U lidí se stavem nazývaným metabolický syndrom je asi pětkrát větší pravděpodobnost vzniku cukrovky 2. typu.

Metabolický syndrom sestává z konstelace klinických nálezů definovaných přítomností alespoň tří z následujících:

◉ zvýšený krevní tlak (hypertenze)

◉ břišní obezita

◉ snížená tolerance glukózy

◉ rezistence na inzulín

◉ zvýšené triglyceridy

◉ cholesterol s nízkou hustotou lipoproteinů („dobrý cholesterol“)

Lidé, u kterých se vyvine cukrovka typu 2, mají větší šanci na infarkt, mozkovou mrtvici, chronické onemocnění ledvin, poškození nervů (neuropatie) a oční onemocnění (retinopatie).

Přibližně 85% pacientů s diabetem typu 2 bude vyžadovat léčbu vysokého krevního tlaku. Přestože antihypertenzní léky účinně snižují krevní tlak, některé léky, jako jsou β-blokátory a thiazidová diuretika, mohou mít vedlejší účinky nebo mohou zvýšit hladinu glukózy v krvi. Americká diabetická asociace odhaduje, že 33–49% lidí s diabetem nedosahuje cílů glykemie, krevního tlaku a lipidů v krvi. Mohou vám pomoci úpravy životního stylu, jako je hubnutí.

Úbytek hmotnosti může účinně snížit krevní tlak přibližně o 1 milimetr rtuti (mmHg) na každý kilogram (kg) ztracené hmotnosti. Současné pokyny klinické praxe však nedoporučují pokusné vysazení antihypertenziv během léčebně řízeného programu hubnutí u lidí s cukrovkou, kteří mají nadváhu. V Klinická studie s remisí cukrovky (DiRECT)Důvěryhodný zdroj, vědci z univerzit v Glasgow a Newcastlu ve Velké Británii prokázali, že program intenzivní regulace hmotnosti založený na primární péči Counterweight-Plus vedl k remisi cukrovky typu 2 u 46% účastníků po 12 měsících. Během počáteční fáze totální náhrady stravy účastníci podstoupili plánované vysazení všech léků na krevní tlak, aby se zabránilo nízkému krevnímu tlaku při vstávání ze sedu nebo vleže. Vědci znovu prozkoumali údaje z této studie, aby zjistili bezpečnost ukončení léčby léky na krevní tlak a míru poklesu hladin krevního tlaku u účastníků s hypertenzí a bez ní. Vědci nedávno zveřejnili výsledky této post-hoc analýzy v časopise Diabetologia.

Významné snížení krevního tlaku

Studie používala v intervenční části studie nízkoenergetickou dietu (825–853 kilokalorií denně) po dobu 12–20 týdnů, po které následovalo postupné znovuzahájení jídla po dobu 2–8 týdnů a strukturovaná váha - program údržby ztrát s měsíčními návštěvami. Účastníci, kteří dostávali intervenci, přerušili všechny diabety a antihypertenzní léky při zahájení počáteční fáze úplné náhrady stravy, pokud je nepotřebovali pro jiné podmínky než cukrovku nebo hypertenzi. Vědci během studie sledovali krevní tlak a glykemické hladiny a znovu zavedli léky těm účastníkům, jejichž hladiny se zvýšily. 78 ze 143 účastníků, kteří dostávali celkovou náhradu stravy, mělo na začátku hypertenzi, přičemž 44% účastníků dostávalo jeden antihypertenzivum a přibližně 56% dostávalo dva nebo více. Přibližně 36% účastníků hlásilo závratě během fáze úplné náhrady stravy.

Studie prokázala významné snížení průměrných hladin krevního tlaku během celkové substituční léčby dietou po 20 týdnech a 1 a 2 letech. U účastníků bez anamnézy hypertenze byl pokles okamžitý. Naproti tomu k významnému snížení krevního tlaku nedošlo u pacientů, kteří byli dříve léčeni na hypertenzi, přibližně do 9. týdne.

Během fáze úplné náhrady stravy muselo 27,5% účastníků (26% na jednom léku a 74% na dvou nebo více lécích) znovu začít užívat antihypertenziva. Po 2 letech však 28% účastníků, kteří vysadili antihypertenziva, nepotřebovalo vzít je znovu.

Podle studie 53 lidí vidělo remisi u diabetu 2. typu s průměrným úbytkem hmotnosti 11,4 kg za 2 roky. Z této skupiny mělo 27 účastníků vysoký krevní tlak a na začátku léčby zastavili všechny léky na krevní tlak, přičemž 12 po 2 letech zůstalo ze všech antihypertenziv.

Silné stránky a omezení studie

Dr. Roy Taylor, společný hlavní řešitel, spoluautor a profesor medicíny a metabolismu v kampusu stárnutí a vitality centra magnetické rezonance v Newcastle upon Tyne, komentoval silné stránky studie pro Medical News Today.

"Za prvé," řekl, "studie byla randomizovaná kontrolovaná studie, která může poskytnout nejvyšší standard informací pro vedení lékařů." Zadruhé, ošetřovatelé primární péče (nebo dietologové, pokud jsou k dispozici) řídili jednotlivé pacienty, čímž lékaři uvolňovali drahocenný čas na péči o ostatní pacienty,“ "zatřetí, velký počet pacientů s diabetem 2. typu zapojených do DiRECTu byl zcela reprezentativní pro všechny lidi s tímto onemocněním, včetně rovného zastoupení všech sociálně-ekonomických skupin." Za čtvrté, toto přispívá ke snížení nákladů na zdravotní péči. “

Omezení studie zahrnují její otevřený design a použití post-hoc analýzy. Ačkoli post-hoc analýza může pomoci identifikovat data, která nejsou zobrazena primárním cílem studie, vědci nemohou z post-hoc analýz vyvodit konečné závěry, pouze hypotézy pro další studium. Kromě toho měli účastníci studie průměrnou dobu trvání diabetu 2. typu pouze 3 roky, což omezilo zobecnitelnost výsledků na osoby s dlouhodobým diabetem 2. typu.

Je zapotřebí dalšího výzkumu, aby bylo možné stanovit, kterým pacientům s diabetem 2. typu by tato intenzivní intervence při řízení hmotnosti a dlouhodobá trvanlivost odpovědi nejvíce prospěly. Dr. Roy Taylor také komentoval důsledky výsledků studie a řekl: „Mnoho lidí nerado užívá tablety, v neposlední řadě kvůli vedlejším účinkům.“

Sečteno a podtrženo

V současné době bylo Dr. Royem Taylorem řečeno, že "neexistuje žádná alternativa." Článek dokazuje, že podstatná ztráta hmotnosti může odstranit potřebu tablet na krevní tlak nebo snížit počet a typ užívaných tablet. Motivací k podstatnému úbytku hmotnosti je také únik z „doživotního trestu“ diabetu 2. typu a tento dokument ukazuje, že to má další významné výhody. “

Zdroj: www.medicalnewstoday.com, Freepik

Podobné články

2 Komentářů

oxeinar

oxeinar

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Owezuveg <a href="http://slkjfdf.net/">Esdovur</a> tmm.fkko.flatify.cz.pio.ex http://slkjfdf.net/

Reply
uxinopu

uxinopu

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Acigaxtt <a href="http://slkjfdf.net/">Aceqavabd</a> xum.gtkz.flatify.cz.ouz.xo http://slkjfdf.net/

Reply

Napište komentář

Články z dalších našich webů: