Spousta lidí si chce ve svém životě vytvořit alespoň jeden dobrý zvyk a naopak toho špatného se vzdát. Vytváření zdravých návyků napomáhá duševnímu zdraví a pohodě. Ale jak si tyto dobré zvyky dlouhodobě udržet? To zjistíte v dnešním článku!

CO JE TO VLASTNĚ ZVYK?

Zvyk je něco, co je pro vás rutinou a co opakujete, často aniž byste o tom věděli. Některé návyky jsou dobré, jiné špatné. Mezi dobré návyky například zdravá strava a cvičení, zdravé spánkové návyky, rovnováha mezi pracovním a soukromým životem nebo zvládání stresu.

ZPŮSOBY VYTVÁŘENÍ DOBRÝCH NÁVYKŮ

Je těžké změnit vše najednou a proto je snazší stanovit si malé cíle, jejichž dosažení je snazší. Stejně tak jako rozhodnutí si každý den zacvičit, než se najednou uběhnout maraton.

Vytvoření nového návyku vám může trvat až několik měsíců. Musíte tedy zahrnout změnu jako součást své běžné rutiny. Může vám pomoci vést si deník (tištěný nebo online) nebo plánovač na zdi.

Velkou oporou vám může být také vaše rodina a přátelé, kteří vám pomohou motivaci udržet. Pokud vklouznete zpět do svých starých zvyků, nevzdávejte to - je to normální. Jen si pamatujte, proč jste chtěli změnu provést. To vám pomůže pokračovat tam, kde jste přestali.

ZPŮSOBY JAK SE VYHNOUT ŠPATNÝM NÁVYKŮM

Poznamenejte si, co je příčinou špatného zvyku. Pokud se snažíte jíst méně nezdravých potravin, přemýšlejte o tom, kdy a kde je jíte. V restauraci? Po večeři? Pokud je to možné, vyhněte se spouštěči. Pokud například chodíte do restaurace, snažte se vybírat z lehčích a zdravějších jídel.

JAK SI VYTVOŘIT NOVÝ NÁVYK?

Spojte si nový návyk s něčím, co už děláte a začněte pouze s jedním, přidávejte další návyky až postupně. Pravidelně si zapisujte, když nový návyk dodržíte a rozhodně se nenechte odradit neúspěchem. Časem se vám bude dodržování nového návyku jednodušší a zhruba po 10 týdnech už byste ho měli dělat automaticky, bez přemýšlení.

Zdroje: www.healthdirect.gov.au, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: