Řekla jsem Vám všechno o své historii s extrémním stravováním, nezdravým vztahem k jídlu a posedlostí měřítkem. Ovlivnilo to celé mé tělo takovým způsobem, že mi léčení trvalo několik let.

Ale pak jsem se ohlédla a uvědomila si škodu, kterou jsem způsobila svému tělu. Snižoval jsem kalorie a cvičila více, trochu jsem zhubla a pak jsem narazila na náhorní plošinu. Pak jsem tedy cyklus zopakovala. Snížení více kalorií a více cvičení atd.

Byl jsem podvyživená a moje tělo bylo unavené.

Trvalo mi ROKY, než jsem napravila škody, které jsem způsobila. Poté, co mi trvalo roky, než jsem zjistila, co se mnou dělá dieta. Takže mě napadlo, jak přesně ovlivňuje dieta Váš metabolismus? Způsobuje to vlastně poškození? Co se děje v našem těle, když opakujeme dietu, hubneme, cyklujeme?

Trochu metabolismu 101

Dobře, takže Váš metabolismus je v podstatě systém, který produkuje a využívá energii k udržení Vašeho těla naživu. Věci jako:

Dýchání

Krevní oběh

Regulace teploty

Trávení

Funkce mozku

Vaše tělo spaluje kalorie, i když odpočíváte, abyste udrželi tyto procesy v chodu. Tyto kalorie jsou velmi důležité a pocházejí z toho, co jíte a pijete.

Kolik kalorií tedy potřebujete, abyste se ujistili, že Vaše tělo má energii potřebnou k fungování? Toto se označuje jako Vaše bazální metabolická rychlost (BMR) a záleží na faktorech, jako je Váš věk, výška, váha a kolik svalové hmoty máte. Odhad můžete získat pomocí kalkulačky, kterou si můžete vyhledat na internetu.

Jak víte, kalorická nerovnováha (spalování více, než jíte, nebo jíst více, než spálíte) je to, co způsobuje hubnutí nebo přibývání na váze. Jíte kalorie, Vaše tělo spaluje, aby fungovalo, a spaluje více v závislosti na úrovni Vaší aktivity. Pokud vám zbyde přebytek kalorií, můžete přibrat na váze. Pokud máte kalorický deficit, můžete zhubnout.

Tady jsem to vzal a příliš daleko. Řezala jsem příliš rychle. Pokaždé, když jsem narazila na náhorní plošinu, sekala jsem se víc a víc. Rozhodně jsem jedla méně, než kolik moje tělo potřebovalo minimálně, natož natolik, abych vydržel HODINY cvičení každý den. Poškozuje dieta Váš metabolismus? Spíše jako Vaše dieta ZRUŠÍ metabolismus.

To ale neznamená, že jde o snadnou opravu.

Dieta v zásadě využívá hormony, které regulují Váš metabolismus: leptin a ghrelin jsou velcí, ale může se uplatnit i kortizol. Tyto hormony ovlivňují Váš hlad, plnost a hladinu energie. Pojďme to rozebrat trochu víc (nebojte se, bude to jednoduché!)

Leptin: Normálně Vaše tukové buňky uvolňují leptin, když jsou uloženy. To signalizuje Vašemu tělu, že máte k dispozici nějakou energii navíc, díky níž se cítíte méně hladový. Když zhubnete (zvláště příliš rychle), Vaše tělo neuvolní tolik leptinu. Méně leptinu = vyšší chuť k jídlu.

Ghrelin: Tento hormon působí opačně než leptin. Cítíte se hladoví.

Kortizol: Toto je stresový hormon! Ale dieta může také zvýšit kortizol. To je důležité, protože kortizol ve skutečnosti způsobuje přírůstek hmotnosti.

V této hře je více hráčů, ale udržujeme to jednoduché, dobře?! Důležité zde je, že tyto hormony Vás udrží naživu. Vaše tělo neví, že chcete zhubnout, jen abyste se cítili v bikinách sebevědoměji. Pokud najednou uděláte extrémní změny v energii, kterou přijímáte, tím, že budete snižovat kalorie nebo hodně cvičit, Vaše tělo bude řadit, aby přežilo. Možná se budete cítit méně spokojení nebo více hladoví. Možná se Vaše tělo použije energii na udržení tuků.

Naše těla jsou tak úžasná, že se tak přizpůsobují. Ale přemýšlejte o tom, co se stane, když půjdeme hlouběji do diety. Pokaždé, když se Vaše tělo přizpůsobí, tlačíme na něj silněji. Takže to tlačí zpět. Po tak dlouhé jízdě na kole se opravdu nemůžete vrátit jen k normálnímu stravování. Přesně o to jsem se snažila ,a jakmile jsem si uvědomila, jak nezdravý byl můj životní styl.

Přidala jsem sacharidy zpět do své stravy a přestože jsem stále jedla zdravé jídlo a cvičila, postupně jsem přibíral na váze. Asi 3 roky. Navíc jsem byla:

Unavená

Měla jsem problémy se spánkem

Byla mi zima

Měla jsem hlad po celou dobu

Byla jsem nevrlá

Měla jsem s problémy s trávením

Věděla jsem, že se musím přestat soustředit na to, jak vypadám, bez ohledu na to, jak jsem byla frustrovaná. Potřebovala jsem se soustředit na své zdraví.

Uzdravuje se Váš metabolismus

Nejdůležitější je dát tělu čas a dostatek odpočinku. Stresu, který dieta působí na Vaše tělo, je hodně.

Dále se vzdejte mentality „diety“ a nakrmte své tělo vyváženými a výživnými jídly. Jezte, když máte hlad a nestresujte se tím. Dostatek sacharidů, bílkovin a tuků pomůže Vašim hormonům resetovat se a začít znovu pracovat tak, jak by měly.

Nakonec pokračujte v cvičení, ale přestaňte dělat hodiny kardio. Najděte si něco, co rádi děláte, a přidejte lehký trénink na budování svalové hmoty.

A co je nejdůležitější, proveďte změny, které Vám pomohou vyhnout se opětovnému pádu do cyklu diety.

Můžete zhubnout a změnit své tělo, aniž by se Vaše tělo bránilo. Můžete to udělat zdravým a udržitelným způsobem. Diety nefungují, protože Vám příliš rychle vlezou na mozek. Pokud si Vaše tělo myslí, že by mohlo hladovět, nakonec způsobíte více škody než užitku a jakákoli váha, kterou ztratíte, se pravděpodobně vrátí zpět.

Pokud chcete zhubnout, dělejte to pomalu. Proveďte malé změny ve stravě a věnujte pozornost tomu, jak se cítíte. Nebuďte pod tlakem, abyste to s cvičením přeháněli, a poskytněte svému tělu dostatek odpočinku.

Zdroje: blogilates.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: