Propagace dietních plánů jako způsobu detoxikace organismu je velmi častá. Tyto plány obvykle zahrnují dietní omezení a doplnění různých živin a bylin. A i když jsou detoxikační stravy ve světě oblíbené, většina těchto diet je zbytečná a některé mohou být dokonce škodlivé pro celkové zdraví. V tomto článku Vám vysvětlíme, co jsou to detoxikační diety, a uvidíme, co věda říká o tom, zda nabízejí nějaké zdravotní výhody.

Jak tělo detoxikuje?

V rámci své neustálé práce na udržení zdraví, se tělo snaží odstraňovat potenciálně škodlivé látky detoxikací. Samotný detoxikační systém těla je složitý a zahrnuje více orgánů, včetně jater, ledvin a kůže. Normální metabolické procesy produkují toxiny endogenně, ale tělo je také získává exogenně díky lékům a chemikáliím v potravinách a životním prostředí. Detoxikace zahrnuje metabolické procesy zvané biotransformace, během nichž je změna chemické struktury toxických látek činí neaktivními. Tělo pak tyto látky vylučuje a schopnost těla provádět detoxikaci závisí na různých faktorech, včetně věku, pohlaví, zdravotních podmínek, genetiky, léků a stravy. Například proto, že většina detoxikačních procesů těla probíhá v buňkách jater, může jaterní onemocnění detoxikaci narušit, což může vést k hromadění škodlivých látek, jako je amoniak.

Co jsou to detoxikační diety?

I když se tělo dokáže detoxikovat biotransformací, lidé se snaží detoxikační dietu podpořit optimální eliminací toxinů, zlepšit celkové zdraví a podpořit hubnutí. Tyto postupy vedoucí k detoxikaci obvykle zahrnují hladovku, suplementaci, přísnou veganskou stravu, tekutou stravu, půst nebo jiné metody, které údajně detoxikují organismus. Detoxikační postupy mohou také podporovat používání potenciálně nebezpečných praktik, jako jsou například kávové klystýry, které mohou způsobit rektální popáleniny, perforace konečníku a může dojít k fatálním následkům.

Navzdory četným tvrzením o zlepšení zdraví tvůrci a zastánci detoxikační stravy, nemá většina detoxikačních postupů žádné klinické důkazy podporující jejich účinnost nebo bezpečnost. Kromě toho mohou být detoxikační dietní postupy nákladné, zejména ty, které podporují užívání bylin a dalších doplňků stravy.

Celou řadu detoxikačních diet, včetně rostlinných detoxů či detoxikačních šťáv a smoothie nalezneme online a většina z nich není škodlivá, neboť je lidé obvykle dodržují jen několik dní a obvykle obsahují rostlinné potraviny, jako jsou smoothies a džusy, avšak detoxikační diety, které zahrnují dlouhé období půstu nebo extrémní omezení kalorií, užívání bylinných doplňků nebo postupy, jako jsou klystýry, však mohou vést k nebezpečným vedlejším účinkům a mohou mít dlouhodobé zdravotní následky.

Jsou detoxikační diety užitečné?

I když je většina detoxikačních diet zbytečná, neznamená to, že potraviny, které se člověk rozhodne konzumovat, neovlivňují detoxikační systém těla. Tělo hromadí škodlivé látky, jako jsou těžké kovy (rtuť) a aperzistentní organické znečišťující látky (POP) z životního prostředí. POP jsou kontaminanty životního prostředí, které jsou přítomny v potravinách, půdě a vodě. Hromadí se v tělesném tuku a výzkum je spojil s chronickými záněty , oxidačním stresem a zvýšeným rizikem úmrtnosti.

I když je tělo schopné detoxikovat se, dodržování výživné stravy a omezování expozice toxickým látkám v potravinách a životním prostředí může pomoci podpořit orgány podílející se na biotransformaci a obecně podpořit zdraví. Lidé by měli podporovat schopnost těla detoxikovat ho za pomoci vyvážené stravy. Například strava s nedostatkem bílkovin negativně ovlivní schopnost těla detoxikovat, protože potřebuje bílkoviny, které jsou rozhodující pro detoxikační proces. Bohužel většina detoxikačních dietních plánů postrádá bílkoviny, což může snížit schopnost těla správně detoxikovat. Vláknina je další důležitá živina, která může pomoci zlepšit vylučování toxinů. Může také zlepšit funkci střevní bariéry, což může pomoci chránit orgány zapojené do detoxikace před prozánětlivými bakteriemi. Některé důkazy rovněž naznačují, že půst může pomoci podpořit zdraví jater, které je hlavním místem detoxikace, a také zlepšit funkci enzymů, které se podílí na detoxikaci.

Co na to říkají studie o detoxikačních dietách?

I když je zřejmé, že zdravá strava je důležitá pro detoxikační systém těla, studie o komerčních detoxikačních dietách neprokázaly slibné výsledky. Výzkum v této oblasti chybí, přičemž současná část výzkumu se omezuje na špatně navržené studie.

National Institutes of Health poznamenal, že malý počet klinických studií zkoumajících účinky detoxikačních diet zjistil, že některé programy mohou zvýšit detoxikaci jater a snížit hladinu POP v těle. Autoři však zdůrazňují, že tyto studie byly chybné a měly malou velikost zkoumaného vzorku.

Studie z roku 2015 zahrnovala 84 žen, které vědci požádali, aby jedna část z nich dodržovala nízkokalorickou citronovou detoxikační dietu skládající se z citronové šťávy a sirupů, a druhou část účastníků, aby dodržovali nízkokalorickou placebo dietu po dobu 7 dnů. Obě skupiny zaznamenaly úbytek hmotnosti a snížení hladiny inzulínu , což naznačuje, že omezení kalorií, nikoli samotná detoxikační dieta, zlepšily zdraví.

Studie z roku 2019 zahrnovala 22 žen, u kterých se zjistilo, že konzumace detoxikačního doplňku - obsahujícího 1350 miligramů patentované směsi listu papáji, kůry cascara sagrada, kluzké kůry jilmu, máty peprné, listu červené maliny, semínka pískavice, kořene zázvoru a listu senny - po dobu 4 týdnů neposkytují žádné zdravotní výhody.

I když výzkumy ukazují, že některé doplňky, jako např N-acetylcystein (NAC) a konkrétní potraviny, včetně zeleniny, může prospívat přirozenému detoxikačnímu systému těla, nejjednodušší způsob, jak podpořit celkové zdraví a podporu orgánů zapojených do detoxikace, je dodržovat výživově bohatou stravu bohatou na bílkoviny, ovoce a zeleninu.

Detoxikační diety a bezpečnost

I když některé detoxikační programy mohou být neškodné, existují obavy o bezpečnost detoxikačních programů, které používají extrémní metody. Dlouhodobé hladovění, výrazné omezení kalorií a užívání určitých doplňků stravy může vést k nepříznivým účinkům na zdraví , jako je nedostatek živin, slabost, změny nálady , dehydratace a další. Určité skupiny lidí by se měly detoxikační dietě vyhýbat, protože jim hrozí vyšší riziko nežádoucích účinků. K těmto lidem patří: - osoby s chronickým zdravotním stavem, - těhotné nebo kojící ženy, - děti a mládež, - lidé s podváhou, - osoby s poruchami příjmu potravy nebo s anamnézou těchto stavů.

Před zahájením detoxikační stravy stojí za to prodiskutovat plány se zdravotnickým pracovníkem, zejména pokud daná osoba užívá jakýkoli lék na předpis. Vyvážená strava je důležitá pro zdraví a přirozený detoxikační systém těla, ale není nutné dodržovat speciální detoxikační dietu, která je obvykle drahá a může postrádat živiny, které jsou nezbytné pro biotransformaci, například bílkoviny.

Sečteno a podtrženo

I když jsou diety, které údajně mohou pomoci detoxikovat tělo, populární, chybí vědecké důkazy podporující jejich účinnost. Na druhou stranu spousta výzkumů podporuje představu, že dodržování vyvážené stravy a vyhýbání se pití, kouření a expozici toxinům v životním prostředí může podpořit celkové zdraví, včetně detoxikačního systému těla. Podle aktuálně dostupného výzkumu jsou detoxikační diety zbytečné a je nepravděpodobné, že by významně prospívaly zdraví. V některých případech mohou být dokonce škodlivé.

Zdroje: www.medicalnewstoday.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: