Každý rok se objevují nové produkty a služby, které nás mají udržet zdravé. Tato řešení mají různou podobu, od aplikací až po doplňky stravy, a představují významný posun v pohledu na celkové zdraví a pohodu. Podle společnosti McKinsey vykazuje trh se zdravotními a wellness službami každoroční růst o 5 až 10 % a jeho hodnota se odhaduje na 1,5 bilionu dolarů. Náš rostoucí zájem o péči o sebe sama znamená, že pokud jste se začali zajímat o trendy v oblasti zdraví, o kterých všichni mluví, můžete vyzkoušet skvělé nové možnosti.

Abyste mohli začít, musíte být ochotni vyzkoušet některé změny životního stylu, abyste našli zdravé návyky, které jsou pro vás vhodné. Již brzy budete zkoumat nejnovější trendy v oblasti zdraví a možná si i broukat o nejlepších možnostech. SheKnows naznačuje, že zvýšená kondice může mít ve skutečnosti docela nízkou vstupní bariéru, protože krátké "mikrotréninky" se stávají oblíbeným způsobem, jak se začít hýbat. Přečtěte si další nápady, které vám v roce 2022 pomohou být zdravější a šťastnější.

Přidání většího množství prebiotik a probiotik do stravy

Pokud jste se ještě nedozvěděli, proč je kolem prebiotik a probiotik tolik humbuku, je právě teď vhodná doba začít. Healthline uvádí, že prebiotika, která pomáhají vyživovat prospěšné bakterie žijící v našem těle, se nacházejí v potravinách, jako jsou banány, bobuloviny a cibule, zatímco probiotika, což jsou živé bakterie, se běžně vyskytují v jogurtech a fermentovaných potravinách, jako je kimči, kysané zelí a kombucha.

Pokud jde o udržení zdraví, je dobré brát v úvahu celý tělesný biom, včetně mikrobiomu střev a jeho bakterií. Zoe Report uvádí, že zdraví mikrobiomu je trendem, a dokonce se objevuje jakási "střevní mánie" se všemi novými probiotickými produkty. Na probiotickou vlnu prý naskakují i celebrity jako Mindy Kalingová a Kerry Washingtonová.

Rostoucí zájem o podporu imunitního systému, včetně prospěšných potravin a doplňků stravy, mohl být ovlivněn epidemií koronavirů. Podle časopisu Discover lze dokonce jako účinný "zásah" proti COVID-19 použít prebiotika. Ještě je třeba provést mnoho výzkumů, ale dělat vše, co je ve vašich silách, abyste si udrželi zdravý imunitní systém, je bezpochyby dobrý nápad.

Udělejte z fitness hru pomocí aplikací

Nástup aplikací, které můžete používat ke sledování wellness cílů a celkového zdravotního stavu, vedl k dalším inovacím, včetně pobídek za splnění zdravých opatření. V některých fitness aplikacích to bude mít podobu odznaků nebo trofejí pokaždé, když dosáhnete cíle nebo se zkontrolujete. Jiné aplikace vás odmění skutečnými penězi nebo body, které můžete použít na odměny, když splníte nějaký úkol, například ujdete určitý počet kroků. Gamifikace zdravotních a fitness aplikací může pomoci povzbudit uživatele, aby se do těchto aplikací více zapojili tím, že budou cvičit a zůstanou aktivní, a samozřejmě to uživatelům pomůže starat se přitom o sebe.

Osobní trenérka Colette Dangová naznačuje, že tento trend herních fitness aplikací je zaměřen na potřeby mladé generace a má změnit vnímání cvičení na něco pozitivnějšího, jak uvedl deník The Palm Beach Post. Server TechCrunch mezitím upozorňuje, že tento trend je výhodný jak pro firmy, tak pro jejich zaměstnance, kteří mohou mít prospěch z toho, když se zaměstnanci věnují zdravým návykům.

Experimentování se střízlivostí

Zajímavým trendem, který se stává stále populárnějším, je příklon ke střízlivosti nebo alespoň k omezení konzumace alkoholu. Tuto změnu by mohly podpořit i některé celebrity, včetně těch, které nepijí alkohol, jako jsou Blake Lively, Jessica Simpson a další (prostřednictvím Cosmopolitan UK). Být "střízlivý zvědavec" se podle deníku The New York Post rychle stává novým, žhavým trendem a poptávka po nápojích s nulovým obsahem alkoholu stoupá. Namísto toho, abyste jen požádali o to, aby váš nápoj byl panenský, si v dnešní době můžete skutečně objednat stále více nealkoholických piv a šumivých nápojů.

Slavná Chrissy Teigenová se vyjádřila, proč se vzdala alkoholu, a uvedla, že už ji nebaví cítit se špatně a ztrapňovat se (prostřednictvím USA Today). Ať už vás k tomu vedl jakýkoli důvod, zdá se, že ti, kteří přestali pít, mají na své zdraví pozitivní vliv. I pouhé omezení alkoholu vám může pomoci lépe spát a cítit se lépe sami se sebou a se svými rozhodnutími. Je to skvělá věc, kterou můžete vyzkoušet v roce 2022. Uvidíte, jestli vám to bude vyhovovat!

Hledání klidu pomocí meditačních aplikací

Pokud jste chtěli vyzkoušet meditační aplikace, jako je Headspace, Calm nebo Balance, proč to letos nezkusit? Podle Fast Company mohou meditační aplikace přinést výhody, jako je lepší nálada, lepší paměť a pozornost a nižší krevní tlak. Existuje dobrý důvod, proč se na tento trend již vrhlo tolik lidí. Kromě přínosů pro fyzické zdraví může meditace prospět i vašim vztahům a dodat vám pozitivnější pohled na svět.

BusinessWire naznačuje, že meditační aplikace mohou poskytnout pocit úlevy a že to může uživatelům pomoci řešit určité problémy s duševním zdravím. Tato schopnost pomoci s obtížnými nebo dokonce vysilujícími emocionálními stavy může vysvětlovat nedávnou popularitu meditace a očekávání, že do roku 2027 může mít tento trh hodnotu 4 miliardy dolarů.

Pokud jste ještě žádnou meditační aplikaci nevyzkoušeli, rozhodně stojí za to ji vyzkoušet. Ujistěte se však, že ji skutečně vyzkoušíte. Často trvá několik pokusů, než si vybudujete návyk na meditaci a začnete pozorovat nějaké výsledky. Vydržte u toho.

Přijímání přírodních krás

Nerealistické standardy krásy se stávají pro lidi stále více znepokojující, zejména nyní, kdy existuje filtr pro téměř jakýkoli vzhled. Aby bojovaly proti tomuto škodlivému trendu, některé ženy se obracejí k přirozenějšímu vzhledu pro rok 2022 (prostřednictvím Glossy). Toto nové zaměření na péči o pleť a zdraví tím, že nosí méně make-upu a jít na více zjednodušené denní vzhled naznačují, že ženy jsou zpět kontrolu nad jejich krásu i duševní zdraví.

Alicia Keys propagovala hnutí za nenalíčení už v roce 2017, kdy na stránkách Lenny Letter zveřejnila osobní esej o svém rozhodnutí být sebevědomější ve svém přirozeném vzhledu. Keysová uvedla, že začala mít pocit, že bez make-upu "nejsem dost dobrá, aby mě svět viděl. Začalo se to projevovat na mnoha úrovních a nebylo to zdravé".

Od té doby se k nim přidává stále více žen, které se líčí lehčeji nebo se nelíčí vůbec, aby si vrátily sebevědomí a chránily své duševní zdraví. Koneckonců, psychiatrička Dr. Josie Howardová řekla časopisu InStyle: "Lidé od sebe začnou očekávat, že budou vypadat jako jejich filtrované já, a mohou být posedlí tím, že toho chtějí dosáhnout v reálném světě, což v nich zanechá deprese, úzkost, osamělost a zklamání." Možná by tedy stálo za to přijmout své nedokonalosti a přestat se snažit o něco, co je nedosažitelné.

Telemedicína se nikam neposune

Od začátku pandemie je virtuální zdravotní péče na vzestupu rychleji než kdykoli předtím (prostřednictvím McKinsey & Company). Potřeba okamžité péče bez dodatečného rizika osobního kontaktu způsobila, že telemedicína je skvělým řešením pro mnoho neurgentních zdravotních potřeb, jako jsou kontrolní prohlídky a terapie. Navíc je tato oblast stále sofistikovanější a nabízí možnosti vzdáleného sledování pacientů, které nyní mohou lékařům zasílat údaje v reálném čase. Forbes naznačuje, že vzdálené monitorování pomáhá lékařům využívat data k lepší pomoci pacientům. Uvádějí také, že zatímco telemedicína roste, můžeme se posunout k normě, která bude vypadat spíše jako hybridní model.

Vzhledem k tomu je nyní vhodná doba, abyste si ověřili, zda vám vyhovují změny, které se ve zdravotnictví dějí, a prověřili si své vlastní poskytovatele telemedicíny. Věci se vyvíjejí rychle a vyplatí se již nyní vědět, zda raději zůstanete u osobní péče, nebo zda raději zvolíte telemedicínu, pokud je to možné.

Spojení s rostlinami

Jedním z nejpříjemnějších a nejjednodušších způsobů, jak zlepšit své duševní i fyzické zdraví, je obklopit se rostlinami. Biofilní design spočívá v tom, že ve svých prostorách máte přírodní věci, jako jsou rostliny nebo dokonce mušle. Bylo prokázáno, že pokojové rostliny mají dobrý vliv na zdraví, zmírňují stres a mají řadu dalších výhod. Například zlepšují kvalitu ovzduší a mohou vám dokonce pomoci lépe spát.

Časopis Discover poukazuje na to, že rostliny v okolí mohou pomoci snížit stres a zlepšit náladu. Mnoho lidí zjistí, že je péče o rostliny baví, a dokonce si k nim vytvoří láskyplný vztah. Možná budete chtít dát té své i jméno! Péče o rostliny je určitě jednodušší než o domácí zvířata, ale přesto nabízí velké výhody. Pokud máte pocit, že by váš prostor potřeboval trochu více života, zkuste do něj vnést nějaké zelené rostliny a uvidíte, jak se pak budete cítit. Díky tomuto trendu bude váš prostor určitě vypadat lépe a vy se budete cítit lépe.

Vyzkoušení kognitivně behaviorální terapie (KBT)

Kognitivně-behaviorální terapie (neboli KBT) je terapie rozhovorem, která údajně pomáhá zdraví člověka mnoha způsoby. Může zlepšit vaše sebevědomí, snížit příznaky deprese a zvýšit hladinu serotoninu. Aplikace Bloom je jednou z možností, pokud jste uvažovali o tom, že se o CBT dozvíte více. Podobně jako aplikace pro meditaci nabízí videa s průvodcem, ale její myšlenka je trochu jiná. Při CBT se místo toho učíte účinné techniky, jak zvládat chování a cítit se dobře díky pozitivnějšímu a konstruktivnějšímu myšlení (prostřednictvím Mayo Clinic). Může být velmi posilující uvědomit si, že s malou pomocí můžete být schopni vést sami sebe k silnějšímu duševnímu stavu.

Pokud již máte terapeuta, možná by stálo za to zeptat se na CBT a zjistit, zda by vám tato léčba mohla pomoci. V opačném případě se můžete podívat do obchodu s aplikacemi a vyzkoušet některou z populárních aplikací CBT.

Doplnění každodenního oblečení o nositelnou wellness výbavu

S rostoucí popularitou fitness aplikací došlo k rozmachu trhu s nositelnými zařízeními. Nové šperky a monitory, které jsou k dispozici, jsou stále stylovější a sofistikovanější a dokonale zapadají do vašeho vzhledu. Jedním z nich je zdravotní tracker Ivy od společnosti Bellabeat, který je popisován jako "technologie převlečená za šperk" (prostřednictvím Input Mag). Pozor, Apple Watch. V těchto dnech existují trackery pro sledování úrovně stresu, počtu kroků, kvality spánku, menstruačních cyklů a dalších parametrů, takže tento zdravotní trend budete chtít v roce 2022 vyzkoušet.

Sluchátka VR se v poslední době stávají i doplňkem pro wellness a umožňují cvičit jógu s Oculus Rift nebo dokonce zažít ASMR s nasazeným headsetem. Dalším prvkem, se kterým se v blízké budoucnosti budeme setkávat častěji, jsou chytré brýle, protože společnost HTC vydala své brýle Vive Flow určené pro wellness (via PCMag). Ať už se rozhodnete zůstat u hodinek a náramků, nebo se pustíte do něčeho více pohlcujícího a high-tech, existuje spousta možností wellness wearables, ze kterých si můžete vybrat.

Pauza na sociálních sítích

Odstup od sociálních médií může být prospěšný pro vaše duševní zdraví. Pokud jste odsouzeni k procházení nebo prostě trávíte příliš mnoho hodin na sociálních sítích, možná je čas na přestávku. Odhlášení vám může pomoci vrátit se zpět k plnění pracovních nebo osobních povinností a cítit se produktivněji. Podle časopisu Forbes se některé velké značky dokonce stahují ze sociálních médií ve stylu "méně je více". Ukazuje se, že sociální média možná nejsou tak prospěšná a dobrá pro navazování kontaktů, jak jsme si mysleli.

Clevelandská klinika uvádí, že mezi příznaky toho, že potřebujete přestávku, patří bezmyšlenkovité připojování k sociálním médiím, aniž byste si toho všimli, úzkost z odloučení od sociálních médií, když nemůžete být online, a to, že už nemáte z prohlížení radost. Pokud si těchto věcí všímáte, můžete používání sociálních médií omezit nebo si od nich vzít delší dovolenou. Možná zjistíte, že vám méně propojený život chyběl.

Přechod na stravu s menším množstvím masa nebo bez masa

Jedním z velkých trendů v oblasti zdraví, kterého jste si možná všimli, je celkový příklon k udržitelnější a zdravější stravě, jako je vegetariánství a veganství. Podle BBC může konzumace menšího množství živočišných produktů snížit hladinu cholesterolu a riziko srdečních onemocnění. Některým může zvýšená konzumace zdravých potravin, jako je ovoce a zelenina, také pomoci při shazování nadváhy (prostřednictvím Mayo Clinic).

Mnoho lidí, kteří se nechtějí vzdát masa, se ve skutečnosti vydává o něco snazší cestou flexitariánské stravy (přes Healthline), kterou na Instagramu propaguje Rachael Ray. Flexetariánství v podstatě znamená jen jíst méně masa, nikoliv ho úplně vyřadit. Termín flexitariánství v sobě spojuje slova "flexibilní" a "vegetariánský" a naznačuje, že jste na dobré cestě, nebo to alespoň zkoušíte na částečný úvazek. Další možností je reducetariánství, které se omezuje na konzumaci menšího množství masa, ale ponechává ostatní živočišné produkty, uvádí MSNBC.

Obě změny jsou prospěšné jak pro vaše zdraví, tak pro životní prostředí. Mnozí již na doporučení lékaře od živočišných produktů a masa upustili, například bývalý prezident Bill Clinton, který se od roku 2010 stravuje vegansky (via The Hill).

Hledání útěchy pomocí zátěžových přikrývek

Jedním z tajemství péče o sebe sama, které v dnešní době využívá stále více lidí, je kouzlo zátěžových dek. Jsou známé tím, že mají na tělo uklidňující účinek, což může pomoci při snižování úzkosti a kvalitnějším spánku. Nadace Sleep Foundation uvádí, že zátěžové deky jsou navrženy tak, aby byly těžší než standardní deky a aby napodobovaly hlubokou tlakovou stimulaci a poskytovaly pohodlí.

Tyto terapeutické přikrývky vás budou stát 30 nebo 40 dolarů, ale složitější, designové nebo ručně tkané varianty mohou stát stovky dolarů. To, kolik byste měli do zátěžové deky investovat, závisí na tom, jak velký užitek byste z ní měli, takže může být dobré začít se základní zátěžovou dekou a propracovat se k něčemu kvalitnějšímu, pokud si ji opravdu zamilujete. Zdraví má průvodce, podle kterého ideální zátěžová deka bude mít hmotnost asi 10 % vaší tělesné hmotnosti, takže teď už víte, na co se zaměřit, abyste mohli začít.

Vyzkoušení léčení zvukem

Léčení zvukem je v podstatě forma hudební terapie a často zahrnuje vibrace, které působí na celé tělo. Při zvukovém léčení se běžně používají gongy a tibetské zpívající mísy. Mnozí rádi využívají zvukové léčení pro celkové zdraví a snížení stresu a používají ho jako způsob meditace. Často si můžete najít studio nebo online sezení, kterého se můžete zúčastnit, ale k dispozici jsou i aplikace binaurálních beatů pro podobný zážitek.

Společnost PureWow vysvětluje, že léčení zvukem je považováno za wellness praxi, podobně jako používání krystalů nebo cvičení všímavosti. Jeho rostoucí popularita souvisí především s tím, co údajně lidem přináší. Prevence uvádí "lepší soustředění" a "snížení fyzické bolesti" jako dva z velkých přínosů, které může zvukové léčení poskytnout. Žádné z těchto tvrzení není vědecky podloženo, ale lidé se k němu stále vracejí. Budete si to muset vyzkoušet sami, abyste zjistili, zda je tento trend vhodný právě pro vás. Většinou má od lidí skvělé hodnocení jako klidné, ať už má nebo nemá významný vliv na vaši pohodu.

Účast na venkovních aktivitách

Možná jste zaznamenali nárůst venkovních aktivit, protože lidé opět chodí do parků a hrají si venku. Řada cvičení, která se obvykle provádějí uvnitř (například jóga), se začíná častěji přesouvat ven a mimo studio. Pro "flaneurs", tedy ty, kteří se raději toulají (via Frenchly), může být pouhá procházka a zkoumání okolí uspokojivým způsobem pohybu. Důležité je, že si lidé uvědomují, že být venku je zdravé. Poté, co jsme v posledních dvou letech strávili tolik času v uzavřených prostorách, mnozí z nás touží vyjít ven a cvičit, takže se nedivte, že v roce 2022 tento zdravotní trend přijme více lidí.

Podle Axiosu se od začátku pandemie zvýšila popularita mnoha venkovních sportů, včetně discgolfu a tenisu. Mnoho lidí se také věnuje pěší turistice a je docela možné, že tento trend zůstane. Proč byste nechtěli i nadále chodit ven s přáteli a rodinou? Jakmile to jednou vyzkoušíte, pravděpodobně zjistíte, že většina outdoorových aktivit přináší skvělé zážitky a může si na ně vytvořit návyk.

Používání produktů CBD

V současné době se zdá, že o CBD slyšel téměř každý, a mnozí se domnívají, že tento trend nabízí významné zdravotní výhody, kvůli kterým stojí za to ho vyzkoušet. Někteří používají CBD pro snížení stresu nebo bolesti, jiní se o něj opírají jako o prostředek na podporu spánku nebo při léčbě některých onemocnění. V současné době jsou k dispozici nejrůznější produkty, včetně potravin a nápojů s obsahem CBD, koupelových solí, sprejů, žvýkaček a olejů. Tento produkt není podle Today psychoaktivní, takže produkty CBD vyrobené z konopí byly v roce 2018 na základě zákona The U.S. Farm Bill federálně legální ke koupi.

Jedlé CBD si můžete koupit online. Stačí si udělat malý průzkum, abyste našli správnou dávku, se kterou můžete začít. Nejlepší je začít pomalu, s polovinou doporučené dávky, abyste zjistili, jakou budete mít reakci a kolik budete potřebovat, abyste pocítili nějaké výhody. Odtud můžete určit, jaká úroveň nebo dávkování vám nejvíce vyhovuje, a doufejme, že využijete některé z těchto výhod, o kterých všichni mluvili.

Zdroje: thelist.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: