Můj příběh

Později v dospívání jsem se rozhodla stát se vegetariánem. Většinu své výchovy jsem byla věrným stoupencem standardní stravy, ale etická hlediska a můj nově nalezený zájem o jógu mě rychle svedly ke změně. Rok vegetariánství se změnil v plnohodnotné veganství . Myslela jsem, že jsem konečně našla „správný“ způsob, jak jíst.

Trvala jsem na svém veganství poté, co jsem zjistila, že mám nedostatek železa, a zdůvodnila jsem, že vládní standardy pro výživu byly pravděpodobně zkresleny lobováním pro maso a mléčné výrobky. Asi 3 roky po začátku veganství jsem omylem snědla omáčku s krevetami v bufetu. Měla jsem panický záchvat a spustila jsem labyrint etických a gastrointestinálních what-ifs. V józe jsem získala myšlenku jíst "Sattvic" , což v překladu ze sanskrtu znamená „dobrota“ nebo „čistota“. Moje interpretace tohoto principu bohužel nebyla zdravá.

Náhle mě začaly doprovázet stavy úzkosti, které jsem se snažila řešit po svém a až když jsem začala hledat léčbu úzkosti, zdánlivě nesouvisejícího problému, došlo mi, že něco není v pořádku s mým vztahem k jídlu. Při účinné léčbě jsem měla pocit, že se mi doslova otevřel celý svět. Dříve to bylo pouze mimo rámec, protože jsem se tak soustředila na kontrolu, posuzování a hodnocení všeho, co jsem udělala. Jedla jsem přesně podle pravidel a jakékoliv vybočení nebylo žádoucí. To způsobilo stavy úzkosti a byl čas na změnu.

Stále jsem se rozhodla být vegan a jíst zdravé jídlo jednoduše proto, že to odpovídalo mým hodnotám (zatímco šťastně doplňuji železo). Rozdíl však byl v tom, že už nebyl cítit tlak, že bych to musela dělat „správně“ nebo sebehodnocení, a už žádné záchvaty úzkosti z toho, co jíst. Opět jsem měla radost z jídla a toho co jím. Nakonec jsem při poznávání jiných kultur se rozhodla, že budu „freegan“, nebo přijmu jakékoli jídlo, které mi bylo nabídnuto. Mělo to být laskavé a uctivé vůči mým hostitelům z jiných kultur, ale také to mělo za úkol rozšířit moji nově nabytou svobodu při vědomém a etickém rozhodování bez sebemučení.

Umět pojmenovat svůj problém

Nedlouho poté jsem se poprvé setkala se slovem „ ortorexie “. Ortorexie je termín, který poprvé vytvořil americký lékař Steve Bratman v roce 1997. Pochází z řeckého slova „orthos“ nebo „vpravo“. Když jsem se to dozvěděla, v mé hlavě se rozezněly poplašné zvony.

Pokud bych nikdy nevyhledala léčbu úzkosti, neměla bych příležitost vykročit ze své posedlosti výběrem „správných“ potravin a zjistit, jaké to je. Všem, včetně mě, to přišlo jako, že jsem jedl opravdu, ale opravdu zdravě. Takto může zdravé stravování skrývat nezdravý vzorec.

Orthorexie není technicky diagnostikovatelný stav, i když si začíná získávat pozornost v lékařské komunitě. Není divu, že se to často objevuje u jedinců, kteří to prožívají úzkost, perfekcionismus a posedlost čistotou Jak roky ubíhaly, docela jsem uvolnila své stravovací návyky.

V době těhotenství jsem znovu začala jíst maso. O osm let později jsem se nikdy necítila lépe. Pomocí níže uvedených strategií se také snažím záměrně přinést radost ze svého výběru jídla.

Nakrmte své "vnitřní dítě"

Díky těhotenským chutím jsem znovu objevila jídla, která jsem od dětství nejedla ani o nich nepřemýšlela. Jedním z nich bylo smažené kuřecí maso s medovou hořčicí. Od té doby, ač se to zdá zvláštní, beru jednou za čas své "vnitřní dítě" a i to skutečné na "rande" a dáme si kuře naložené v medové hořčici, stejně jako jsem to dělávala pokaždé, když jsem jako malá jedla v restauraci. Pokud se cítím na hranolky, jdu do nich také. A užívám si to, v celé své smažené slávě.

Ritualizace stravování tímto způsobem není jen zábava; může to být také léčivé. Tím, že si nejen dáte svolení, ale ve skutečnosti oslavujete jídlo a vaše potěšení z něj, je připomínkou, že nemusíme být dokonalí a že jídlo není jen o výživě. Nádoba rituálu vytváří pocit vhodnosti a posvátnosti. Méně vědomým nebo úmyslným způsobem také omezuje vinu, která může nastat při konzumaci nezdravých jídel. Najděte si tedy jídlo (nebo potraviny), které to udělají za vás. Je to kousnutí do rohlíku? Jsou to hranolky? Ať je to cokoli, udělejte si rande a užijte si to.

Ochutnejte, co jíte

Někdy, když jsem zaneprázdněna, si můžu dát jídlo a mám pocit, že jsem ani nejedla. Vzhledem k tomu, jak chutné a úžasné jídlo je, může to být opravdu zklamání. Je to zvyk, kterému se snažím vyhýbat, pokud to jde. Místo toho se snažím sednout si k jídlu a strávit alespoň 20 minut jeho vychutnáváním. Pokud na to mám opravdu čas, vařím si také jídlo sama. Přitom nejde o vytváření pravidel. Je to prostě o nalezení potěšení ze základního aktu, který má být nejen výživný, ale také si ho užívat.

Znovu zkontrolujte své hodnoty

Jeden velmi moudrý přítel mi jednou řekl: „Standardy jsou objektivizací vašich zásad.“ Opravdu jsem to potřebovala slyšet. To znamená, že když se vaše zásady kodifikují, dogmatizují a jsou nepružné, už to nejsou zásady. Jsou to jen pravidla.

Jsme kreativní, přizpůsobiví a neustále se měnící lidské bytosti. Nechceme žít podle zákazů. Když to použijeme jako způsob, jak se osvobodit z mezí ideologie, namísto posilování svazujících a omezujících přesvědčení, dovolíme si být dynamickými lidskými bytostmi, kterými ve skutečnosti jsme.

Sečteno a podtrženo

Jídlo přesahuje kalorie. Je to základní kámen kultur a ohnisko oslav od příchodu civilizace a před ní. Sbližuje lidi. Dotýká se toho, co skutečně znamená zažít hlubokou výživu, druh, který zahrnuje všechny smysly - a dokonce i srdce. Když děláte z jídla formu lásky, je těžké se obtěžovat tím, že to uděláte „správně“.

Zdroje: www.healthline.com, www. Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: