Znáte ty otravné ženy, které jsou stále ve formě? Ženy, které cvičí každý den (dokonce i na dovolené) a vždycky vypadají, že mají kontrolu nad tím, co jedí, jako by nikdy během jedné reklamní přestávky nepřekously celý obal sušenek Oreos. Ať přijde zima nebo léto, vždycky září zevnitř a mají příliš mnoho energie (ano, i v pondělí ráno před druhým šálkem kávy). Možná máte dokonce kolegyni, kamarádku nebo spolubydlící, která je tak důsledná ve svých zdravých návycích a motivovaná, že jste si říkali, jestli bere nějakou zázračnou pilulku, nebo se s tím prostě narodila (velký sten).

Pro nás obyčejné smrtelníky však máme dobrou zprávu: neexistuje žádná genetická vlastnost ani kouzelná pilulka, která by vás udržela ve formě. Místo toho je to řada jednoduchých návyků. To znamená, že záře zevnitř a neochvějná motivace jsou nejen možné, ale i dosažitelné. Nejprve si definujme, co znamená být "ve formě". Bez ohledu na to, co to dříve znamenalo, bychom to rádi překřtili na být svým nejzdravějším já, což pro každého vypadá a cítí se jinak. Být ve formě neznamená číslo na váze nebo dokonce šestibalení břišních svalů. Koneckonců, určitá velikost kalhot nikdy nemůže být dostatečně silná, aby vám dodala zář z nitra a neomezenou energii. Ale tyto návyky ano. Zde je 10 návyků, které mají ženy, jež jsou vždy ve formě, společné:

1. V cvičení hledají potěšení

Možná si myslíte, že ženy, které jsou stále ve formě, jsou vzácným druhem žen, které vyšly z dělohy a rády chodí na dlouhé běhy, ale to prostě není pravda. Místo toho, aby si vrozeně užívaly intenzivní cvičení, nacházejí v něm radost. Možná mají své oblíbené cvičení, jako je barre nebo balet, možná chodí běhat, aby si pročistily mysl a cítily se soustředěné, nebo možná v každodenním rituálu cvičení našly klid a stabilitu. Bez ohledu na to, jak to dělají, nacházejí ve cvičení radost a cvičí, protože chtějí, ne protože musí.

2. Přemýšlejí o tom, co jíst, místo toho, co nejíst.

Poprvé jsem na tuto moudrost narazila před lety při čtení knihy Francouzky netloustnou, ale je to zásada, která se v mé dietní filozofii objevuje v mnoha ohledech (například ideologie přidávání místo odčítání). Kultura stravování nás naučila soustředit se na to, co nejíst: výrobky bez tuku, nízkosacharidové diety nebo označení "bez přidaného cukru". Ženy, které jsou stále fit, se místo obav z toho, co by neměly jíst, nadchnou pro potraviny, které jedí: čerstvé saláty, hřejivé dušené pokrmy, chutná zeleninová jídla a osvěžující koktejly. Když si chtějí dopřát zmrzlinu, sýr nebo Fettucine Alfredo, vychutnají si skutečné jídlo, místo aby se omezovaly nebo přejídaly umělými alternativami.

3. Zůstávají aktivní i mimo posilovnu nebo vyhrazený čas na cvičení.

Ženy, které se vždy udržují v kondici, neomezují svou aktivitu na 60minutové cvičení nebo čas strávený v posilovně. Místo toho žijí celkově aktivnějším životním stylem. A také se před spaním neprocházejí po obývacím pokoji, aby udělaly posledních 10 000 kroků. Více se hýbou a méně sedí, protože je to pro ně přirozené. Zkuste do svého života zařadit více necvičebního pohybu. I když máte typickou kancelářskou práci, existuje mnoho způsobů, jak do svého dne zařadit více pohybu. Například častěji venčete svého psa, při práci stůjte, zkuste pracovat na zahradě, pokud máte zahradu, více uklízejte doma, choďte všude, kde to jde, tančete při vaření nebo přípravě, protáhněte se při sledování televize a vyjděte ven na konferenční hovory.

4. Odpočívají

Pokud si myslíte, že udržet se v kondici znamená jen to, kolik cvičíte, zamyslete se znovu. Je to tak - ženy, které jsou stále ve formě, vědí, že klíčem ke zdraví je rovnováha, nikoli dokonalost. Vaše tělo potřebuje regeneraci stejně jako pohyb, takže využijte dny odpočinku jako každý jiný tréninkový den. Myslete na jemné protahování, pokud se cítíte zatuhlí, nebo na luxusní koupel, která zklidní svaly a uvolní mysl. Také upřednostňování spánku je jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete pro své tělo udělat. Detoxikujte svůj spánkový režim tím, že budete dodržovat časový rozvrh, budete mít relaxační noční režim a zdokonalíte své spánkové prostředí.

5. Nikdy nejsou příliš hladoví ani příliš plní

Zatímco škodlivá kultura stravování nás přesvědčila, že jíst méně je vždy dobré, ženy ve formě vědí, že naše tělo by se nikdy nemělo cítit ochuzené nebo hladové natolik, abychom se cítily slabé nebo "vyhladovělé". Pocit přílišného hladu nám brání intuitivně vnímat, co si tělo žádá, a rozhodovat se podle toho, co by nám skutečně chutnalo. Jídlo je také energie, nikoli nepřítel. Tělo potřebuje spoustu energie už jen na samotnou existenci, natož na cvičení, honbu za dětmi nebo celodenní schůzky za sebou. Pokud zjistíte, že máte brzy po jídle hlad, zkuste přidat více vlákniny pomocí zeleniny, luštěnin, ořechů, semínek a celozrnných výrobků. V případě, že vás přepadne hlad, noste s sebou vždy výživné svačiny a pokud se vám zdá, že je mezera mezi obědem a večeří příliš dlouhá, zvažte odpolední míchaný salát nebo si dejte zeleninovou svačinku.

Na druhou stranu, přejídání se do té míry, že se cítíme "nacpaní", může způsobit, že se budeme cítit letargičtí, nemocní a budeme mít ztížené trávení. Zkuste jíst pozorněji a žvýkat pomaleji, abyste si uvědomili, kdy už si jídlo nevychutnáváte a jíte jen proto, že ho máte před sebou. Také si uvědomte, že nejíte, když ani nemáte hlad. Může to být z nudy, emocí nebo stresu, takže pokud zjistíte, že na vás přicházejí chutě, které nemají nic společného s náznaky hladu, nasyťte se jiným způsobem.

6. Naslouchají svému tělu, místo aby drželi módní diety.

Módní diety nejsou nikdy udržitelné. Pokud vám dieta pomůže dostat se do formy, nepomůže vám v ní zůstat. Ve skutečnosti módní diety neexistují pro ženy, které jsou vždy zdravé. Jejich způsob stravování je naopak životním stylem, nikoliv dietou. Vědí, po kterých potravinách se jejich tělo cítí dobře a po kterých se cítí letargicky nebo špatně. Tajemství zdravého životního stylu vychází zevnitř, nikoli z vnějších zdrojů, jako jsou módní diety nebo stravovací plány. Vaše tělo už ví, co potřebuje, aby bylo zdravé; stačí mu jen naslouchat.

7. Pijí hodně vody

Není divu: tato nejzákladnější živina má celou řadu zdraví prospěšných účinků. Důležitější než to, jak může posílit zdraví, je však to, že je pro zdraví klíčová; voda je životní silou těla a udržení hydratace je pro zdraví každého orgánu, buňky a systému v něm zásadní. Až 60 % lidského těla je tvořeno vodou, takže více než polovině jeho funkcí můžeme pomoci už jen tím, že zůstaneme hydratovaní. Není divu, že ženy, které jsou stále ve formě, neustále popíjejí vodu. Nejste si jisti, zda pijete dostatečně? Zde je sedm příznaků, že nepijete. A pokud vás obyčejná H2O omrzí, zkuste si do sklenice přidat tyto ingredience, které vám dodají více živin a chuti.

8. Dodržují rutinu

Víte, že udržování kondice je řada jednoduchých návyků, což znamená, že ženy, které jsou stále ve formě, si umí vytvořit návyky a ty pak přeměnit v rutinu. Návyky jsou užitečné, protože nemusíte diskutovat o tom, zda dodržovat každý zdravý návyk, nebo ne; prostě ho uděláte. Rutiny jsou užitečné také proto, že zajišťují konzistenci i v těch nejrušnějších dnech.

Pokud je například každodenní cvičení jógy součástí vaší rutiny, nebudete muset přemýšlet o tom, jestli byste ho měli nebo neměli zařadit do náročného dne; dáte mu přednost, protože je pro vás nepominutelné. Chcete-li si vybudovat zdravé návyky, začněte s něčím ještě jednodušším, než si myslíte. Dva kliky denně se mohou proměnit v 60minutový trénink a zároveň se z cvičení snadno stane každodenní zvyk. Určené ranní a večerní rutiny jsou také zásadní pro celkový zdravý život, protože nastavují celý váš den na úspěch.

9. Udržují svůj život zajímavý

Snad nejvíce podceňovaným zdravotním návykem ze všech je důsledné zkoušení nových věcí. Ti nejzdravější lidé vědí, že tajemstvím dlouhého života je neustálý zájem a výzvy. Ano, znamená to zkoušet nová cvičení a experimentovat s novými recepty, ale také zkoušet nové věci mimo zdravotní a fitness rutinu. I když to zní kýčovitě, chuť do života vás nejen udržuje šťastnými, ale také vás motivuje. Když se během dne cítíte unavení nebo vyčerpaní, je to pravděpodobně známka toho, že jste neudělali dost věcí, které ve vás zažehnou oheň. Zůstaňte zvídaví, zkoušejte nové věci a věnujte více času honbě za zájmy, koníčky a věcmi, které vás baví. Nezáleží na tom, zda jsou "zdravotně zaměřené" nebo ne; díky nim budete zdravější a hlavně šťastnější.

10. Vědí, co si zaslouží

Často máme problém se zdravým stravováním, péčí o sebe nebo cvičením, protože se nepovažujeme za člověka, který by to dokázal. Začarovaný kruh, že? Sebevědomí je stav mysli, ne okolnosti. Sebevědomí lidé mají větší šanci udržet se ve formě (nikoli naopak), protože sebevědomí je ve skutečnosti jen otázkou dodržování slibů, které si dáte. Sebevědomí si vybudujete, když se budete důsledně objevovat ve věcech, ve kterých se chcete objevit (ano, je to tak jednoduché!). A když se máte rádi, jíte, hýbete se a žijete tak, abyste své tělo vyživovali a pečovali o něj, a ne z trestu, sebevědomí nebo odporu. Být "ve formě" neznamená velikost nebo číslo na váze; jde o to dát svému tělu nástroje, aby se cítilo co nejlépe, protože si to zasloužíte.

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: