Tento článek se zaměřuje na podobnosti a rozdíly mezi těmito dvěma dietami a diskutuje také o tom, jak ovlivňují vaše zdraví a životní prostředí.

Co je vegetariánská dieta?

Podle Vegetariánské společnosti je vegetarián někdo, kdo nejí žádné maso, drůbež, zvěřinu, ryby, měkkýše ani vedlejší produkty z porážky zvířat. Vegetariánská strava obsahuje různé úrovně ovoce, zeleniny, obilí, luštěnin, ořechů a semen. Zahrnutí mléčných výrobků a vajec závisí na typu diety, kterou dodržujete. Mezi nejběžnější druhy vegetariánů patří:

◉ Lacto-ovo vegetariáni: Vegetariáni, kteří se vyhýbají veškerému masu zvířat, ale konzumují mléčné a vaječné výrobky.

◉ Lacto-ovo vegetariáni: Vegetariáni, kteří se vyhýbají masu a vejcím zvířat, ale konzumují mléčné výrobky.

◉ Ovo vegetariáni: Vegetariáni, kteří se vyhýbají všem živočišným produktům kromě vajec

◉ Vegani: Vegetariáni, kteří se vyhýbají všem živočišným a živočišným produktům.

Ti, kteří nejedí maso nebo drůbež, ale konzumují ryby, jsou považováni za pescaty , zatímco vegetariáni na částečný úvazek jsou často označováni jako flexitaristé . Ačkoli někdy považováni za vegetariány, pescatariáni a flexitaristé jedí zvířecí maso. Technicky tedy nespadají pod definici vegetariánství.

Pokud to tedy shrneme, můžeme říci, že vegetariánská strava vylučuje maso, drůbež, zvěřinu, ryby a měkkýše. Některé druhy vegetariánů také vylučují vejce, mléčné výrobky nebo jiné vedlejší produkty živočišného původu.

Co je to veganská dieta?

Na veganskou dietu lze pohlížet jako na nejpřísnější formu vegetariánství. Veganství je v současné době definováno Veganskou společností jako způsob života, který se snaží co nejvíce vyloučit všechny formy vykořisťování zvířat a týrání. To zahrnuje vykořisťování k jídlu a jakýkoli jiný účel. Proto veganské stravě nejen vylučuje maso zvířat, ale také mléčné výrobky, vejce a ingredience živočišného původu. Patří sem želatina, med , karmín, pepsin, šelak, albumin, syrovátka, kasein a některé formy vitaminu D3.

Vegetariáni a vegani se z podobných důvodů často vyhýbají konzumaci živočišných produktů. Největší rozdíl je v míře, do jaké považují živočišné produkty za přijatelné. Například vegani i vegetariáni mohou ze svého jídelníčku vyloučit maso ze zdravotních nebo ekologických důvodů.

Vegani se však také vyhýbají všem vedlejším produktům živočišného původu, protože věří, že to má největší dopad na jejich zdraví a životní prostředí.

Z hlediska etiky jsou vegetariáni proti zabíjení zvířat kvůli potravě, ale považují za přijatelné konzumovat vedlejší produkty živočišného původu, jako je mléko a vejce, pokud jsou zvířata chována v odpovídajících podmínkách. Na druhé straně se vegani domnívají, že zvířata mají právo být osvobozena od lidského použití, ať už jde o jídlo, oblečení, vědu nebo zábavu. Snaží se tedy vyloučit všechny vedlejší produkty živočišného původu bez ohledu na podmínky, ve kterých jsou zvířata chována nebo chována. Touha vyhnout se všem formám vykořisťování zvířat je důvodem, proč se vegani vzdávají mléčných výrobků a vajec - produktů, které mnoho vegetariánů nemá problém konzumovat.

Nutriční aspekty vegetariánské a veganské stravy

Výzkum ukazuje, že vegetariánská a veganská strava má obvykle nízký obsah nasycených tuků a cholesterolu. Mají také tendenci obsahovat vysoké množství vitamínů, minerálů, vlákniny a zdravých rostlinných sloučenin. A co víc, obě diety obsahují vysoké množství potravin bohatých na živiny . To může zahrnovat ovoce, zeleninu, celozrnné produkty, ořechy, semena a sójové výrobky.

Na druhou stranu špatně naplánovaná vegetariánská a veganská strava by mohla mít za následek nízký příjem některých živin, zejména železa, vápníku, zinku a vitaminu D. Obě diety také obvykle obsahují omezené množství vitaminu B12 a omega-3 mastných kyselin s dlouhým řetězcem, ačkoli hladiny těchto živin jsou u veganů obecně nižší než u vegetariánů.

Který styl je zdravější?

Podle zprávy Akademie výživy a dietetiky a několika vědeckých recenzí lze vegetariánskou i veganskou dietu považovat za vhodnou pro všechny fáze života, pokud je dieta dobře naplánována. Nedostatečný příjem živin, jako jsou omega-3 mastné kyseliny , vápník a vitamíny D a B12, může negativně ovlivnit různé aspekty zdraví, včetně duševního a fyzického zdraví. Vegetariáni i vegani mohou mít nižší příjem těchto živin. Studie však ukazují, že vegetariáni mají tendenci konzumovat o něco více vápníku a vitamínu B12 než vegani.

Vegetariáni i vegani by však měli věnovat zvláštní pozornost výživovým strategiím, které mají zvýšit vstřebávání živin z rostlinných potravin. Může být také nutné konzumovat obohacené potraviny a doplňky, zejména pro živiny, jako je železo, vápník, omega-3 a vitamíny D a B12. Vegetariáni a vegani by měli silně zvážit analýzu svého denního příjmu živin, změřit hladinu živin v krvi a podle toho užívat doplňky. Několik studií přímo srovnávajících vegetariánskou a veganskou dietu uvádí, že vegani mohou mít o něco nižší riziko vzniku diabetu 2. typu, srdečních chorob a různých typů rakoviny než vegetariáni. Vegani navíc mívají nižší index tělesné hmotnosti (BMI) než vegetariáni a zdá se, že s přibývajícím věkem přibírají na váze. To znamená, že většina studií dosud byla pozorovací povahy. To znamená, že není možné přesně říci, který aspekt veganské stravy má tyto účinky, nebo potvrdit, že dieta je jediným určujícím faktorem.

Veganství je více než to, co jíte

Ačkoli se vegetariáni a vegani mohou pro podobné účely vyhýbat živočišným produktům, tato volba často přesahuje dietu pro vegany. Ve skutečnosti je veganství často považováno za životní styl silně zakotvený v právech zvířat. Z tohoto důvodu se mnoho veganů také vyhýbá nákupu oděvů obsahujících hedvábí, vlnu, kůži nebo semiš. A co víc, mnoho veganů bojkotuje společnosti, které testují na zvířatech a nakupují pouze kosmetiku, která neobsahuje vedlejší produkty živočišného původu. Etičtí vegani mají také tendenci vyhýbat se cirkusům, zoologickým zahradám, rodeům, koňským závodům a jakýmkoli dalším aktivitám, které zahrnují využívání zvířat pro zábavu. Konečně, mnoho ekologů přijalo veganskou dietu kvůli jejímu sníženému dopadu na zemské zdroje a výhodám, které má proti změně klimatu.

Sečteno a podtrženo

Vegetariáni a vegani se mohou z podobných důvodů vyhýbat konzumaci živočišných produktů, ale dělají to v různé míře. Existuje několik druhů vegetariánů a vegani jsou na nejpřísnějším konci vegetariánského spektra. Oba druhy stravy lze považovat za bezpečné pro všechny fáze života, ale veganská strava může dokonce nabídnout další zdravotní výhody. Pro vegetariány i vegany je však důležité dobře si naplánovat stravu, aby se dlouhodobě vyhnuli zdravotním problémům.

Zdroje: www.healthline.com, Freepik

Podobné články

9 Komentářů

uquyehezefu

uquyehezefu

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Hirumoxu <a href="http://slkjfdf.net/">Afamiovav</a> wan.ihdq.flatify.cz.ptf.kc http://slkjfdf.net/

Reply
oraqafusafik

oraqafusafik

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Iyavurezi <a href="http://slkjfdf.net/">Oiwumili</a> qdu.vfsc.flatify.cz.ktb.la http://slkjfdf.net/

Reply
ikuitzauyid

ikuitzauyid

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Iobucudep <a href="http://slkjfdf.net/">Aalali</a> rzw.gkqc.flatify.cz.jsk.ko http://slkjfdf.net/

Reply
awniriqomelor

awniriqomelor

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Owuvmovit <a href="http://slkjfdf.net/">Abemaq</a> yga.xpeq.flatify.cz.xwh.mh http://slkjfdf.net/

Reply
oduyehojat

oduyehojat

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Iqqupobi <a href="http://slkjfdf.net/">Ocatavaha</a> fkz.zdtn.flatify.cz.apx.ko http://slkjfdf.net/

Reply
uxapactu

uxapactu

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Ohemadif <a href="http://slkjfdf.net/">Icegep</a> ncr.ghkv.flatify.cz.eft.ne http://slkjfdf.net/

Reply
coletipec

coletipec

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Oeyasxey <a href="http://slkjfdf.net/">Ogekisa</a> mku.aopx.flatify.cz.bzu.ih http://slkjfdf.net/

Reply
ositoekerowop

ositoekerowop

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Usuyose <a href="http://slkjfdf.net/">Aweqay</a> zig.xmdf.flatify.cz.zur.oq http://slkjfdf.net/

Reply
ihonobomoodu

ihonobomoodu

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Ooduzodf <a href="http://slkjfdf.net/">Ekideum</a> skb.hlci.flatify.cz.qpz.fe http://slkjfdf.net/

Reply

Napište komentář

Články z dalších našich webů: