Není sporu o tom, že lidé chtějí mít dobrou pleť - v roce 2020 měl průmysl péče o pleť hodnotu 129,23 miliardy dolarů a na všech možných platformách nechybí obsah věnovaný péči o pleť (sakra, dokonce i streameři na Twitchi se věnují péči o pleť). Se vším tímto tiskem však přicházejí i dezinformace. Existuje spousta mýtů o péči o pleť, od starých babských povídaček až po naprosté nesmysly, které by dermatologové rádi konečně vyvrátili.

Požádali jsme dermatologa, aby nám jednou provždy odpověděl: Co je fakt a co fikce?

1. Způsobuje nošení make-upu akné?

Takže jste se nalíčila a druhý den jste se probudila s pupínkem. Co se stalo? Podle Americké akademie dermatologie samotný make-up akné nezpůsobuje, ale v kosmetice mohou být složky, které ucpávají póry a vedou k tvorbě pupínků. Mezi komedogenní složky patří kokosový olej, vonné látky a někdy i silikon.

Podle certifikované dermatoložky a zakladatelky Dermy Doc Box Dr. Fatimy Fahsové, pokud používáte make-up, dbejte na to, abyste se řídili zásadou "pleť především", což znamená, že byste nikdy neměli vynechávat péči o pleť (včetně opalovacího krému) a vždy si ho před spaním sundat.

Pokud se vám po použití make-upu dělají pupínky, nemusí to být kvůli složkám. Ujistěte se, že máte čisté štětce na líčení a že žádný z vašich produktů není prošlý.

2. Může domácí cvičení na obličej zpevnit váš obličej?

Pokud jste v posledním roce sledovali TikTok, víte o gua sha vše. Na této platformě jsou tisíce videí, ve kterých lidé tvrdí, že gua sha a masáže obličeje jim zmírnily vrásky, zpevnily čelist a celkově vypnuly pleť. Je to však falešné?

O účinnosti masáže obličeje a gua-ša bylo provedeno jen velmi málo výzkumů (lze očekávat, že se to v příštím desetiletí změní), takže veškeré důkazy o této změně jsou neoficiální.

Pokud používáte masáže obličeje k zeštíhlení obličeje, můžete sice zaznamenat okamžitý rozdíl díky odtučňovací povaze masáže, ale neexistuje způsob, jak "bodově" redukovat tuk (stejně jako není možné zmenšit zápěstí nebo prsty, aniž byste zhubli na celém těle).

Co se týče vrásek, vrásky a jemné linky způsobuje používání svalů, nikoli naopak. Proto botox funguje: Proto botox paralyzuje sval, takže se vyhnete výrazům, které vedou ke vzniku vrásek. Takže provádění obličejových cvičení k odstranění vrásek je obráceně; nicméně neoficiální důkazy o tom, že masáž obličeje (prostřednictvím prstů nebo gua-ša) je docela silná. Můžeme říci, že masáže obličeje redukují vrásky? Ne, ale nebolí to a je to příjemné, takže jsme pro.

3. Funguje domácí chemický peeling?

Existuje důvod, proč chemický peeling provádějí pouze profesionálové. "Chemické peelingy lékařské kvality jsou určeny pro ordinaci, protože je aplikujeme kontrolovaně a hledáme specifické koncové body, abychom vyhodnotili, kolik jich vaše pleť snese," řekl Dr. Fahs. "Experimentování na vlastní pěst může mít za následek výrazné popáleniny obličeje a dokonce i jizvy." Ať už děláte cokoli, doktor Fahs řekl, že se nepokoušejte vytvořit domácí chemický peeling "udělej si sám" - je to recept na katastrofu.

Místo toho Dr. Fahs doporučil mini peelingy, jako je AHA/BHA sérum nebo maska, které exfoliují vrchní vrstvu pokožky.

4. Můžete používat obličejové oleje, pokud máte mastnou pleť?

To, že máte mastnou pleť, neznamená, že byste ji neměli hydratovat. Úroveň hydratace, kterou vaše pleť potřebuje, je však pravděpodobně jiná než u lidí se sušším typem pleti. Překvapivě však může být olej pro mastnou pleť skutečně lepší volbou. Olej přitahuje mastnotu, takže často dokáže vyrovnat produkci kožního mazu a zároveň pleť hloubkově vyživuje.

Vyberte si nekomedogenní hydratační krémy a oleje určené pro mastnou pleť, jako je například olej Lapis Blue Tansy Oil od společnosti Herbivore.

5. Je pro vaši pleť vždy lepší přírodní, netoxický přípravek?

Péče o pleť je tak subjektivní: To, co vyhovuje vaší pleti, nemusí vyhovovat pleti vaší nejlepší kamarádky nebo dokonce pleti vaší matky. Z tohoto důvodu nejsou žádné výrobky "lepší" než jiné. Záleží jen na tom, co vyhovuje vám. Zatímco někteří lidé najdou opravdové zalíbení v netoxické, "čisté" kosmetice, jiní mohou potřebovat ty vysoce prozkoumané složky, jako je retinol a vitamin C, aby se jejich pleť dostala na stejné místo.

6. Mohou se póry používáním určitých produktů zvětšit a zmenšit?

Všechny produkty, které jsou zaměřené na "zmenšení" pórů, jsou lež. Velikost pórů, stejně jako většina aspektů vaší pleti, souvisí s genetikou, nikoli s produkty, které používáte. Vaše póry nemohou trvale změnit svou velikost, ale jejich exfoliace a vyčištění (zejména pomocí extrakce v ordinaci) může způsobit, že póry budou dočasně vypadat menší, protože nebudou ucpané.

Pokud vás trápí póry, existují ošetření v ordinaci, jako jsou lasery a mikrojehličkování, která mohou vytvořit kolagen, zpevnit pleť a zmenšit póry.

7. Opravdu musíte v interiéru používat opalovací krém?

To, že se zrovna nevyhříváte na slunci na výletě v Cabo, neznamená, že slunce nemá vliv na vaši pleť. "Škodlivé UVA paprsky se stále dostávají k vaší pokožce z oken," říká doktor Fahs. "Kromě toho vyzařuje modré světlo z našich telefonů nebo notebooků a bylo prokázáno, že přispívá ke zhoršení hyperpigmentace." Pokud nejste celý den v tmavé místnosti bez přirozeného slunečního světla, začněte s každodenním používáním opalovacího krému.

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: