Pokud se snažíte otěhotnět po třicítce nebo později, pravděpodobně jste se setkali s několika mýty souvisejícími s plodností. Mýty o plodnosti sahají od představy, že neplodnost způsobuje stres, až po psychologicky škodlivé přesvědčení, že neplodnost je záležitostí žen. Bohužel tyto mýty mohou způsobit, že pokud jste žena, která se snaží otěhotnět, můžete pociťovat zbytečný stud, vinu a úzkost. Je důležité rozpoznat pravdy a nepravdy, které se za těmito mýty skrývají, abyste se řídili radami podloženými výzkumem plodnosti, a nikoli zastaralými informacemi. Ignorováním škodlivých nebo mylných rad a volbou prospěšných opatření, jako je užívání vědecky podložených doplňků stravy pro podporu plodnosti, si zajistíte nejlepší zdravotní podmínky pro reprodukci při otěhotnění po 35. roce života. Prozkoumejte pět běžných mýtů o plodnosti a pravdy, které se za nimi skrývají.

1. Plodnost je záležitostí žen

Přesvědčení, že plodnost je záležitostí žen, pochází z dávných dob. Mnoho starověkých civilizací spojovalo stvoření a reprodukci s postavou ženské bohyně. Tato víra úzce spojovala ženy s plodností a podporovala myšlenku, že problémy s plodností spočívají na straně ženy. Navzdory pokroku moderní vědy toto spojení v některých kruzích přetrvává.

Pravdou, která se za tímto mýtem skrývá, je, že plodnost je záležitostí člověka. Podle národní zdravotnické statistické zprávy, kterou poskytlo Centrum pro kontrolu nemocí (CDC), ⅓ problémů s plodností u neplodných párů spočívá na straně muže, ⅓ na straně ženy a ⅓ bylo způsobeno jak mužem, tak ženou nebo nebylo identifikováno.

Problémy s plodností postihují stejnou měrou muže i ženy a toto neopodstatněné přesvědčení může oddálit těhotenství, pokud se vyšetření plodnosti provádí pouze u ženy nebo se nabízejí pouze intervence zaměřené na ženy. Pokud se vy a váš partner snažíte otěhotnět, zvažte podporu zdraví spermií pomocí doplňků stravy pro podporu plodnosti CoQ10/ubichinolu pro ženy spolu s doplňky stravy DHEA pro zdraví vašich vajíček.

2. Některé potraviny vás činí neplodnými

Ačkoli některé potraviny mohou mít v průběhu času negativní vliv na plodnost, přesnější vyjádření současného výzkumu je, že špatný životní styl a výběr stravy negativně ovlivňují vaše celkové zdraví a vedou ke špatnému reprodukčnímu a buněčnému zdraví. Obecně platí, že nejlepší strava pro celkové a reprodukční zdraví je strava s vysokým obsahem zeleniny, celozrnných výrobků, ryb a nenasycených tuků. Zdravá strava poskytuje tělu širokou škálu živin, vitamínů a minerálů, které potřebuje pro optimální reprodukční zdraví. Strava s vysokým obsahem nasycených tuků a cukru vede k nejhorším výsledkům v oblasti plodnosti. Nezdravá strava obvykle vede k dalším faktorům, které zvyšují riziko neplodnosti, jako je například index tělesné hmotnosti (BMI) vyšší než 30 u mužů i žen.

Výzkumy týkající se vlivu kofeinu a mléčných výrobků na plodnost se různí. Zdá se, že množství kofeinu pod 200 miligramů denně vykazuje u žen jen malý vliv na plodnost. To představuje přibližně jeden až dva osmičky kávy denně. Pokud jde o mléčné výrobky, jedna studie prokázala zvýšení rizika neplodnosti u žen, které konzumují nízkotučné mléčné výrobky, a zároveň ukázala, že u žen, které konzumují mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku, se stejné výsledky neprojevují.

3. Stres způsobuje neplodnost

Mýtus, že stres způsobuje neplodnost, vychází z komplexní souvislosti mezi neplodností a stresem. Je nepravděpodobné, že by stres byl prvotní příčinou neplodnosti, ale není sporu o tom, že boj s neplodností způsobuje těm, kteří se snaží počít dítě, obrovský stres.

V jedné studii uvedlo 76 % žen a 61 % mužů, kteří využili technologie asistované reprodukce, jako je IVF, na podporu početí, že v souvislosti s tímto bojem pociťují úzkost. Mnoho léků, které léčí neplodnost, jako je leuprolid a klomifen, může způsobovat deprese a příznaky podobné úzkosti. Pravdou může být, že ženy a muži, kteří bojují s neplodností, zažívají stresující emoce, jako je úzkost, strach, deprese a stres, což má vliv na jejich schopnost otěhotnět. To neznamená, že stres sám o sobě způsobuje neplodnost - a že "pouhé uvolnění" vám pomůže otěhotnět, ale pouze to, že hraje roli u párů, které již zažívají potíže spojené s plodností.

4. Vakcíny proti HPV mají vliv na plodnost

Po léta se udržoval mýtus, že vakcína proti lidskému papilomaviru (HPV) negativně ovlivňuje schopnost žen otěhotnět. Tento mýtus je obzvláště škodlivý, protože nejenže není pravdivý, ale může ženy odradit od očkování vakcínou, která může pomoci předcházet rakovině děložního čípku.

HPV je pohlavně přenosný virus, který může způsobit rakovinu dutiny ústní, pochvy nebo konečníku a nepříjemné příznaky, jako jsou genitální bradavice. V roce 2018 bylo v USA zaznamenáno více než 43 milionů případů HPV, což zdůrazňuje potřebu, aby se jednotlivci nechali očkovat a chránili se tak před tímto virem a omezili jeho šíření. Bohužel mnoho žen se rozhodlo vakcínu nepodstoupit kvůli obavám, že způsobí neplodnost.

Pravdou je, že neexistují žádné důkazy o tom, že by u žen, které se nechaly očkovat proti HPV, došlo ke zvýšenému výskytu neplodnosti. Vakcína proti HPV je z 96 % účinná v prevenci HPV infekcí, což snižuje pravděpodobnost nákazy virem HPV nebo následných rakovinových onemocnění či stavů způsobených tímto virem. Očkování proti HPV může zlepšit vaše šance na plodnost tím, že zlepší zdraví vašich reprodukčních orgánů.

5. Neplodnost související s věkem se týká pouze žen

Je pravda, že šance ženy na početí po 35. roce života výrazně klesají. Třicetileté ženy mají přibližně 20% šanci na otěhotnění během menstruačního cyklu - toto číslo klesá na 5 % za cyklus ve věku 40 let. Problémy s plodností související s věkem se u žen pohybují rychlejším tempem a v menším časovém úseku; tyto problémy se však vyskytují i u mužů, jen je to mnohem pozvolnějším tempem. V průměru se problémy s plodností související s věkem u mužů nevyskytují před 60. rokem života. Přibližně v této době se začnou zhoršovat spermatické buňky mužů a může dojít k poklesu sexuálních funkcí.

Ačkoli průměrný věk problémů s plodností u mužů souvisejících s věkem začíná v 60 letech, mnoho mužů pociťuje problémy mnohem dříve. Na reprodukční zdraví mužů mohou mít s přibývajícím věkem vliv faktory životního stylu a stravy, stejně jako poranění varlat nebo penisu. Aby muži zůstali v nejlepší kondici pro reprodukci, mohou dodržovat zdravou stravu a cvičební plán a začít se zajímat o vitamíny a doplňky stravy pro reprodukční zdraví mužů, které vám mohou pomoci otěhotnět po 35. roce života.

Ignorujte zastaralé mýty o plodnosti

Mnoho zastaralých mýtů, které stále kolují, přispívá k úzkosti, stresu, studu a pocitu viny, které mnozí lidé s potížemi s plodností zažívají. Oddělení faktů od fikce vám může pomoci zbavit se falešných nebo neužitečných přesvědčení a rad a přejít k vědecky podloženým opatřením, která můžete podniknout, abyste skutečně změnili své šance na početí. Vždy navštivte odborníka na plodnost, který vám zodpoví všechny otázky týkající se plodnosti a navede vás na správnou cestu.

Zdroje: artofhealthyliving.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: