Spánek je pro zdraví nezbytný, avšak mnozí z nás s ním bojují. Když se ve vaší hlavě neustále prohánějí myšlenky a dávají o sobě vědět před spaním, může to být nepříjemné. Co dělat, když nemůžete spát, protože toho máte na mysli příliš mnoho?

Vaše potíže s usínáním nemusí být způsobeny insomnií. Závodící myšlenky mohou přispívat k tomu, abyste zůstali vzhůru celou noc a vaše mysl běžela na plné obrátky. To může být způsobeno různými vlivy:

  • Stres nebo úzkost z celodenních starostí
  • Kreativní proud nápadů
  • Vedlejší účinek některých léků
  • Příznaky mánie nebo hypomanie v důsledku bipolární poruchy nebo jiného duševního stavu

Mozek sice nemá vypínač, ale existuje několik způsobů, jak mu můžete jemně sdělit, aby zpomalil. Snažíte se zavřít oči a usnout? Zde je několik tipů, které by vám mohly pomoci uklidnit mysl.

Všechno vypněte

Ačkoliv může být lákavé se převalovat a procházet sociální sítě nebo sledovat televizi, takhle to nepůjde. Přesně tato stimulace může váš mozek rozrušit, což následně ztěžuje vypnutí mysli před spaním. V ideálním případě byste se měli těsně před spaním vyhnout všem obrazovkám. To zahrnuje obrazovku vašeho telefonu, televize, tabletu nebo notebooku.

"Vyhnout se expozici modrého světla alespoň 2 hodiny před spaním je pro regulaci spánkového cyklu lepší," radí lékařka Megan Solimanová. Také dodává, že "i když může být omezování času stráveného před obrazovkou před spaním obtížné, výhoda zlepšení spánkové hygieny může stát za to."

Obrazovky vyzařující modré světlo narušují cirkadiánní rytmus, který vašemu tělu říká, kdy máte usnout, a to podle množství světla, které vidíte. Používání obrazovek proto může v noci tento rytmus narušovat. Pokud je pro vás mobilní telefon nebo jiná elektronika příliš lákavá, možná bude třeba vše odložit do jiné místnosti a vrátit se do postele. Obecně se doporučuje ponechat veškerou elektroniku mimo váš pokoj a místo buzení telefonem používat klasický budík.

Vyzkoušejte progresivní svalovou relaxaci

Tato relaxační technika vám může pomoci uvolnit napětí a zdravě usínat. Progresivní svalová relaxace zahrnuje napínání svalů a jejich následné uvolnění, počínaje obličejovými svaly a postupem dolů až k prstům u nohou. Metody relaxace, se kterými se můžete podrobně seznámit, najdete na internetu ve formě videí, stažitelných souborů nebo knih. Na výuku metod a postupů se také pořádají semináře.

Dýchejte z hluboka
Věnujte pozornost svému dechu. Zkuste dýchat zhluboka, ale pomalu. Počítání nádechů a výdechů může být relaxací. Soustředění se na pocit dýchání je technikou všímavosti, která může pomoci ukáznit roztěkané myšlenky.

Poslouchejte ASMR
ASMR neboli autonomní smyslově-meridiánová reakce vyvolávají příjemné pocity klidu, uvolnění, brnění či husí kůže. Mnoho lidí vytváří videa nebo zvuky ASMR jako pomůcku pro spánek. Videa ASMR zahrnují relaxační zvuky jako je klepání, šustění, šepot a tiché čtení. Pokud je to možné, používejte při poslechu sluchátka, která jsou vám pohodlná.


Zdroje: Pixabay, Psychcentral.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: