Gellis Lande prostřednictvím svých Instagram Stories začala sdílet stížnosti anonymních žen, které měly špatné zkušenosti s dietou F-Factor, zvláště poté, co jedly značkové tyčinky a doplňky F-Factor. Ačkoli Gellis Lande nikdy nedržela dietu, příběhy, které sdílela od anonymních žen, uváděly vedlejší účinky, které zahrnovaly vypadávání vlasů , amenoreu, vyrážky, ztrátu menstruace, narušené stravovací návyky a potíže s GI.

Tvůrce F-Factoru Tanya Zuckerbrot, RD, nakonec prostřednictvím The New Yourk Times tato obvinění vehementně odmítla-a noviny dokonce uvedly, že některá extrémnější tvrzení mohla být vykonstruována. Odborníci na výživu však již dlouho mají vážné obavy ohledně stravy a jak omezující je. Dva registrovaní dietologové zvažují, co si myslí, že byste měli vědět o dietě F-Factor.

Co je dieta F-faktoru?

Dieta F-Factor není novinkou: Zuckerbrot, který pracoval s vysoce postavenými klienty, jako jsou Megyn Kelly a Katie Couric, a je oficiálním dietologem Miss Universe Organisation, podle Times, publikovala svou knihu The F-Factor Diet : Objevte tajemství trvalého hubnutí v roce 2006.

Dieta F-Factor, v nejširším slova smyslu, je dieta s vysokým obsahem vlákniny pro muže a ženy („F“ znamená vlákno, podle webových stránek diety). Důvodem je, že „vláknina má nulové kalorie - takže se můžete naplnit, aniž byste vyplňovali,“ uvádí web.

Za prvé, je rychlá připomínka o tom, co vlákno je: „Existují dva druhy vlákniny,“ Shana Minei Spencer, MS, RDN, dietologem se sídlem v New Yorku, říká  zdraví . "Existuje rozpustná vláknina, [která] se rozpouští ve vodě za vzniku gelovitého materiálu a údajně pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a glukózy v krvi." Rozpustná vláknina se nachází v ovsu, hrachu, fazolích, jablkách, citrusových plodech, mrkvi, ječmenu a psylliu. Pak je tu nerozpustná vláknina, která podporuje pohyb střev a může hromadit vaši stolici, říká Spence. Je skvělý při zácpě nebo nepravidelné stolici a najdete ho v celozrnné mouce, pšeničných otrubách, oříšcích, fazolích a vláknité zelenině. Vzhledem k tomu, že váš trávicí systém nedokáže rozložit vlákninu na energii, pomáhá vám také cítit se plní.

Dieta F-Factor povzbuzuje následovníky ke sledování vlákniny a čistých sacharidů, ale má také doporučení pro další gramy tuků, které můžete mít každý den, stejně jako 28 g bílkovin, které byste měli mít při každém jídle, plus svačinu. To odpovídá asi 258 až 400 gramům chudých bílkovin denně pro ženy, asi 90–126 gramů-což je výrazně nad množstvím doporučeným Světovou zdravotní organizací, která navrhuje 0,8 gramu na kilogram tělesné hmotnosti (u ženy o hmotnosti 68 kg), to je 55 gramů denně).

Je také důležité si uvědomit, že zatímco dieta říká, že neomezuje počet kalorií za den, ale doporučení pro jiné potraviny nakonec omezují celkový příjem kalorií a poskytují vestavěný „kalorický strop“ podle F-Knihy faktorů. Každý krok, popsaný níže, má také svůj vlastní limit kalorií.

Abychom to trochu více rozdělili, F-Factor Diet se skládá ze tří fází nebo kroků:

  • Krok 1 : Tento krok obvykle trvá dva týdny a žádá dietáře, aby jedli 1 000–1 000 kalorií a 35 gramů vlákniny denně. To je o 10 gramů více, než doporučuje Akademie výživy a dietetiky pro ženy, a o 7 gramů více, než doporučuje Dietary Guidelines form Americans (DGA). To také znamená sníst méně než 35 gramů čistých sacharidů (to je celkový počet sacharidů minus vláknina) a šest porcí tuku.
  • Krok 2 : Tuto fázi, známou jako „Pokračující hubnutí“, dodržují dietáři, dokud nezhubnou tolik, kolik chtějí zhubnout. Doporučení zahrnují 1267-1467 kalorií denně , přičemž se drží vysokého počtu vlákniny, ale čisté sacharidy se zvýší na 75 gramů denně spolu s dalšími třemi porcemi sacharidů a třemi porcemi tuku.
  • Krok 3 : V této fázi, známé jako udržovací, mohou dietáři jíst 1 600–2 000 kalorií denně (v závislosti na BMI) a 125 gramů čistých sacharidů denně, přičemž se drží vysokého počtu vlákniny. Pro srovnání, DGA doporučují získat 45-65 % vašich celkových kalorií ze sacharidů-pokud tedy sníte 2 000 kalorií denně, je to 225–325 gramů sacharidů denně.

A konečně, voda je obrovskou součástí diety F-Factor, protože „vláknina potřebuje vodu, aby dokázala své kouzlo“, uvádí webová stránka, která navrhuje, aby dietáři vypili tři litry neboli více než 12 šálků vody denně. To není příliš daleko od Ústavu medicíny Národních akademií věd, který ve skutečnosti doporučuje 2,7 litru (11 šálků) pro ženy a 3,7 litru (téměř 16 šálků) za den celkového příjmu vody.

Co můžete jíst na dietě F-Factor a co je zakázáno?

Než se do toho ponoříme, je důležité vědět, že i když jídlo obsahuje uhlohydráty nebo tuky, nemusí být nutně klasifikováno jako „sacharid“ nebo „tuk“ v dietě s F-faktorem (nebudu se bít kolem Bush zde, je to docela matoucí). Podle diety se neškrobová zelenina počítá jako „nulové sacharidy“ a tuk, který najdete v libových bílkovinách, jako je hovězí maso, drůbež a mléčné výrobky, není zahrnut ve vašich „dodatečných tucích“ povolených ve stravě.

Celkově dieta na webových stránkách klade největší důraz na potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako je ovoce, neškrobová zelenina, luštěniny a výběr celozrnných produktů, jako jsou obiloviny s vysokým obsahem vlákniny a bulgur. Dieta F-Factor Diet také doporučuje získat extra vlákno prostřednictvím značkových tyčinek a prášků s vlákny a bílkovinami a také krekry z křupavého chleba GG.

F-faktor naopak varuje před konzumací masa s vysokým obsahem tuku a vybízí dietáře, aby se vyhýbali nasyceným tukům a přidanému cukru. Ale přesto dieta opakovaně inzeruje, že můžete zhubnout „bez ztráty všeho, co máte rádi“. Pravděpodobně je dobré jíst cokoli z těchto věcí, pokud splníte dietní cíle týkající se vlákniny, čistých sacharidů, bílkovin a tuků.

Jedna věc, kterou si F-Factor určitě všimne, je, že alkohol není mimo limity a že sklenice vína o objemu 4 unce přispívá k vašemu dennímu počtu sacharidů 2 čistými sacharidy. Blog F-Factor vysvětluje, že ačkoli by nikdo neměl začít pít alkohol, pokud tak již neučinil, může být střídmé pití součástí dietního plánu od samého začátku. "Bez toho, abyste do svého jídelníčku zahrnovali od začátku trochu alkoholu, je pro vás mnohem obtížnější pokračovat v běžném společenském životě, chodit po práci s přáteli nebo se dokonce jen v sobotu večer stýkat," uvádí jeden blogový příspěvek. Příspěvek dále varuje před nápoji s vysokým obsahem cukru a doporučuje nízkokalorické možnosti, jako je suché víno a alkohol smíchaný s klubovou sodou.

Povede dieta F-Factor ke snížení hmotnosti?

V krátkodobém horizontu? Ano, pravděpodobně bude. Je však těžší dospět k tomuto závěru z dlouhodobého hlediska.

Leslie P. Schilling, RDN, CSCS, CEDRD-S, dietoložka v oblasti Las Vegas, přezkoumala dietu F-Factor a má několik myšlenek: „[F-Factor] vypadá jako dieta, na které byla moje babička před desítkami let,“ říká. "Je to jen další nízkokalorická dieta s chytlavým názvem." Není to nutričně zdravé, protože celková energie vypadá, že klesne pod to, co by většina dospělých potřebovala sníst za den. Abych to uvedl na pravou míru, zdá se, že tato úroveň kalorií, která se jeví jako „univerzální přístup pro všechny“, je nižší než hladina kalorií ve významných studiích hladovění.

Je důležité si uvědomit, že Schillingův odkaz na „hladovění“ neodkazuje na doslovnou definici hladovění, ale odkazuje na experiment Minnesota Starvation Experiment, mezní studii provedenou v roce 1944. Studie sledovala 36 mužů, kteří strávili šest měsíců na nízké hladině. kalorická dieta 1 570 kalorií denně. Subjekty (všichni byli zdraví muži) zaznamenali výrazné poklesy síly, tělesné teploty, srdeční frekvence a sexuální touhy, stejně jako zvýšené úrovně deprese, podrážděnosti a únavy. Horší bylo, že byli posedlí jídlem, často o něm snili a neustále o něm mluvili a četli.

"V první řadě musí být splněny něčí energetické potřeby, aby tělo udrželo základní procesy," říká Schilling. "Tělo neví, jaký je rozdíl mezi další módní dietou a hladomorem." Tato [dieta] je receptem na syndromy s nízkou energetickou dostupností a na zahájení cyklu omezeného záchvatu. " Varuje, že dieta mnohem pravděpodobněji způsobí dlouhodobé poškození než krátkodobé dobro.

Existují nějaké důkazy, které to potvrzují. Nejprve metaanalýza z dubna 2020 publikovaná v The BMJ se zabývala 121 dříve provedenými studiemi hubnutí a zjistila, že drtivá většina je schopna zhubnout během prvních šesti měsíců restriktivní diety, ale tuto váhu získat zpět do jednoho roku.

A není to kvůli nedostatku vůle nebo následnosti. Studie z roku 2015 publikovaná v International Journal of Obesity vysvětluje, že rychlé hubnutí může ve skutečnosti vyvolat fyziologické změny, díky nimž je opravdu těžké zhubnout více a ve skutečnosti podpořit přírůstek hmotnosti, včetně méně spálených kalorií, méně oxidace tuků, zvýšené produkce hormonů hladu a sníženou produkci hormonů hladu.

Je však třeba poznamenat, že existují některé případy, kdy je možné dlouhodobé udržení hmotnosti: článek z roku 2005 publikovaný v The American Journal of Clinical Nutritionuvedl, že asi 20 % jedinců s nadváhou, kteří prováděli program hubnutí byli úspěšní při dlouhodobém hubnutí-když byl tento úbytek hmotnosti definován jako ztráta 10 % jejich původní tělesné hmotnosti-a udrželi si jej po dobu nejméně jednoho roku.

V tomto ohledu má dieta F-Factor několik zastánců. „Bravo pro dietu s F-faktorem,“ řekla Lisa Sasson, MS, klinická docentka RD, katedra výživy, potravinářských studií a veřejného zdraví na Newyorské univerzitě, na podporu, kterou poskytl  Lanny J. Davis, zmocněnec a mluvčí F-faktor. „Nejedná se o dietu na hubnutí, ale o přístup ke zdravému, uspokojivému a chutnému jídlu v životním stylu. Nezakládá se na deprivaci, ale místo toho se zaměřuje na rozsáhlý seznam potravin a vytváří vyvážená jídla a svačiny, které se spojují. zahrnout zdravou výživu. “

V dalším doporučení Ronald Galluccio, MD, kardiolog z Eastside Medical and Cardiovascular Associates, nazval Zuckerbrotův přístup k výživě „rozumný a založený spíše na vědě než na výstřelcích“, a dodal, že „pod jejím vedením moji pacienti výrazně snížili hladinu cholesterolu, zhubli a zvýšili jejich šance na dlouhověkost".

Je dobré vyzkoušet dietu F-Factor?

Já a dietologové, s nimiž jsem vedl rozhovor, nedoporučují zkoušet dietu s F-faktorem, a to v zásadě kvůli nižšímu počtu kalorií, než se navrhuje, a důrazu na jednu živinu. "Když mám klienta, který je hyperfokusovaný na jednu konkrétní živinu, obvykle zjistím, že chybí v jiných oblastech," říká Schilling. "To se zdá být obzvláště pravdivé, když jíte příliš mnoho vlákniny. Rád říkám svým klientům, že se mohou cítit plní, ale jsou [nedostatečně] krmeni." Jinými slovy, příliš se nasytit potravinami bohatými na vlákninu znamená, že možná nebudete mít prostor pro dostatečné množství bílkovin, tuků a škrobových sacharidů.

A přestože ano, jíst hodně vlákniny je zdravá volba, F-Factor toto doporučení nevymyslel. Tvrdí, že je „jediným dietetikem vytvořeným programem pro hubnutí a optimální zdraví, který je založen na výživě bohaté na vlákninu“, ale to nemůže být dále od pravdy. Každá legitimní zdravá organizace v Americe propaguje dietu založenou na výživě bohaté na vlákninu, včetně USDA, American Diabetes Association, American Heart Association, Institute of Medicine a Academy of Nutrition and Dietetics.

Je také třeba poznamenat, že příliš mnoho čehokoli - dokonce i něco jako vlákno - není vždy dobré. Zatímco vláknina je pro vás dobrá a jí dostatečně - asi 28 gramů denně pro ženy, ačkoli Schilling varuje, že ne každý chce nebo může tolerovat toto množství - má prokázané přínosy pro zdraví, každý, kdo někdy snědl celou plechovou pásku pečeného květáku na jedno posezení ví, že příliš mnoho vlákniny může vést k nepříjemným vedlejším účinkům. "Příliš mnoho může rozhodně způsobit poruchy GI, jako je nadýmání, bolest břicha a zácpa, mimo jiné příznaky," říká Spence.

Přesto v prohlášení, které Davisovi poskytl Health jménem Zuckerbrot, obhajuje svou dietu: „Jsem registrovaný dietolog. Jedl jsem způsobem F-Factor dvacet let a budu jím takto po celý život, abych zvládl svoji váhu bez hladu a zároveň zlepšil své zdraví. Pro mě F -Factor Diet je o svobodě jídla. Není to dieta pro počítání kalorií a není omezující. Vyvinul jsem dietu F-Factor, abych poskytl dostatek kalorií, a proto žádám své zákazníky, aby se nepokoušeli upravovat nebo upravovat program, který je předepsáno v knize nebo jej vezměte do extrémů. F-Factor je o tom, jak se naučit jíst, abyste si vážili svého zdraví a svého pasu. Naším cílem je vzdělávat lidi v tom, jak zlepšit svůj zdravotní stav prostřednictvím vztahu k jídlu. Se vzděláním přichází zmocnění a jsme odhodláni posílit každého našeho zákazníka nástroji, které potřebují k šťastnějšímu a zdravějšímu životu.“

Zdroje: health.com, Freepik

Podobné články

16 Komentářů

HIZN4SF https://page.link

HIZN4SF https://page.link

před 2 roky

HIZN4SF https://page.link

Reply
igaxapat

igaxapat

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Uzaxojo <a href="http://slkjfdf.net/">Evecka</a> zok.bhdf.flatify.cz.dmi.fp http://slkjfdf.net/

Reply
odiyobuyomo

odiyobuyomo

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Exafov <a href="http://slkjfdf.net/">Utaluqumo</a> mmd.nzgk.flatify.cz.bun.ba http://slkjfdf.net/

Reply
efozedonaee

efozedonaee

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Orjanuti <a href="http://slkjfdf.net/">Aruzihala</a> fzt.fcqv.flatify.cz.mwo.rh http://slkjfdf.net/

Reply
ihulhuq

ihulhuq

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Oyopuk <a href="http://slkjfdf.net/">Otihubi</a> mli.gdhp.flatify.cz.ugg.dw http://slkjfdf.net/

Reply
afobyolmu

afobyolmu

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Ietumegni <a href="http://slkjfdf.net/">Ihiwam</a> mdt.bwcy.flatify.cz.iaj.za http://slkjfdf.net/

Reply
amuvewetuz

amuvewetuz

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Izivuveh <a href="http://slkjfdf.net/">Ojequto</a> cka.dlyt.flatify.cz.rfr.ke http://slkjfdf.net/

Reply
mpdsiomk

mpdsiomk

před 1 roky

Co je dieta F-faktoru a je bezpečná? Zde je to, co říkají odborníci na výživu | Flatify.cz
mpdsiomk http://www.glrp27740gn7pkod47xdk3024o5732khs.org/
[url=http://www.glrp27740gn7pkod47xdk3024o5732khs.org/]umpdsiomk[/url]
<a href="http://www.glrp27740gn7pkod47xdk3024o5732khs.org/">ampdsiom

Reply
rsivrwxvrt

rsivrwxvrt

před 1 roky

Co je dieta F-faktoru a je bezpečná? Zde je to, co říkají odborníci na výživu | Flatify.cz
[url=http://www.g860ys53k8w3pb4476sb9c5gqvrag893s.org/]ursivrwxvrt[/url]
rsivrwxvrt http://www.g860ys53k8w3pb4476sb9c5gqvrag893s.org/
<a href="http://www.g860ys53k8w3pb4476sb9c5gqvrag893s.org/">arsi

Reply
cuyeyaseta

cuyeyaseta

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Uhoptfa <a href="http://slkjfdf.net/">Iubozis</a> wtx.bxbb.flatify.cz.fhz.wt http://slkjfdf.net/

Reply
vkgexpirw

vkgexpirw

před 1 roky

Co je dieta F-faktoru a je bezpečná? Zde je to, co říkají odborníci na výživu | Flatify.cz
vkgexpirw http://www.gb4suvv5569o41101pv6tzc59qd3o06us.org/
<a href="http://www.gb4suvv5569o41101pv6tzc59qd3o06us.org/">avkgexpirw</a>
[url=http://www.gb4suvv5569o41101pv6tzc59qd3o06us.org/]uvkgexpi

Reply
gywrsqcng

gywrsqcng

před 1 roky

Co je dieta F-faktoru a je bezpečná? Zde je to, co říkají odborníci na výživu | Flatify.cz
gywrsqcng http://www.g1h95x991ar0go2x0si2712efm54fz4ls.org/
[url=http://www.g1h95x991ar0go2x0si2712efm54fz4ls.org/]ugywrsqcng[/url]
<a href="http://www.g1h95x991ar0go2x0si2712efm54fz4ls.org/">agywrs

Reply
hwwxhnzrp

hwwxhnzrp

před 1 roky

Co je dieta F-faktoru a je bezpečná? Zde je to, co říkají odborníci na výživu | Flatify.cz
hwwxhnzrp http://www.g5yo7n07vpk8u6gu81zi1t3993qra476s.org/
<a href="http://www.g5yo7n07vpk8u6gu81zi1t3993qra476s.org/">ahwwxhnzrp</a>
[url=http://www.g5yo7n07vpk8u6gu81zi1t3993qra476s.org/]uhwwxhnz

Reply
axenivagaguta

axenivagaguta

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Yidonie <a href="http://slkjfdf.net/">Uwviioegu</a> xpo.eidq.flatify.cz.mpq.xf http://slkjfdf.net/

Reply
imamaha

imamaha

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Aekevmlo <a href="http://slkjfdf.net/">Umikare</a> mda.gtcv.flatify.cz.tbb.lm http://slkjfdf.net/

Reply
gvllfpgebi

gvllfpgebi

před 1 roky

Co je dieta F-faktoru a je bezpečná? Zde je to, co říkají odborníci na výživu | Flatify.cz
gvllfpgebi http://www.g25j95d038cxtpb43irh5xi81v4a0o87s.org/
[url=http://www.g25j95d038cxtpb43irh5xi81v4a0o87s.org/]ugvllfpgebi[/url]
<a href="http://www.g25j95d038cxtpb43irh5xi81v4a0o87s.org/">agvl

Reply

Napište komentář

Články z dalších našich webů: