Zapomeňte na počítání kalorií a omezování jídla, začněte naslouchat tělu.

 • Intuitivní stravování je filozofií, která odmítá tradiční diety a využívá naslouchání signálům vlastního těla při rozhodování kdy, jaké jídlo a množství budete jíst.
 • Cílem není rychle zhubnout, ale jedná se o holistický přístup hledající rovnováhu mezi duševním a fyzickým zdravím.
 • Chcete-li začít s tímto stylem stravování, přestaňte potraviny rozdělovat na „dobré“ nebo „špatné“ a zkuste jíst pravidelně (každé 3 až 4 hodiny) vyvážená jídla obsahující bílkoviny, sacharidy i tuky.

V první řadě, než začnete dělat důležitá rozhodnutí ohledně stravy, se seznamte s intuitivním stravováním, s myšlenkou zbavit se dietní kultury a dostat se zpět do kontaktu se svým tělem. Někomu nemusí řízení se pocitem hladu jako způsobu, jak se rozhodnout, kdy jíst a kdy přestat, připadat převratné, ale pro jiné je to zcela nový koncept.

Lidé se začínají navracet k desetiletí staré filozofii -„Nejnovější trend v dietě je nedietovat,“ objevilo se v časopise The Atlantic – je to obzvláště účinný přístup pro každého, kdo někdy bojoval s poruchami příjmu potravy, nebo se cítil zrazený krásnými sliby tradičních hubnoucích diet.

 

Co přesně si představit pod pojmem intuitivního stravování?

Vše to začalo s Evelyn Tribole a Elyse Resch, dvěma registrovanými dietoložkami, které v 90. letech prosazovaly tento životní styl. Filozofie odmítá tradiční hubnoucí diety, které podporují restrikce a deprivace jakéhokoliv typu. Namísto toho vybízí ke komunikaci se svým vnitřním hlasem, který vám dá najevo jak jste v daném okamžiku hladoví či spokojeni, a poté tyto informace použijte k určení jak, co a kdy jíte.

Řídí se 10 principy:

 1. Přestaňte přemýšlet o dietách
 2. Važte si svého hladu
 3. Nebojujte s jídlem
 4. Postavte se své potravinové policii
 5. Respektujte pocit plnosti
 6. Objevte svůj faktor spokojenosti
 7. Zvládněte své emoce bez využití jídla
 8. Respektujte své tělo
 9. Hýbejte se a vnímejte pocit z pohybu
 10. Važte si svého zdraví

Tento přístup vychází z výzkumných studií zaměřených na změny související se zdravím, které nesouvisejí se ztrátou hmotnosti. Ve skutečnosti intuitivní stravování se pojmu hubnutí zcela zbavuje – a nejde pouze o jídlo. Například bod č. 9 je o fyzické aktivitě, která vás ve skutečnosti baví, místo toho, abyste jezdili na kole, protože chcete zhubnout nebo máte pocit, že si jídlo musíte zasloužit.

 

Funguje tedy intuitivní stravování při hubnutí?

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď, protože intuitivní stravování NENÍ – opakujte – NENÍ hubnoucí dieta jakéhokoliv typu, nejedná se však ani o sestavený jídelníček. Neexistují tedy žádná pravidla, která byste museli dodržovat a řídíte se pouze doporučeními a informacemi, které vám pomohou se rozhodovat o vašem osobním zdraví. Poslouchání vlastního těla vám může pomoci zhubnout, ale primárním cílem je vymanit se z koloběhu tradičních diet, které nevedou k udržitelnému životnímu stylu bez deprivací, přísných restrikcí a omezení.

Zatímco data slibují lepší zdraví, klíčová měřítka úspěchu – jako přijetí vlastního těla a zlepšení sebevědomí – není tak snadné změřit jako ta ztracená kila. Avšak je velmi nepravděpodobné, že budete přibírat.

 

Jak se liší intuitivní stravování od vědomého stravování?

Jsou téměř nerozeznatelné, ale hlavní rozdíl je v tom, že intuitivní stravování ve své filozofii upozorňuje na „dietní kulturu“, zatímco vědomé stravování se zaměřuje pouze na stravovací požitek. Intuitivní stravování bylo také výslovně studováno při léčbě poruch příjmu potravy. Oba přístupy odmítají myšlenku jíst kvůli hubnutí nebo ztrátu povědomí o tom, že jídlo je jak zdrojem výživy, tak radosti.

 

A jaké jsou benefity?

Intuitivní stravování vám může pomoci znovu získat důvěru ve vlastní tělu přirozené stravovací návyky a osvobodit se od „dietních myšlenek“. Člověk se může cítit pohlcen velkým výběrem výrobků a potravin v obchodě nebo zrazen protikladnými informacemi o dietách, které vidí na Facebooku. Většina z nás se mnohokrát pokusila vyřadit konkrétní potraviny – trápila se jen aby zjistila, že se to není trvale udržitelný přístup. Intuitivní stravování si klade za úkol vám pomoci cítit se dobře při tom, co rádi děláte, ale je to také přístup založený na komplexním životním stylu, jako jsou například středomořské stravovací návyky. Může vám pomoci zhubnout, pokud zjistíte, že jíte z důvodů, které mají jen málo společného s tím, jak jste ve skutečnosti hladoví nebo syti, a jsou více spojeny s konkrétními emocemi nebo osobními spouštěči.

Zdá se, že intuitivní stravování nemá žádné stinné stránky, takže to rozhodně stojí za zkoušku. Když ve svém každodenním životě odstraníte emocionální či jiné osobní spouštěče, které zaháníte jídlem, získáte mnohem lepší představu o tom, co ve skutečnosti v daném okamžiku cítíte a proč chcete jíst a kdy.

Zvažte však své osobní hranice, pokud jde o zahájení jakékoli nové rutiny, je lepší postupovat pomalu a dát si načas, než se snažit změnit vše ze dne na den. Nakonec něco, co ve vás vyvolává pocit hanby nebo neúspěchu, opravdu nestojí za to.

 

Jak tedy začít?

Pokud jste někdy bojovali se zmatením ohledně svých osobních stravovacích návyků, zde je návod, jak aplikovat filozofii intuitivního stravování:

 1.  Přestaňte rozlišovat jídlo na „dobré“ a „špatné“ - Přisuzování hodnoty jídlu, které jíte, a v konečném důsledku způsob, jakým se cítíte, dává jídlu nad vámi příliš mnoho moci. Je na čase zapomenout na „dobrá“ nebo „špatná“ jídla či potraviny a na koncept „podvádění“. Jídla, která přes den sníte tvoří celek – žádné jídlo samostatně vám nemůže posílit ani poškodit zdraví.
 2. Jezte pravidelně – Každé 3 až 4 hodiny jídlo obsahující bílkoviny, vlákninu, sacharidy i tuky. Většina z nás nejí ráno dostatečně, takže zvažte přidání dalšího vejce, lžíce ořechového másla nebo kousku sýra ke snídani, abyste se opravdu zasytili a zůstali nabití energií.
 3. Dodržujte pitný režim – Potřeby jednotlivce se mohou lišit, ale ženy by podle Mayo Clinic měly obecně vypít asi devět sklenic vody denně. Nejlepší volbou je neperlivá, perlivá voda nebo opravdu jakýkoli neslazený nápoj. Nezapomínejte, že i ovoce a zelenina vám mohou dopomoci zůstat hydratovaní.
 4. Dostatečně spěte – Spánek sedm nebo osm hodin za noc může skutečně ovlivnit hladinu vaší energie přes den (což přímo ovlivňuje i pocity hladu).
 5. Omezte omezení – Pokud by diety na hubnutí měly účinek, který by trval po celý život, nezafungovaly by už? Zásada „usmířit se s jídlem“ je lepší řešení. Někdy se můžete chtít vyvarovat konkrétního jídla na základě situace, například jíst velký cheeseburger těsně před nástupem na horskou dráhu nebude tou nejšťastnější volbou, takže zvažte výběr potravin, které jíte, podle toho, jak se chcete cítit – před, během a po jídle.

 

Zdroje: goodhousekeeping.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: