ovlivňuje způsob, jakým se k němu chováte. A výzkumy ukázaly, že kvalita vašeho manželství má ve skutečnosti nadměrný vliv na celkovou kvalitu vašeho fyzického zdraví i životního štěstí a spokojenosti.

Již v roce 2001 studie Gottmana, Levensena a Woodina ukázala, že pohrdavé, znechucené a jiné negativní výrazy obličeje pozorované v manželství jsou předpovědí nejen budoucí pravděpodobnosti rozchodu manželů, ale také budoucích problémů s fyzickým zdravím každého z manželů.

Překročili jsme o 21 let později a nová studie Wells a Haase a dalších (2022) nám přináší zrcadlový obraz tohoto zjištění. Pozitivní jev, který autoři nazývají "rezonance pozitivity", přesně předpovídá nejen úspěšné a uspokojivé manželství, ale také budoucí dobré fyzické zdraví každého z partnerů.

Co je to pozitivní rezonance?

Autoři definují pozitivní rezonanci jako "okamžiky mezilidského spojení, které se vyznačují sdíleným pozitivním afektem, pečující neverbální synchronizací a biologickou synchronizací."

Pozitivní rezonance je tedy okamžik, kdy společně sdílíte pozitivní emoci, která nevyžaduje žádná slova a která synchronizuje vaše srdeční tepy a další fyzické procesy. Zde jsou tři příklady:

  • Na koktejlovém večírku stojí Brittany v malé skupince lidí, kteří diskutují o novém druhu kobercového vlákna. Hledá v místnosti svého manžela a náhle zachytí jeho pohled na druhém konci místnosti a vidí, že i v jeho očích je nuda. Když ji každý z nich vnímá u toho druhého, potají se usmějí.
  • Will a James sledují realitní makléřku z místnosti do místnosti, když se jim snaží prodat dům. Když je upozorňuje na jednotlivé aspekty, přikyvují a šeptají neutrální uznání a dávají si záležet na tom, aby se do procesu nevměšovali. Když však realitní makléřka vyjde z poslední místnosti před nimi, ramena se jim otřou, když míří ke dveřím. Kradmo se na sebe podívají, každý z nich zaregistruje radost v očích toho druhého a ve stejný okamžik si společně uvědomí, že tohle je jejich budoucí domov.
  • Při příchodu domů z práce najde Brooke svého manžela Jeffa na gauči, po kterém lezou jejich dvojčata batolata, a on vypadá unaveně. Hodí aktovku na zem, vykřikne: "Psí hromádka!" a vrhne se na podlahu, stále ještě v hedvábných šatech. Obě děti tátu okamžitě opustí a vrhnou se na Brooke, která je začne lechtat. Podívá se na Jeffa a v jejich společném smíchu vidí úlevu a uznání. V tu chvíli se cítí spojeni víc než kdy jindy.

Možná není snadné uvěřit, že tyto okamžiky pozitivní rezonance mohou skutečně vzájemně synchronizovat srdeční tep, pomáhat udržovat vaše fyzické zdraví a přispívat k vaší dlouhověkosti. Bylo však prokázáno, že žít svůj život ve vztahu bez pohrdání a s vysokou pozitivní rezonancí všechny tyto věci předpovídá.

Tajemství, jak mít ve vztahu více pozitivní rezonance

  1. Věnujte pozornost svému partnerovi. Co má rád, co nemá rád, co chce a co potřebuje? Snažte se být naladěni na potřeby a přání svého partnera.
  2. Věnujte pozornost svým pocitům a pocitům svého partnera. Aby byl pár pozitivně citově propojen, musí být na sebe vzájemně citově naladěn. To může být mimořádně obtížné, pokud jste vyrůstali v rodině, která o emocích obecně příliš nemluvila ani se jimi nezabývala (citové zanedbávání). Pokud jste vyrůstali v citově zanedbávané rodině, možná budete muset vynaložit větší úsilí, abyste se naučili rozpoznávat pocity u sebe i u druhých a také to, jak emoce fungují a jak jim porozumět. Tyto dovednosti v oblasti emocí se dají velmi dobře naučit a mohou přispět k tomu, že ve vašem manželství bude více rezonovat pozitivita.
  3. Projevujte svému partnerovi uznání. Oceňovaný manžel je obvykle šťastný manžel. Vědomí a pocit, že si vás partner váží, je uklidňujícím balzámem, který může párům pomoci přečkat těžká období a udržet si pouto. Je to diametrální opak toho, když berete svého partnera jako samozřejmost, a vytváří to předpoklad pro pozitivní rezonanci.
  4. Nespokojte se s odstupem nebo neštěstím. To je jedna z největších chyb, kterých se páry mohou dopustit, a podle mých zkušeností párového terapeuta jedna z nejčastějších. Neštěstí může postupně narůstat pod radarem vztahu, přičemž si ani jedna strana zcela neuvědomuje, že se tak děje. Je nezbytné poukázat na narůstající nebo opakující se problém či záležitost a řešit ji, jinak by to mohlo vést k většímu pohrdání a menšímu pozitivnímu souznění.

Výsledek

City jsou lepidlem, které vás s partnerem spojuje. City také poskytují oheň, který udržuje vášeň ve vztahu. Bohužel city mohou také způsobit velké škody a poškození páru, pokud se s nimi nezachází s náležitým porozuměním a péčí. Pokud jste vy nebo váš partner vyrostli v citově zanedbané domácnosti, můžete mít tendenci se během obtížných nebo bolestivých konfliktů odpojit. To znamená, že se možná budete muset o svou rezonanci více snažit.

Naučit se identifikovat emoce u sebe i u partnera, přijmout fakt, že tyto pocity nelze hodnotit jako správné nebo špatné, ale že záleží na tom, co s nimi uděláte, a umět se v konfliktu soustředit na pocity místo na "fakta": To všechno jsou věci, které mohou mnoha lidem s citovým zanedbáváním v dětství nesmírně prospět.

Stejně jako si Brooke všimla Jeffova vyčerpání a dodala mu to, co potřeboval, a stejně jako Will a James přečetli pocity toho druhého jediným pohledem, když svému partnerovi ukážete, že ho hluboce a důkladně znáte, a stejný pocit dostanete zpět, přispíváte k pocitu "my". Je to jako říct: "Jsme tým a já tě chápu."

Zdroje: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/childhood-emotional-neglect/202205/new-study-shows-power-positivity-resonance-couples , Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: