Nový rok, nová... práce? Víme, že to není úplně klišé "nový rok, nová práce", jak jste zvyklí v tomto ročním období, ale i tak to má své opodstatnění. Začátek nového roku může být vzrušující. Otočení kalendáře představuje nový začátek - šanci rozloučit se se zavazadly a zlozvyky a pustit se do nadcházejícího roku s novou perspektivou. Je logické, že stejná touha po nových začátcích se promítne i do vaší kariéry, že?

Věc se má takto: Nová číslice v kalendářním roce by neměla být rozhodujícím faktorem, pokud jde o zásadní kariérní rozhodnutí. Jak tedy můžete vědět, zda je to právě tento rok, kdy byste měli změnit své současné zaměstnání? Zde je pět příznaků, že je čas na novou práci:

1. Váš kariérní růst stagnuje

Neexistuje žádný slušný způsob, jak to říct: V práci se naprosto nudíte. Máte pocit, že jste už dlouho neřešili žádnou výzvu, nestáli v čele složitého projektu nebo neovládali neznámou dovednost. I když se na své současné pozici cítíte jako odborník, nechcete, aby tato pohodlná úroveň sabotovala váš profesní růst a rozvoj. Pokud máte pocit, že každý den jen procházíte rutinou na autopilota, možná jste připraveni na novou výzvu.

Je však třeba zmínit jednu důležitou námitku: nechcete předčasně opustit loď dříve, než si transparentně promluvíte se svým šéfem. U současného zaměstnavatele můžete převzít nové povinnosti, které ve vás znovu vzbudí vášeň a nadšení pro práci. Nevynechávejte tyto upřímné rozhovory. Jsou sice nervózní, ale důležité.

Pokud jste se již obrátili na svého nadřízeného, ale stále se nic nezměnilo, je to jasné znamení, že je čas sbalit se a vydat se na zelenější pastviny.

2. Máte obavy, jakým směrem se vaše společnost ubírá.

Možná váš zaměstnavatel nedávno prošel akvizicí. Možná došlo k zásadním změnám v pravidlech práce na dálku nebo placeného volna. Možná nyní pracujete pod zcela novým vedením. Bez ohledu na podrobnosti se v práci změnil název hry - a vy si už nejste zcela jisti, že jste na palubě.

Důvěřovat své intuici se vyplatí a často není tak těžké zjistit, kam vaše organizace směřuje, když se objeví takovéto změny. Loajalita jde jen do určité míry a neexistuje žádné pravidlo (no, samozřejmě kromě smlouvy, kterou jste mohli podepsat), které by říkalo, že tam musíte zůstat za každou cenu. Pokud vás budoucnost vašeho zaměstnavatele zneklidňuje, považujte to za červenou vlajku, že byste možná měli odejít jinam.

3. Bojíte se chodit do práce

Život je příliš krátký na to, abyste nenáviděli svou práci (i když to dělá příliš mnoho z nás). Není nic horšího, než se potýkat s tragickým případem "nedělní hrůzy" nebo chtít propuknout v pláč, když vám každé ráno zazvoní budík. Je lákavé odepsat tyto věci jako běžné kariérní potíže - ale nenechte se mýlit, normální nejsou.

Ačkoli ráno z postele pravděpodobně nikdy nevyskočíte (hej, práce je těžší než odpočinek, a proto za ni dostáváte výplatu!), cesta do kanceláře by vám neměla připadat jako výkon nadlidské vytrvalosti. A pokud ano? Udělejte si laskavost a najděte si něco, co vás tolik nezatíží.

4. Oslovují vás nové příležitosti

Pokud uvažujete o hledání nové práce, určitě vás napadne jedna věc: Možná žádnou nenajdete. Vaše stávající pozice nabízí alespoň určitou jistotu a předvídatelnost a je děsivé myslet na to, že se vydáte do velkého neznáma v oblasti hledání práce.

Dobrou zprávou je, že jak potvrzuje Společnost pro řízení lidských zdrojů, stále se nacházíme na trhu, který je řízen uchazeči a kde společnosti soutěží o nábor talentů, které potřebují. Utěšujte se tím, že máte dobrou pozici pro hledání nové práce. A pokud vás již nyní často oslovují personalisté, náboroví manažeři a headhunteři? Můžete to považovat za solidní znamení, že máte dovednosti, po kterých je poptávka - a může to dokonce znamenat, že jste pro práci, kterou máte nyní, překvalifikovaní.

Pokud máte to štěstí, že vám do e-mailové schránky nechodí žádosti o informační pohovory, možná je v novém roce čas o těchto příležitostech vážně uvažovat.

5. Jste prostě připraveni na změnu tempa.

Je lákavé mít pocit, že musíte zdůvodnit každé své rozhodnutí v kariéře - a ve většině případů je nezbytné používat logiku a rozum ve svůj prospěch. Vezměte si však k srdci tuto připomínku: Ne vždy potřebujete důvod. Někdy opravdu nedokážete vysvětlit, proč toužíte po novém začátku nebo nové výzvě, a to je také naprosto v pořádku.

Koneckonců většina lidí nezůstává ve stejné práci navždy. Pokud neděláte zcela neinformovaný skok (o tom více za chvíli), je více než ospravedlnitelné změnit práci jen proto, že máte pocit, že je to pro vás ten správný krok.

Jste připraveni na novou práci v novém roce?

Poznali jste se v jednom (nebo dokonce v několika) z výše uvedených znaků? Pokud ano, je možné, že právě tento rok je pro vás rokem nové kariérní výzvy. Samozřejmě nedovolte, aby byl tento seznam jedinou úvahou, kterou věnujete potenciální změně zaměstnání. Než se pustíte do další práce, ujistěte se, že:

Ale pokud jste si jisti, že právě nová zakázka je to, co potřebujete, aby byl tento rok pro vás tím nejlepším? Tak si pro ně běžte. Fandíme vám!

Zdroje: theeverygirl.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: