„Metabolismus“ označuje všechny procesy probíhající ve vašem těle. Ty, které přeměňují jídlo na energii, dýchání a přemýšlení. Ty, které zajišťují, aby vaše srdce a svaly správně fungovaly. Rychlejší metabolismus znamená, že vaše tělo spaluje více kalorií v klidu.

Na vašem metabolismu se podílejí věci jako genetika, věk a stavba těla. I když vaše klidová energetická potřeba zůstává poměrně stálá, můžete udělat několik věcí, abyste dočasně „nakopli“ svůj metabolismus a pálili tak více kalorií. Například cvičení. Věděli jste ale, že některé potraviny mohou také zrychlit metabolismus ?!

Co to znamená „zrychlit metabolismus?“ V podstatě to znamená, že se váš metabolismus (jak rychle vaše tělo spaluje kalorie při odpočinku) na krátkou dobu zrychlí. Je normální, že se to stane, když trávíte a vstřebáváte jídlo, některé potraviny ale zvyšují rychlost metabolismu více než jiné.

Káva a čaj

Klíčovou složkou je zde kofein. Kofein je stimulant. A dělá víc než jen to, že vás probudí. Ve skutečnosti může zvýšit váš metabolismus! Několik studií zjistilo, že pití tří šálků kávy denně zvýšilo metabolismus přibližně o 100 kalorií. To je ale hodně kofeinu. Pokud jste člověk typu - jeden šálek na den, zrychlení metabolismu bude menší, ale stále účinné. Kofein má i další výhody, jako je potenciální pomoc při přeměně tuku na energii a zvýšení výkonu při cvičení (proto mnoho předtréninkových nakopávačů obsahuje kofein!). Přestože čaj obsahuje mnohem méně kofeinu než káva, obsahuje katechiny, které mohou také zvýšit metabolismus a pomáhají spalovat tuky ještě více než samotný kofein.

Bílkoviny

Tohle je docela jednoduché. Potraviny s vysokým obsahem bílkovin vyžadují k trávení více energie než ostatní! Zatímco tělo tyto potraviny tráví, rychlost metabolismu se může ve skutečnosti zvýšit až o 30% . To je ve srovnání s 10% nárůstem sacharidů a méně než 5% nárůstem tuků hodně. Bílkoviny také pomáhají tělu nabírat a zachovávat svalovou hmotu, což může pomoci Vašemu metabolismu zůstat stabilní (a ne klesat), pokud hubnete

Pikantní jídla

Pikantní jídlo nezapálí jen vaše chuťové pohárky, ale i Váš metabolismus! Chilli papričky obsahují chemickou látku zvanou kapsaicin, která je zodpovědná za to, že při konzumaci kořeněných jídel jsou Vaše ústa jako v ohni. Ale kapsaicin může také zvýšit spalování kalorií tím, že rozproudí metabolismus⁠. Množství je poměrně malé, například 50 kalorií denně.

Luštěniny

Luštěniny zahrnují jídla jako: fazole, čočka, hrášek, cizrna. Jsou bohaté na bílkoviny a my už víme, že to znamená, že tělo spaluje více kalorií během trávení. Ale luštěniny také obsahují vlákninu, která krmí „dobré“ bakterie ve střevech. Tyto „dobré“ bakterie produkují mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které tělu pomohou využít uložený tuk k energii⁠⁠! Luštěniny také obsahují určité aminokyseliny, které mohou zvyšovat spalování kalorií během trávení

Para ořechy

Para ořechy, též brazilské ořechy, jsou jedním z nejlepších zdrojů selenu. A to je důležité, protože selen udržuje zdravou štítnou. Ta má na starost regulaci metabolismu. Rozhodně to s nimi ale nepřehánějte! Jíst příliš mnoho může ve skutečnosti vést k toxicitě selenu. Držte se u 1 - 3 ořechů denně.

Kakao

Některé studie ukazují, že konzumace kakaa může stimulovat využívání tuků k energii . Jedna studie také zjistila, že kakao má preventivní účinek na rozklad sacharidů a tuků, což znamená, že brání vstřebávání některých kalorií. Nevýhoda? Potřebujeme další výzkum na lidech (namísto myší), abychom dospěli k pevnějšímu závěru. Mějte na paměti, že syrové kakao je pravděpodobně účinnější, protože je minimálně zpracováno.

Kokosový olej

Kokosový olej je speciální, protože obsahuje triglyceridy se středním řetězcem (MCT). Většina ostatních typů tuků obsahuje delší řetězce. MCT vytvářejí linii pro játra, kde jsou použity jako zdroj energie. Takže v zásadě je méně pravděpodobné, že MCT budou uloženy jako tuk. Několik studií také ukazuje, že MCT zvyšují metabolismus více než tuky s delším řetězcem, které získáte ze zdrojů, jako jsou oleje, ryby, ořechy a avokádo.

Voda

Voda je pro nás životně důležitá, stejně tak pro náš metabolismus! Dočasné zrychlení pochází z termogeneze. Když pijete studenou vodu, vaše tělo v zásadě používá energii k ohřevu vody na tělesnou teplotu. Jedna malá studie zjistila, že to může zvýšit metabolismus až o 30%, ale pouze na krátkou dobu. Zůstat hydratovaný také pomáhá efektivněji fungovat všem procesům těla. To zahrnuje taky proces, který spaluje tělesný tuk! Takže i když mluvíme o potravinách ke zvýšení metabolismu, nesmíte zapomínat na pitný režim!

Je super o těchto potravinách vědět, ale je třeba si uvědomit, že neexistuje žádné zázračné jídlo, které by spálilo tuk. Nejlepší způsoby jak podpořit metabolismus je pravidelný pohyb a zdravá vyvážená strava

zdroje: blogilates.com, Freepik

Podobné články

1 Komentářů

ujfopep

ujfopep

před 1 roky

<a href=http://slkjfdf.net/>Ovajog</a> <a href="http://slkjfdf.net/">Arufetiru</a> jcy.bnie.flatify.cz.zhs.qd http://slkjfdf.net/

Reply

Napište komentář

Články z dalších našich webů: