Nikdy jsem si neumyla obličej a neulehla do postele, aniž bych se předtím nezapojila do nějakého typu technologie. Ať už je to můj Kindle, ASMR video na mém notebooku nebo hodinové procházení Pinterestu (moje oblíbená aplikace na procházení zkázy), sedím hluboko v modrém světle obrazovek bez jakékoli ochrany. A začínala jsem se divit: Měla bych se do postele natírat opalovacím krémem, abych se vyhnula poškození kůže modrým světlem?

Už víme, proč je důležité používat opalovací krém, ale možná se skrývá ještě jeden důvod, který nás o tom plně přesvědčí. To, že se zrovna nevyhříváte na sluníčku s Mai Tai, neznamená, že vaše pokožka nepotřebuje ochranu. Vztahuje se však hrozící poškození modrým světlem i na to, co vyzařuje z obrazovek našich počítačů a telefonů (a tabletů a elektronických čteček a televizorů)? A o jakém potenciálním poškození přesně mluvíme? Zkoumali jsme.

Co je modré světlo?

Než se dostaneme k tomu, co modré světlo dělá nebo nedělá, měli bychom si nejspíš ujasnit, co to vůbec je. Před boomem brýlí s modrým světlem jsem absolutně netušila, co to vůbec modré světlo je, natož abych se obávala, jak může ovlivňovat mé zdraví a pleť. "Modré světlo je spektrum viditelného světla, které má vlnovou délku 500 až 600 nanometrů," říká dermatoložka a zakladatelka péče o pleť Dr. Loretta Dr. Loretta Ciraldo. "Třemi nejčastějšími zdroji modrého světla jsou slunce, digitální obrazovky a přístroje na ošetření pleti."

Vliv modrého světla na kůži zatím nebyl příliš zkoumán, ale vědci si ho začínají všímat, protože ze slunce vychází více modrého světla než UVA a UVB paprsků dohromady, vysvětlil Dr. Ciraldo. Modré světlo bylo zkoumáno jako léčba akné, protože ničí bakterie na kůži spojené s akné, a také pro svůj vliv na zdraví očí (proto je důležité používat brýle s modrým světlem, když jste celý den před obrazovkou).

Jak modré světlo působí na pokožku?

Ze studií, které máme k dispozici, víme, že modré světlo může mít vliv na pleť, a to především na pleť s melanací nebo tmavými skvrnami. Jedna studie v časopise Journal of Investigative Dermatology zjistila, že když byli dobrovolníci vystaveni modrému světlu a UVA záření ve stejném poměru, jaký máme na slunci, modré světlo způsobilo větší zarudnutí, otoky a hyperpigmentaci, ale pouze u osob s hlubším odstínem pleti.

V roce 2018 byla provedena další studie, která zjistila, že když byly kožní buňky v kontrolovaných podmínkách vystaveny modrému světlu, aktivovaly se enzymy, které rozkládají kolagen. Z tohoto důvodu můžeme předpokládat, že dlouhodobé vystavení modrému světlu by mohlo vést k rychlejšímu vzniku vrásek, protože víme, že úbytek kolagenu může způsobit jemné linky a vrásky.

"Neexistuje dostatek studií o účincích modrého světla z našich digitálních zařízení, abychom věděli, kolik ho můžeme tolerovat, než se stane nebezpečným, ale nejbezpečnější je chránit se před modrým světlem nošením brýlí s filtrem modrého světla a péčí o pleť, když budete delší dobu u počítače nebo na slunci," řekl doktor Ciraldo.

Jak se chránit před poškozením modrým světlem

Opalovací krém je samozřejmě první volbou, ale ne všechny opalovací krémy nás chrání před modrým světlem, jako je UVA a UVB. "Fyzikální blokátory s oxidem titaničitým a oxidem zinečnatým pomáhají odrážet světelné paprsky a poskytují tak širokou ochranu proti UV záření a vysokoenergetickému viditelnému světlu," říká Dr. Kellyann Petrucci, lékařka funkční medicíny a certifikovaná výživová poradkyně. Dobrým fyzikálním blokátorem je také oxid železitý, který odráží viditelné světlo včetně modrého.

Dr. Ciraldo ve své stejnojmenné řadě péče o pleť klade důraz na péči o pleť blokující modré světlo, včetně tohoto opalovacího krému, který obsahuje indický ženšen, známý také jako ashwaghanda. Rozsáhlý výzkum naznačuje, že tato složka chrání před škodlivými účinky modrého světla HEV, včetně poškození buněk.

Tento opalovací krém fyzicky blokuje viditelné světlo díky svému tónovanému složení, které dokonale splyne se všemi odstíny pleti.

Tento krém je vyroben z divokého motýlího zázvoru, který chrání před modrým světlem, a výtažku z bambusu s antioxidačními účinky a je silným kandidátem, pokud máte mastnou pleť nebo pleť se sklonem k akné.

Ale opravdu jsem to chtěl vědět: Mohla bych se na závěr své noční péče o pleť namazat opalovacím krémem, abych dosáhla maximální ochrany před modrým světlem? Jose Mier, zakladatel Výzkumného ústavu helioterapie, který se zabývá výzkumem a informováním o světelné terapii, mi konečně dal odpověď. "Není bezpodmínečně nutné aplikovat opalovací krém před spaním, ale pokud chcete chránit kožní buňky před oxidačním stresem, můžete aplikovat opalovací krém na místa, která jsou nejvíce vystavena modrému světlu," řekl Mier. "Použití opalovacího krému před spaním nemá žádné nevýhody." I když to nemusí být vaše nová norma, není to na škodu - minerální opalovací krém s oxidem zinečnatým může mít vlastně sám o sobě některé výhody v péči o pleť, jako je zklidnění a snížení akné a dodání vlhkosti.

Tento cenově dostupný opalovací krém s vysokým obsahem oxidu zinečnatého je bez parfemace a je bezpečný i pro děti, takže jej můžete bez obav nanášet na citlivou pokožku.

Je to mnohem víc než jen opalovací krém. Díky exkluzivní směsi peptidů Alastin a hydratačnímu složení vaši pleť skutečně zlepší a zároveň ji ochrání.

Dr. Petrucci také doporučil zařadit do své rutiny antioxidanty, které zvýší ochranu před modrým světlem. "Když jste vzhůru, dostáváte se do pracovní pohody nebo před spaním telefonujete, je důležité, abyste si dopřáli antioxidační péči o pleť," řekla. "Bylo prokázáno, že vitamin C, stejně jako licochalkon A a kyselina glycyrrhetinová, společně chrání kožní buňky před poškozením modrým světlem v hlubších vrstvách epidermis."

Kompletní, stabilní vitamin C za méně než 20 dolarů? Počítejte s námi. Tento obsahuje také směs ovocných výtažků pro zvýšení obsahu antioxidantů.

Toto čisté složení kombinuje vitamin C bohatý na antioxidanty s kofeinem, který pleť zbavuje pleťového mazu, rozjasňuje ji, zpevňuje a sjednocuje její tón.

Pokud jste ochotni utrácet, zvolte zlatý standard vitaminu C od Skinceuticals, který obsahuje vitamín C, E a kyselinu ferulovou pro hydrataci a rozjasnění.

Jak se můžeme vyhnout poškození modrým světlem?

Dr. Ciraldo, Dr. Petrucci a Mier souhlasili: Udělejte, co můžete, abyste omezili čas strávený u obrazovky. Samozřejmě, že mnozí z nás pracují u počítače celý den a mají povinnosti, které vyžadují, aby byli před obrazovkou, ale v noci, když nepracujete, se snažte ji omezit. Dr. Ciraldo doporučil nastavit zařízení Apple na noční režim nebo zakoupit obrazovku s filtrem modrého světla pro zařízení jiná než Apple, abyste omezili modré světlo, když musíte být u počítače.

A samozřejmě se vždy ujistěte, že se každý den natíráte opalovacím krémem - zejména takovým, který blokuje modré světlo ze slunce a obrazovek.

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: