Pro nezasvěcené je královská svatba pohádkovou oslavou, událostí plnou půvabu a milovaných členů monarchie. Tyto extravagantní události přitahují od samého počátku velkou pozornost. Nechybí vzrušující oznámení o zasnoubení, pozvánky vhodné pro královnu a spousta svatebních příprav. A pak je tu samozřejmě móda. Koneckonců, všichni včetně hostů musí v tento výjimečný den vypadat co nejlépe, což znamená, že nejen svatebčané budou oblečeni do úžasných šatů. Od nádherných svatebních šatů až po dort, který vypadá jako umělecké dílo - každá královská svatba by měla vypadat jako splněný sen každého obyčejného člověka.

Přestože běžný pár může být fascinován bohatstvím těchto královských sňatků, ne každý aspekt těchto svateb je hračka. Pro královské páry není jejich výjimečný den jen o tom, že si řeknou "ano" - existuje také spousta odvěkých pravidel, která musí dodržovat. Některá z těchto očekávání se mohou zdát poměrně jednoduchá a dokonce okouzlující, jako například vložení snítky myrty do nevěstiny kytice. Jiná, jako například dlouhý seznam požadavků, které musí splňovat svatební šaty, však mohou budoucí nevěstu snadno frustrovat z nedostatku výběru svatebního oblečení. Jedno je jisté: Královské svatby jsou úchvatně krásné, ale pro zúčastněné královské rodiny znamená historicky významná událost také souhlas s mnoha královskými svatebními tradicemi a pravidly. Přečtěte si, co všechno královské rodiny na svých svatbách nesmí.

Královská nevěsta nemůže nosit barevné svatební šaty.

Vybrat si dokonalé svatební šaty je snem každé budoucí nevěsty. Zatímco mnohé už mají představu o tom, co chtějí nebo nechtějí za šaty, toto důležité rozhodnutí nezáleží pouze na budoucí ženě, pokud má královskou svatbu. Pokud se chystáte být královskou nevěstou, musí váš svatební oděv splňovat přesné formální požadavky. Podle CBS News bude tradice očekávat, že půvabná dáma bude mít poněkud skromnější šaty. Obvykle to znamená, že nevěstiny šaty budou mít nějaký druh rukávů, jako byly ty krajkové Kate Middletonové (jeden z nejdražších a nejlepších módních momentů) nebo výrazná verze princezny Diany. V souladu s tématem skromnosti je dalším zákazem nošení výstřihů.

Asi nepřekvapí, že se od nevěsty očekává také bílé oblečení. Podle WWD tento královský trend nezačal nikdo jiný než královna Viktorie. Před královninými úžasnými bílými dvorními šaty se královské nevěsty obvykle oblékaly do barevných oděvů, ale Viktoriina svatba s princem Albertem v roce 1840 znamenala nový styl pro všechny budoucí královské nevěsty. To ale samozřejmě nejsou jediná pravidla, která musí budoucí královská paní dodržovat. Podle Cosmopolitanu by svatební šaty vhodné pro královskou rodinu měly být vytvořeny britským návrhářem a samozřejmě by měly být náležitě doplněny nápadnou čelenkou. A konečně, než se budoucí nevěsta ve svůj výjimečný den oblékne, musí nejprve získat královnin souhlas s konečným vzhledem.

Královská nevěsta nemůže tuto bylinu vynechat ze své kytice.

Každá nevěsta si přeje krásnou kytici, která nejen doplní její šaty a výzdobu, ale také bude působit úchvatně. Ale členka monarchie samozřejmě nemůže mít na královské svatbě jen tak ledajaké svatební květiny. Podle deníku Daily Mail musí krásná kytice královské nevěsty podle tradice obsahovat snítku myrty. Tento jedinečný zvyk vznikl v roce 1858, kdy princezna Viktorie, dcera královny Viktorie, přidala tuto bylinu do svých svatebních květin. Původně myrtu darovala královně Viktorii babička prince Alberta a později byla vysazena v prázdninovém sídle královského páru, v Osborne House.

Podle deníku Daily Mail pochází myrta, která se v současnosti používá pro moderní královské nevěsty, z keře pocházejícího z původní rostliny. Tato rostlina je údajně symbolem štěstí a věrnosti. Dodnes se mnoho královských nevěst drží této romantické tradice a do kytice vkládá větvičku myrty. Například královna vložila svou myrtu mezi bílé orchideje, zatímco zesnulá princezna Diana obklopila svou větvičku bílými a zlatými stephanotis, gardéniemi a orchidejemi. Kate Middletonová svou umístila vedle sladkého Williama, konvalinek a hyacintů. A konečně Meghan Markleová se držela tradice a naaranžovala myrtu mezi Dianiny oblíbené květiny, Forget-Me-Nots (via Town & Country). Mezi květinami Markleové nechyběl ani sladký hrášek, konvalinky a jasmín.

Královské rodiny si obvykle nevybírají jen tak ledajaký svatební dort.

Pokud se chystáte na královskou svatbu, nemůžete si vybrat jen tak nějaký dort. Ne, pokud jde o tento dezert, čím dekadentnější, tím lepší. Podle zvyklostí je ovocný koláč už po staletí oblíbenou chutí na královských svatbách (prostřednictvím Vogue). Ačkoli se ovocnému koláči často dostává špatné pověsti, tento ovocný dezert nasáklý likérem je již od středověku považován za ideální pro zvláštní příležitosti, včetně svateb. Jednou z jeho předností je údajná dlouhá trvanlivost před zchlazením. Kromě toho má "sušené ovoce, alkohol a koření" v tomto jedinečném dezertu symbolizovat prosperitu, což je ideální doplněk pro královskou oslavu.

Přesto není chuť jedinou nutností královského svatebního dortu - historie ukazuje, že větší dort je také považován za lepší (prostřednictvím Food Network). Například královna Alžběta II. měla tradiční svatební dort z ovocného koláče, který byl vysoký úctyhodných 9 stop a vážil asi 500 liber. Podobně šestipatrový svatební dort princezny Grace ohromil hosty extravagantní přehlídkou hrdliček, které byly vypuštěny z jednoho z pater poté, co dort proťal meč prince Rainiera III. Ačkoli tradice je stále preferovanou volbou, tato pravidla nejsou univerzální, protože spousta moderních královských rodin se rozhodla upustit od některých tradičních prvků. Například princ Harry a Meghan Markle se od tradičního ovocného dortu odklonili a místo něj zvolili piškotový dort s bezinkovým sirupem (prostřednictvím Twitteru).

Královské rodiny často nevynechávají speciální polibek na balkoně.

Jestli monarchie něco miluje, pokud jde o svatby, pak je to tradice a tento zvyk rozhodně oslovuje královské romantiky. Podle časopisu Britain Magazine je vystoupení královských svatebčanů na balkoně Buckinghamského paláce zvláštní tradicí, kterou zahájila královna Viktorie a princ Philip v roce 1840. Od té doby v tomto zvyku pokračovaly novomanželské královské páry, v roce 1923 se na balkoně objevila královna matka a v roce 1947 královna Viktorie a princ Philip. Nový rituál však začal v roce 1981, kdy se na balkoně políbili princ Charles a princezna Diana. Tento památný zvyk vytvořil nový standard pro královské novomanžele.

Od prvního ikonického balkonového polibku následovaly další královské páry, například princ Andrew a Sarah Fergusonová. V dokumentárním seriálu "Finding Sarah: From Royalty to the Real World" Fergusonová památně vypráví Oprah Winfreyové: "Všichni nám říkali, že se nemáme líbat na balkoně, tak jsme to udělali schválně" (prostřednictvím Expressu), a dodává: "Oba jsme byli tak zamilovaní." Stejně tak se podle Southern Living syn princezny Diany princ William slavně vydal ve stopách své matky a sdílel ikonický polibek se svou novou nevěstou Kate Middletonovou (která se po svatbě s Williamem také musela řídit pravidly). Naopak princ Harry, který si vzal Meghan Markleovou v Londýně na hradě Windsor, balkonovou chvilku nezažil, protože se nenacházeli v blízkosti Buckinghamského paláce. Pár se místo toho podělil o zvláštní veřejný polibek přímo před kostelem.

Královský ženich nemůže nosit smoking

Zatímco na běžné svatbě se ženich obvykle obléká do dobře padnoucího smokingu nebo obleku, budoucí královský manžel se ve standardním oblečení neobjeví. Královský ženich si místo toho tradičně obléká vojenské regálie. Podle serveru Bustle není tento zvyk dán jen tím, že se nastávající královský manžel zapojil do služby. Ne, tyto komplety se nosí také proto, že někteří členové monarchie mají čestné vojenské tituly, které jim udělila královna.

Mezi poslední královské ženichy, kteří v této praxi pokračují, patří princ William. Dodržel tento zvyk, ale překvapil hosty tím, že si místo uniformy královského letectva oblékl červený oděv irské gardy (prostřednictvím časopisu Time). Tato volba byla nečekaná, protože vévoda z Cambridge sloužil v RAF, ale místo toho se rozhodl dodržovat svou čestnou hodnost plukovníka Irské gardy.

Podobně se E! News vyjádřil i k časem prověřenému svatebnímu oděvu prince Harryho, když uvedl, že ženich měl na sobě zdobenou tmavě modrou kapitánskou uniformu šitou na míru firmou Dege & Skinner. Portál také komentoval jeho zastřižené vousy, které byly překvapivým doplňkem. Jak před svatbou vévody ze Sussexu upozornil článek v deníku Independent, jeho vousy byly nečekané, protože vojenská tradice nedovoluje britské armádě mít vousy. Deník navíc zmiňuje mezitím smazaný článek Press Association, v němž historik Hugo Vickers uvedl, že je nepravděpodobné, že by Harry nosil uniformu, aniž by byl oholený, ačkoli připustil, že to královská rodina "někdy dělá" navzdory radám.

Královští manželé nemohou používat obyčejná svatební oznámení

Pokud plánujete královskou svatbu, nemůžete si samozřejmě vybrat jen tak ledajaké pozvánky. Královské svatební pozvánky tradičně vyrábí renomovaná společnost, jako je Barnard & Westwood. Jak uvedla reportérka deníku Daily Mail Rebecca Englishová prostřednictvím Twitteru: "Společnost [Barnard & Westwood] je od roku 1985 držitelem královského povolení k tisku a knihařskému zpracování podle jmenování Jejího Veličenstva královny." Dodala, že druhý královský zatykač na tisk obdrželi v roce 2012 od prince z Walesu. Jak poznamenal Town & Country, dalším vysoce ceněným podnikem je Smythson, britská značka, která má v současné době tři královské warranty.

Další standardní protokoly zahrnují uvedení královského účastníka na pozvánkách na prvním místě. Podle manažerky společnosti Smythson Ruth Baxterové to vysvětluje, proč se jméno prince Harryho objevuje na svatebních pozvánkách před jménem Meghan Markle (právě jedno pravidlo musela Meghan dodržet). "Královské svatební pozvánky se řídí královskými protokoly, které jsou nadřazeny obecné svatební etiketě, takže královský účastník bude na pozvánce vždy uveden jako první - u nekrálovských svateb je nevěsta tradičně jmenována jako první, ale jako vnuk Jejího Veličenstva, královny, bude Jeho Výsost princ Harry jmenován jako první," uvedla (prostřednictvím Town & Country). Baxterová navíc uvedla, že královská rodina dává přednost používání slova "with" místo "to" mezi jmény nevěsty a ženicha, protože to oslovuje moderní páry - protože slovo "with" dává lepší pocit rovnosti mezi spojujícími se stranami než "to". Jedno je jisté: Královské pozvánky vypadají vždy úžasně.

Královská nevěsta nemůže hodit kytici.

Královská nevěsta by měla svou kytici pevně držet. Podle webových stránek Westminsterského opatství tradice uvádí, že svatební květiny se pokládají na hrob Neznámého bojovníka ve Westminsterském opatství jako vojenská pocta. Tento zvyk uctít ty, kteří sloužili, začala nejprve královna matka, která položila svou kytici na hrob Neznámého bojovníka jako uznání svého zesnulého bratra Ferguse, který padl v roce 1915 v bitvě u Loosu. V hrobě Neznámého bojovníka jsou uloženy ostatky neznámého britského vojáka, jehož tělo bylo přivezeno ze severní Francie a pohřbeno 11. listopadu 1920. Tento muž má představovat všechny padlé příslušníky britské armády, kteří zemřeli během první světové války a jejichž těla zůstávají neobjevena nebo neidentifikována.

Hello! uvádí, že v tomto zvyku pokračují i populární královské rodiny, jako jsou Kate Middleton, Meghan Markle, princezna Beatrice a princezna Eugenie. V neděli Remembrance v roce 2020 sdílela Beatrice na Twitteru fotografii své svatební kytice položené na hrob Neznámého bojovníka. Snímek opatřila popiskem: "Dnes si připomínáme a uctíváme všechny, kteří toho pro nás tolik obětovali. Nikdy nezapomeneme!" Podobně se o poctu podělila i Eugenie v mezitím smazaném příběhu na Instagramu (sdíleném prostřednictvím Express), kde se zamyslela nad významem hrobu a příslušníků služby. "Jako tradičně tam byla položena moje svatební kytice," dodala.

Královští manželé se nemohou vzít bez svolení královny

Zapomeňte na útěk. V závislosti na tom, jaká je královská rodina v řadě na trůn, může být ke sňatku zapotřebí souhlas královny. I když podle BBC News se tato královská pravidla v posledních letech trochu uvolnila. Médium v roce 2015 oznámilo, že zákon o následnictví koruny, který nahradil zákon o královských sňatcích z roku 1772, změnil zákon tak, že souhlas královny ke sňatku potřebuje pouze prvních šest v řadě na dědictví trůnu. Pro těchto šest osob však nový zákon samozřejmě nic nemění na tom, že je třeba povolení.

Stačí se podívat na jeden ze superformálních několikastránkových schvalovacích dopisů, které královna udělila ke svatbě prince Harryho a Meghan Markle (prostřednictvím Twitteru), a je jasné, že tento protokol není třeba brát na lehkou váhu. Původní královnino požehnání bylo stejně formální, i když o něco osobnější. Napsala: "Moji pánové, prohlašuji, že souhlasím se smlouvou o uzavření manželství mezi mým nejdražším milovaným vnukem princem Henrym Charlesem Albertem Davidem z Walesu a Rachel Meghan Markleovou, přičemž tento souhlas nechávám podepsat pod Velkou pečetí a zapsat do knih Tajné rady" (poskytnuto prostřednictvím Sky News). Ačkoli o svém vnukovi mluví jako o "milovaném", tlak na získání souhlasu Jejího Veličenstva je jistě jednou z věcí, kterou mohou běžné páry jistě rády přeskočit.

Královské rodiny jsou odrazovány od sňatků s římskými katolíky

Před svatbou je třeba probrat spoustu otázek. Pokud se jedná o královský pár, může být téma náboženství poněkud ožehavé. Zákon o vyrovnání z roku 1701 po dlouhou dobu zakazoval královským osobám uzavírat sňatky s římskými katolíky a stanovil, že žádný katolík ani nikdo, kdo se s ním ožení, nemůže zdědit trůn. Od té doby se samozřejmě zákon díky novým pravidlům změnil. Stále však existují výjimky, které musí královské rodiny brát v úvahu. Například i když se královský manžel může oženit s římským katolíkem a stát se panovníkem, římskokatolický král nemůže zdědit trůn.

Kromě toho bychom měli poznamenat, že ačkoli byl zákon upraven, členství v anglikánské církvi je stále jasnou předností, jak je patrné z rozhodnutí Meghan Markleové nechat se pokřtít soukromě. Podle deníku Daily Mail podstoupila vévodkyně ze Sussexu tajný obřad ještě před svatbou na znamení úcty. Královna je přece hlavou anglikánské církve. Deník také zmiňuje, že bývalá herečka byla vychovávána v různých náboženstvích a navštěvovala římskokatolickou střední školu, ačkoli sama katoličkou nebyla. Bez ohledu na to intimní obřad jen dokazuje, že na tradici záleží, když jde o královskou rodinu.

Královský ženich obvykle nemá svědka.

Tradice říká, že pokud jste zasnoubení, nemáte mít svědka. Podle královské expertky Marlene Koenigové prostřednictvím časopisu Town & Country nejsou slova "svědek" pro královskou svatbu zrovna typická. "Svědek nebo svědci se oficiálně nazývají podporovatelé," říká Koenigová. Podle serveru Hello! se tímto zvykem řídil princ Charles, který si při svatbě s princeznou Dianou vybral za své podporovatele své bratry, prince Andrewa a prince Edwarda. Stejně tak měl Edward své bratry za své podporovatele i ve svůj vlastní svatební den.

Princ William však porušil tradici a na svatbě s Kate Middletonovou mu šel za svědka jeho bratr, princ Harry. Výše zmíněný zdroj uvádí, že volba vévody z Cambridge působila v jeho situaci autentičtěji než obvyklý termín. Podobně postupoval i Harry, který požádal svého bratra, aby mu šel za svědka na svatbě s Meghan Markle. Kensingtonský palác potvrdil novinku vévody ze Sussexu prostřednictvím Twitteru. Vlákno navíc obsahovalo i následné prohlášení, v němž se prohlašuje, že William je "poctěn, že byl požádán, a velmi se těší na to, že bude moci svého bratra podpořit".

Královské snubní prsteny musí obsahovat toto vzácné zlato

Pokud jde o královskou svatbu, stejně jako dort a pozvánky musí být i prsten zcela specifický. Podle společnosti Clogau začala tradice britské královské rodiny používat na snubní prsteny vzácné a vysoce ceněné velšské zlato v roce 1923 s královnou matkou. Odtud tento extravagantní zvyk pokračoval sňatkem královny Alžběty II. s princem Philipem v roce 1947, sňatkem princezny Margaret v roce 1960, sňatkem prince Charlese s princeznou Dianou v roce 1981 a druhým sňatkem prince Charlese s Camillou Parker Bowlesovou v roce 2005.

Podle BBC News se podobně okouzlujícím způsobem chovali i princ William a Kate Middletonová. Zpravodajský zdroj zopakoval prohlášení paláce, které odhalilo, že Katein snubní prsten bude skutečně vyroben z velšského zlata. Zpravodajský server dodal, že prsten vévodovi z Cambridge věnovala jeho babička, královna, krátce po zasnoubení páru. Pokud jde o Williamova bratra, prince Harryho, ten se s Meghan Markleovou také stylově doplnil, přičemž Kensingtonský palác tuto zprávu potvrdil prostřednictvím Twitteru. V oznámení uvedl, že prsteny pro pár vyrobí společnost Cleave and Company, a v dalším textu dodal: "Prsten slečny Markle byl vyroben z kusu velšského zlata, které darovalo Její Veličenstvo královna." Nošení luxusních snubních prstenů je jedním z pravidel, které královská rodina zjevně ráda dodržuje.

Královský pár se nevyhýbá oficiálním fotografiím

Pokud jde o královské svatby, šťastný pár by se neměl stydět za fotoaparáty. Je tradicí, že novomanželé krátce po svatebním obřadu pózují pro oficiální portrét. Podle časopisu Brides se první oficiální královská svatební fotografie objevila již v roce 1863, kdy se na ní fotili král Eduard VII. a královna Alexandra (v té době známí jako princ a princezna z Walesu). Od té doby tato praxe pokračuje již více než sto let.

V roce 2018 se v článku časopisu Town & Country objevily podobnosti a rozdíly svatebních snímků populárních královských bratrů prince Williama a prince Harryho, kteří přirozeně pokračovali v tomto osvědčeném trendu. Hugo Burnand fotografoval svatební portréty Williama a Kate Middletonové, které byly pořízeny v Trůnním sále Buckinghamského paláce, zatímco Alexi Lubomirski naopak pořídil svatební snímky Harryho a Meghan Markleové v Zeleném salonku Windsorského zámku. Ačkoli oba páry pózovaly pro párový portrét, snímek družiček a pážat a velkou rodinnou fotografii, článek poznamenává, že párový snímek vévody a vévodkyně ze Sussexu je mnohem méně formální než snímky ostatních novomanželů.

Královská svatba se nemůže konat jen tak někde

U královských svateb rozhodně záleží na místě. Ačkoli to není pevně stanovené pravidlo, na webových stránkách Westminsterského opatství se uvádí, že tradice pořádat královskou svatbu v kostele se datuje od roku 1100, kdy si Jindřich I. bral skotskou princeznu Matyldu. Mezi další královské páry, které si na tomto ikonickém místě vyměnily manželský slib, patří král Jiří VI. a lady Elizabeth Bowes-Lyonová v roce 1923, princezna Margaret v roce 1960, princezna Alexandra v roce 1934, princezna Anna (známá také jako princezna královská) a kapitán Mark Phillips v roce 1973 a princ Andrew a Sarah Fergusonová v roce 1986.

Na webových stránkách Westminsterského opatství je také zmínka o královském sňatku prince Williama a Kate Middletonové, kteří se ve Westminsterském opatství vzali v roce 2011, a dodává se, že v jejich velký den zaplnilo kostel asi 2 000 svatebních hostů. Westminsterské opatství však samozřejmě není jediným místem hodným královské svatby. Princ Harry a Meghan Markleová si vybrali jiné místo, kapli svatého Jiří, která se nachází v areálu hradu Windsor a která má stále bohatou královskou historii. Vogue uvádí, že kaple svatého Jiří zažila také několik královských svateb, například svatbu prince Charlese a Camilly Parker Bowlesové. Konalo se zde však také mnoho královských pohřbů. Bez ohledu na to výběr místa pro královskou svatbu jednoznačně znamená vybrat místo, které obsahuje spoustu historického významu.

Zdroje: thelist.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: