Jsem první, kdo fandí kamarádce, když trénuje na maraton, nebo jí gratuluje k zahájení vlastního podnikání. Ale když přijde na oslavu mě samotné, nepřichází to snadno ani přirozeně (vlastně to téměř neexistuje). Často hraju tu hru "budu šťastná, až..." (znáte to, když si myslíte, že si nezasloužíte poplácat se po zádech, dokud nezískáte tu vysněnou práci, nedosáhnete cílové váhy, nenašetříte dost na zálohu nebo nenajdete "toho pravého"). Zdá se vám to povědomé?

Jak tedy změnit své myšlení a naučit se oslavovat sami sebe takové, jací jsme dnes? Vstupte: Mel Robbins. Robbins má za sebou působivý životopis - motivační řečník, autor bestsellerů, bývalý televizní moderátor a obhájce v trestním řízení, matka a manželka - a o rozdávání moudrosti ví své. Podle Robbinsové stačí ke změně nálady a perspektivy jednoduchý návyk a snadná ranní rutina, kterou nazývá "High 5 Habit". Rozhodla jsem se tedy přečíst si tento bestseller a vyzkoušet ho. Pozor, spoiler: změnilo mi to život.

Zvyk:

Na tento každodenní zvyk přišla Robbinsová náhodou, když se před lety dívala na svůj odraz v zrcadle v koupelně a cítila se zdrcená a poražená poté, co se topila v dluzích a měla rozvrácené manželství. Aby si zvedla náladu, plácla si se svým odrazem v zrcadle a rozhodla se, že to zopakuje další den - a den poté. Třetí den se Robbinsová začala na svůj odraz těšit, přijala se taková, jaká v tu chvíli byla, a cítila se připravená pustit se do nového dne s nadšením.

Možná si říkáte, že to zní hloupě (já rozhodně ano), ale pojďme si vysvětlit, co za tím vězí. Robbinsová ve své knize odkazuje na výzkum nazvaný Neurobics, který provedl Dr. Lawrence Katz, neurobiolog a výzkumník z Duke University. "Při neurobickém cvičení kombinujete rutinní činnost, jako je například pohled na sebe do zrcadla každé ráno, a spojíte ji se dvěma věcmi: s něčím nečekaným, co zapojuje vaše smysly, a s emocí, kterou byste rádi pocítili, jako je oslava nebo to, že jste viděni," vysvětluje. Jinými slovy, když si plácnete do zrcadla (což je úkon, který běžně neděláte), mysl si ho spojí s pozitivními asociacemi jako "Skvělá práce", "Máš na to" a "Jsem na tebe pyšný" díky interakcím, které jste s tímto úkonem a dalšími lidmi měli od dětství.

Robbins tvrdí, že přidáním "návyku High 5" do ranní rutiny nejen změníte svůj vztah k sobě samým, ale také si vypěstujete sebedůvěru, motivaci a štěstí (už vám to došlo?). Přečtěte si, čemu Robbins říká "High 5 Morning", což je šest kroků, které vás mohou připravit na den tím, že dáte sami sebe na první místo, a mé zkušenosti s jejich začleněním do každodenní rutiny.

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: