Dovolte mi, abych vám představila svou mladší, zábavnější a méně stabilní verzi: Svobodná Josie. Vždycky jsem dávala přednost svému životu a kamarádkám před kluky, ať už jsem byla v jakékoli životní fázi (dobrá práce, svobodná Jo!), ale měla jsem svůj podíl na tom, že jsem zůstávala vzhůru dlouho do noci, abych si psala s kluky, kteří nestáli za můj čas, udržovala jsem kontakt s bývalými kluky, se kterými jsem ani nechtěla mít budoucnost, a dokonce jsem tu a tam zatoužila po nějakém blbečkovi (copak se všichni občas nestaneme obětí nějakého blbečka?).

Pět měsíců strávených v Paříži nakonec změnilo celou trajektorii mého života, a to z více důvodů (krátká osobní omluva mým spolupracovníkům, kteří mě museli poslouchat, jak to říkám, když jsem studovala v zahraničí v ~Paříži~ asi třikrát denně). Poprvé v životě jsem opravdu, ale opravdu objevila, kdo jsem, a to tím nejklišovitějším způsobem, jaký je u Carrie-Bradshaw možný. Před příjezdem do Paříže jsem si představovala, že si začnu milostný románek s Francouzem, který mi bude říkat romantické věci rozkošnou lámanou angličtinou, zatímco bude péct soufflé au chocolat (holka může snít, ne?). Pozor, spoiler: to se nestalo (i když to zní jako vražedná premisa pro romantický film).

Místo toho jsem každý den chodila na hodiny francouzštiny a pracovala v časopise ELLE, což byla stáž, po které jsem celý život toužila. Každý večer jsem sama prozkoumávala město, seděla v kavárnách a pozorovala lidi se sklenkou vína a croque monsieur. Každý víkend jsem cestovala, někdy i na vlastní pěst. Začal jsem poznávat sám sebe způsobem, který jsem nikdy předtím nepoznal. A pak se stala zvláštní věc: navzdory tomu, že jsem se zařekla na vztahy, oslovil mě sympatický hráč baseballu z domova. Ke konci mého pobytu v Paříži mě jeho vytrvalost konečně omrzela a já se rozhodla odpovědět.

Konverzace na Facebooku se změnila v několikahodinové telefonáty, telefonáty se změnily v zasílání dárků poštou, a než jsem se nadála, byla jsem bez sebe ještě předtím, než jsem se přes Atlantik vrátila domů. Vyměnila jsem Francouze za baseballistu a po letech přísahám, že je to díky tomu, jak jsem během času stráveného o samotě v Paříži poznala, co opravdu chci. Konec. Děkuji, že jste si přečetli mé paměti, doufám, že se z nich stane bestseller typu Jíst, modlit se, milovat a možná mě ve filmové adaptaci bude hrát Julia Robertsová, ale to jen tak plácám.

I když se mám v životě ještě hodně co učit, když se ohlédnu zpět na dívku, která pila příliš mnoho punče na bratrských večírcích (to jsem já) nebo plakala na pařížské stanici metra, protože nemohla najít, který vlak ji odveze na Champs-Élysées (to jsem já), tady je 12 věcí, které bych si přála říct svému nezadanému já, a které byste možná chtěli říct i vy svému nezadanému já:

1. Váš vztahový status je ten nejmenší problém.

Nechci být takový debil, ale hádej co, svobodná Josie: máš mnohem víc starostí než to, kterého kluka z bratrstva si máš vzít na ples. Tvůj život mladé dospělosti přinese spoustu zásadních změn, které budou větší než kolonka, kterou zaškrtneš v kolonce "vztahový status". Budeš si chtít najít kariéru, která tě bude naplňovat, cítit se na to dostatečně finančně stabilní a několikrát se přestěhovat přes celou zemi, abys našla místo, které je ti souzeno. Užívejte si života, hodně se smějte a užijte si spoustu legrace, ale věnujte více času tomu, abyste zjistili, jak si vytvořit život, který vás bude naplňovat více, než abyste trávili swipováním na Bumble. Na zamilovanost máš zbytek života. Prozatím se zamilujte do svého života.

2. Když cítíte, že vám něco chybí, dejte to.

Může to znít neintuitivně, když se vzdáte všeho, co cítíte, že vám v životě chybí, ale je to tajemství, jak zaplnit prázdná místa, které jsem si přála poznat dříve. Pocit, že vám něco chybí - ať už je to čas, peníze, podpora nebo láska -, je psychický, ať už je to cokoli. Je to situace, kdy je sklenice poloprázdná: uvědomíte-li si, že máte dost vody (nebo Pinot Grigio!) na to, abyste nějaké rozdali, ukáže vám, že je místo toho poloplná. Pokud se neustále stresujete tím, že nemáte dost peněz na to, abyste si mohli koupit drahou péči o pleť, po které toužíte, nebo chodit každý týden s přáteli do pěkných restaurací, zvažte, zda byste neměli věnovat 5 dolarů měsíčně na charitu, která vaše peníze potřebuje víc než drahá péče o pleť nebo pěkné restaurace. Začnete se soustředit na to, co máte.

Stejně tak ve chvílích, kdy odcházíte ze špatného rande s pocitem beznaděje nebo ležíte v noci v posteli a cítíte se osamělí, dávejte lásku místo toho, abyste si ji přáli. Zavolejte mamince a řekněte jí, jak moc ji máte rádi, zeptejte se kamarádky, která má problémy, jak se jí daří, nebo ještě lépe, postavte se před zrcadlo a pochvalte všechny věci, které na sobě obdivujete, s vědomím, že láska k sobě samému je ten nejhodnotnější druh lásky, který můžete dát.

3. Svůj čas investujte, ne jen utrácejte.

Stejně jako u peněz platí, že někteří lidé jsou přirozeně investoři a jiní utrácejí. Často si myslíme, že čas je třeba utratit: strávit den v práci, strávit večer venku s přáteli, strávit hodinu zdřímnutím (protože kdo si nepotřebuje zdřímnout?). Ale místo toho, abyste přemýšleli o trávení času mezi vztahy, přemýšlejte o tom, jak můžete investovat svůj čas, abyste se stali člověkem, kterým chcete být, až najdete ten správný vztah. A co je důležitější, investujte svůj čas tak, abyste nečekali, až najdete ten správný vztah. Přemýšlejte o každém okamžiku jako o něčem, co byste mohli udělat pro své budoucí já, ať už je to učení se novým dovednostem nebo práce na budování přátelských vztahů. Stejně jako při finančním investování si tak koupíte více času, který budete moci strávit později.

4. Všímejte si okamžiků, které ve vás vyvolávají pocit ohrožení.

Všechny jsme silné, sebevědomé a schopné ženy (duh). Trávit čas o samotě, který potřebujete strávit, ať už cestováním, nebo pobytem o samotě ve svém městě, je nezbytné, ale může vás také dostat do situací, které ve vás vyvolají pocit "uh-oh". Bez ohledu na to, jak moc se snažíte chránit, když jste sami, jak vás to naučila vaše máma a seminář pro prváky, stejně budete mít konzistentně chvíle, kdy budete mít na sobě šálu a bundu a řidič Uberu vám řekne něco, co ve vás vyvolá pocit, že žádné množství vrstev nestačí.

Zažijete chvíle, kdy se na vás cizí člověk v pařížském metru za bílého dne podívá takovým způsobem, že se budete cítit nesví ve své kůži. Budou chvíle, kdy někdo nebude brát ne jako odpověď, a něco tak chvilkového vám bude po zbytek života připadat děsivé. Jakkoli jsou tyto okamžiky bolestivé nebo jakkoli normální se zdají být, všechny je berte na vědomí. Využijte je k tomu, abyste se cítili silnější, když jste sami. A když si jich budete dostatečně všímat, "něžný" se objeví na vašem seznamu toho, komu dovolíte, aby vás miloval, dokonce i nad pohledným nebo vtipným (ale nebojte se. Získáte všechny tři).

5. Přestaň už se svým bývalým přítelem!

Existuje mnoho důvodů, proč zůstáváme s lidmi, o kterých víme, že pro nás nejsou dobří. Možná jsou pro vás bezpečnostní přikrývkou, možná se bojíte, že už nenajdete lásku, nebo možná podvědomě hledáte jejich uznání. Pro mě to bylo příliš mnoho času a historie, která mi připadala jako hodně, abych se jí vzdala, i když jsem věděla, že se jí vzdám kvůli něčemu lepšímu. Přišlo mi jednodušší se postupně odcizit. Jak si dokážete představit, rozchody takhle nefungují a nakonec to způsobilo mnohem víc bolesti. Bez ohledu na důvod, proč je nesprávný člověk stále ve vašem životě, jakmile si uvědomíte, že to není ten pravý pro vás, měl by to být konec, ne začátek konce. Vězte, co si zasloužíte, buďte upřímní k sobě i k druhé osobě a nespokojte se s tím, abyste se vyhnuli bolesti. Bonusový tip: odpojte se na sociálních sítích. Prostě to udělejte!

6. Nechte své přátele zaplnit osamělá místa.

Vždycky jsem byla holka pro holky. Všichni kluci a kamarádi na světě se nemohou srovnávat s tím, jaký vztah mám se svými kamarádkami. Ale kamarádky pro mě vždycky byly jen lidi, se kterými se můžu bavit; neumím se jim otevřít nebo na nich být závislá. Ale moje spolubydlící z vysoké školy se stala mou rodinou, když se mnou proplakala takové věci, jako byl rozchod a smrt člena rodiny, a hlavně se stala mým neodmyslitelným plus jedna a druhou polovinou do té míry, že jí to pořád chci říct, kdykoli se něco děje.

Když už nic jiného, tak je tato vzpomínka lekcí, jak se spoléhat na lidi. Přála bych si, abych byla zranitelnější v neromantických vztazích, protože jsem se naučila, že dobrá ženská přátelství opravdu vyplňují osamělá místa. Také, Svobodná Josie, jsi momentálně posedlá šatníkem a prací Carrie Bradshawové, ale když říká "možná jsou naše přítelkyně naše spřízněné duše", vezmi to také na vědomí. I když se ve svém vztahu cítím tak šťastná, jak se cítím teď, přála bych si, abych si tehdy uvědomila, že štěstí někdy není romantika jako vichřice. Někdy je štěstí kýčovitý seriál, spousta jídla s sebou a taková nejlepší kamarádka, kterou se snažíte udržet po celý život.

7. Rande je o tom, že zjistíte, co chcete (a má to být zábava!).

Ujasněme si jednu věc: svobodná Josie a Josie ve vztahu si vždycky uměla udržet vysoké nároky. Ale byly chvíle, kdy jsem se nechala více unést tím, že jsem chtěná, že jsem ani nepřemýšlela o tom, co chci od někoho jiného. Randění by mělo být o hledání toho, co chceš, ne o tom stát se tím, co chce někdo jiný. Jo, a neber to tak vážně! Někteří lidé tě budou mít rádi a někteří ne. Bez ohledu na to, jestli bude následovat druhé rande, by mělo být setkávání s novými lidmi zábavné. Pokud tomu tak není, dejte si od randění pauzu a zamyslete se nad tím, co ve svém seznamovacím životě skutečně hledáte: je to ukojení vlastního ega a zahojení nejistoty, nebo skutečně hledáte partnera?

8. Když potkáte toho pravého, vybudujete si vztah, který chcete, nestane se to jen tak.

Od doby, kdy jsem byla naposledy svobodná, jsem se hodně naučila o tom, co znamená "spřízněná duše". Abych se vrátila k těm výše zmíněným vysokým nárokům, opravdu jsem věřila, že můj dokonalý protějšek bude umět tančit společenské tance, nikdy se mnou nenechá frustrovat a bude milovat poezii stejně jako já (pokud je tam pro mě ten jediný dokonalý člověk, tak musí!). Vážně jsem uvažovala jen o randění s lidmi s určitými a extrémně specifickými vlastnostmi (AKA s nikým), jako bych si mohla vytvořit spřízněnou duši jako v počítačové hře (copak The Sims nemohou být jen skutečný život!?).

Ale když najdete někoho, kdo vás chápe a miluje víc, než jste vůbec tušili, že si můžete přidat na seznam svých vysokých očekávání, uvědomíte si, že na ostatních věcech nezáleží. Důvěřujete jim a jejich lásce k vám natolik, že si vypěstujete takový vztah, jaký jste si vždycky společně přáli. Neodepisujte tedy někoho jen proto, že neumí hrát na kytaru nebo že nikdy nebyl v Evropě. Správný člověk vás podpoří v tom, kdo jste a co od života chcete, takže se přihlaste na lekce společenského tance a objednejte si společnou dovolenou v Itálii. Oba si budujete vztah, jaký chcete, ale nemůžete (a neměli byste chtít!) změnit člověka.

9. "Ne" je celá věta

Někteří by mě nazvali "lidumil" a ti poctiví z nás "odstrkovatel". Většinu svého života, kdy jsem chodila s lidmi, jsem se cítila špatně kvůli jejich pocitům a lísala jsem se k mužskému egu. Vytrvalým mužům v barech jsem vymýšlela výmluvy typu "mám přítele" místo "nemám zájem" a strávila jsem příliš mnoho času odepisováním na SMS chlapcům, se kterými jsem se nechtěla bavit, jen abych nezranila jejich city. Přála bych si, abych mohla svobodné Josie říct, že jednoho dne najde ve své dominantní empatii spíš sílu než mlčení. Do té doby pracujte na tom, abyste dokázali říkat ne, když to myslíte vážně.

10. Zaměřte se na růst natolik, že zatoužíte po pocitu vyzkoušet něco nového.

Dříve pro mě byla změna mnohem těžší. Mělo to vliv na můj seznamovací život, protože jsem se bránila vystoupit ze své komfortní zóny a nezkoušela jsem nové věci, pokud jsem si mohla pomoci. Nejenže mi to bránilo poznávat nové lidi, ale hlavně mi to bránilo být sám sebou. Ať se děje cokoli, soustřeďte se na růst natolik, aby se změna stala vaší komfortní zónou. I maličkosti každý den mají význam: objednat si v baru nový nápoj, číst jiný druh knihy, než jste zvyklí, vyzkoušet cvičení, které jste nikdy nedělali, a mluvit s lidmi, které jste nikdy nepotkali.

11. Sněz to zatracené pečivo!

Nikdy jsem se nepovažovala za nejistou, ale když se ohlédnu zpět, zjistím, že jsem v životě jedla spoustu jídel, která jsem nejedla, a spoustu nezdravých jídel, kterých jsem litovala. Chtěla bych obejmout svou dvacetiletou dceru a říct jí, že je dokonalá taková, jaká je, jak se mi to před více než deseti lety snažily namluvit všechny ty knížky o pubertě American Girl. Taky bych jí chtěla říct, že stres z jídla je pro její tělo horší než jakýkoli kousek pizzy nebo kornout zmrzliny a že její hodnost lásky nemá nic společného s její váhou nebo s tím, co jí. Užívejte si každé sousto a jezte s rozvahou místo nejistoty. Bez ohledu na to, co nám říkají časopisy nebo reklamy na spodní prádlo, sebevědomí bude vždy přitažlivější než to, jak vypadáme.

12. Čekejte na lásku, která je jako z pohádky.

Když hledáte vztah, je lákavé romantizovat si lidi, které potkáváte, nebo zůstat s někým, kdo má nějaké okouzlující vlastnosti, a doufat, že to vyjde, protože nechcete být sami. Ale slibuji, že budete mnohem šťastnější, když si budete užívat čas o samotě, než když budete ve špatném vztahu. Jednoho dne zjistíš, Single Me, že láska bude stát za to, jen když se budeš cítit jako v pohádce. Ne jako příběh o Popelce jako takové (rozhodně nechci přijít o dobrý pár střevíčků!), ale budeš se cítit příliš dobře na to, aby to byla pravda.

Tento člověk vás opravdu miluje, že milujete; bude mu připadat vtipné a roztomilé, když budete mít menstruaci a plakat při sledování reality show, a bude pro vás každý den dělat spoustu neromantických věcí, které vás rozesmějí. Dostanete se do sporů, ale bude jim záležet víc na tom, jak se cítíte, než na tom, aby měli pravdu. Možná nemají koně a kočár (à la princ z pohádky), ale když je uvidíte, budete se cítit jako po návratu domů po dlouhém dni. Nezní to jako mnohem lepší pohádka? Milá svobodná Josie, za všechno špatné, čím si projdeš, tě jednoho dne čeká právo, kvůli kterému budou všechna příkoří stát za to. Nespokojte se s ničím menším a užívejte si života, dokud se nespokojíte.

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: