Sebevědomí může znít jako nějaká nadýchaná, idealistická zásada, o které mluvila vaše skautská vedoucí, ale ve skutečnosti je to ta nejmocnější a nejhmatatelnější věc, kterou si můžete vypěstovat, abyste dosáhli života, jaký chcete. Možná jste se z filmů o proměnách z 90. let naučili, že jakmile provedete zásadní změny, budete se konečně cítit sebevědomě. Ve skutečnosti je však sebedůvěra klíčem k tomu, abyste dosáhli drastických zlepšení, ať už jde o vaše zdraví, kariéru nebo vztahy. Jinými slovy, přestaňte čekat na okolnosti a místo toho nejprve zapracujte na zvýšení sebevědomí. Změny, které chcete ve svém životě uskutečnit, se stanou vedlejším produktem. Zde je 10 konkrétních způsobů, jak se mít rád jako Lizzo a posílit si sebevědomí, abyste dosáhli svého nejlepšího života.

1. Buďte k sobě brutálně upřímní

Milujete svou práci? Máte upřímnou radost ze všech svých přátelství? Mluvíte otevřeně o svých koníčcích, které vám přinášejí radost (ano, i o těch podivínských)? Krutá upřímnost nejenže vám osvětlí oblasti vašeho života, ve kterých nejste sami sebou, ale také vás donutí přestat se snažit "zapadnout" (trauma ze střední školy nás stále může pořádně ovlivnit, víte?). A když si uvědomíte, co skutečně milujete a co vás baví, dělejte toho víc. Nemůžete být plně sebevědomí, pokud otevřeně nevlastníte, nepřijímáte a necítíte se dobře s tím, kým jste.

To také znamená poznat své silné stránky a přijmout to, co jste dříve považovali za "slabost". Znáte ten slavný citát Alberta Einsteina, který se píše na inspirativní kartičky a cituje v promočních projevech? "Každý je génius. Ale pokud budete rybu posuzovat podle toho, zda umí vylézt na strom, bude celý život žít v přesvědčení, že je hloupá." Vzpomeňte si na tuto poučku, až se budete rýpat ve svých "slabinách". Pokud jste ve velkých skupinách plaší, neseďte a nepřejte si, abyste byli společenštější. Místo toho oceňte, že v situacích jeden na jednoho jste opravdu charismatičtí. Sledujte koníčky, lidi a činnosti, díky nimž se cítíte jako své pravé já, a pak je více vyhledávejte.

2. Použijte vizualizaci

Před prvním rande nebo velkou prezentací se často soustředíme na nejhorší scénáře - nejen na scénáře typu rande se stane sériovým vrahem, ale i na scénáře typu zapomeň na celou prezentaci nebo co když se jim nebudu líbit. Místo toho si představte, že jste na prezentaci uspěli nebo že si první rande užíváte v té nejlepší možné podobě. Pokud si nejste jisti, jak vypadá vaše nejvyšší já, zamyslete se nad tím, jak se chováte ve svých nejpohodlnějších vztazích. Jste potrhlí, energičtí, nadšení, milí nebo pozorní? Máte vzpomínku, kdy jste se cítili dobře? Představte si, že se projevujete jako takový člověk, a nejlepší možný výsledek. Nejenže se budete cítit sebejistěji, když půjdete do nepříjemných situací, ale také s větší pravděpodobností dosáhnete svého nejvyššího já.

3. Cvičte se v empatii a pozitivitě

Již jsme zjistili, že důvěra vyžaduje změnu vnitřního smýšlení, nikoli změnu vnějšího potvrzení. Kdyby však změna myšlení byla tak snadná jako otočení vypínačem, byli bychom sebevědomí všichni. Takže klíč k sebedůvěře? Empatie a pozitivita. Stejně jako štěstí jsou empatie a pozitivita dovednosti, nikoli okolnosti. Když si tyto svaly procvičíte na druhých lidech a situacích, začnete pociťovat empatii a pozitivitu i vůči sobě. Pracujte na pozitivním myšlení prostřednictvím deníku vděčnosti nebo cvičení a ve všech situacích upřednostňujte myšlení "sklenice napůl plná". Vnímejte to dobré na ostatních lidech (včetně celebrit, influencerů a frenemies-ex-boyfriends jsou z tohoto seznamu vyňati) a začnete vidět více dobrého i na sobě (zaručeně).

4. Přijímejte komplimenty

PSA: Můžeme se dohodnout, že přestaneme bagatelizovat, když dostaneme kompliment? Není prostě pravda, že když se shazujeme, cítí se ostatní lidé lépe. Ve skutečnosti to obvykle lidi ještě více znejišťuje, nemluvě o tom, že to poškozuje vaše sebevědomí. Když vám spolupracovník řekne, že jste na prezentaci zabodovali, neodpovídejte: "Opravdu? Vždyť jsem zkazil celou druhou půlku!" Vždyť to není pravda. Řekněte: "Moc vám děkuji! Pracoval jsem tak tvrdě a jsem tak nadšený z toho, jak to dopadlo." Vždycky se vám to líbilo.

Stejně tak, když vám kamarádka pochválí vlasy, neříkejte: "Fuj, já mám tak kudrnaté vlasy, 45 minut jsem je rovnala!". Místo toho odpovězte prostým "Děkuji!" a věnujte chvilku tomu, abyste ze sebe měli dobrý pocit (proč ano, moje vlasy vypadají fenomenálně. *Cues ***Flawless od Beyoncé*). Pokud vám je pouhé "děkuji" nepříjemné, klidně kompliment oplaťte, ale přestaňte bagatelizovat komplimenty, které dostáváte.

5. Buďte chytří, pokud jde o sociální média

Není žádným tajemstvím, že sociální média mohou být příčinou ztráty důvěry. Být neustále bombardován krásnými, filtrovanými verzemi životů jiných lidí není zrovna nejlepší recept na to, abychom se cítili dobře. Víme, že světu dáváme na odiv jen ty nejlepší fotky, selfie a stránky, zatímco "skutečný život" (jako je špinavá kuchyně, slzy při PMS a strie) si necháváme pro sebe. Ale nějak ne vždy registrujeme, že ostatní lidé dělají totéž. Udělejte si laskavost a ztlumte nebo odfollowujte všechny na Instagramu kromě několika vybraných účtů, které vám přinášejí inspiraci, motivaci a štěstí, kdykoli kliknete na jejich feed nebo příběhy (jako třeba, IDK, @theeverygirl, jen jako zcela náhodný příklad).

6. Změňte slova, která následují za slovem "jsem"

Osobně se celý život považuji za spisovatele. Zařazoval jsem se do kategorií "jsem spisovatel" a "jsem kreativní", ale kvůli této identitě jsem také říkal: "nejsem dobrý v obchodě" nebo "nejsem matematik". Na vysoké škole jsem si naložil hodiny angličtiny a neabsolvoval jsem ani jeden předmět z oblasti obchodu, financí nebo ekonomie. Vždycky jsem se zařadila mezi "kreativní a svobodomyslné" typy osobností a necítila jsem se jistá v žádných dovednostech souvisejících s podnikáním nebo osobními financemi.

Ale když jsem se stala dospělou ženou (tedy asi před pár měsíci, ale to záleží na tom, koho se ptáte), přestala jsem mít pocit, že to s penězi neumím. Začala jsem si říkat: "Jsem podnikatelka" a "S penězi to umím". To mi dodalo sebedůvěru, abych se přihlásila na kurzy financí a založila si vlastní vedlejší podnikání. Z toho plyne ponaučení? Zamyslete se nad tím, jaké příběhy jste si vyprávěli o tom, kdo jste, a pak nahraďte slova, která následují po "jsem". Říkali jste si: "Jsem nešikovný", "Jsem stydlivý", "Jsem ošklivý" nebo "Nejsem dost dobrý"? Změňte slova za slovem "jsem" na cokoli, čím chcete být, a nakonec tomu začnete věřit.

7. Vyjděte ze sebe ven

Jako lidé vidíme realitu z vlastního pohledu, a proto se vše odvíjí od toho, jak ji vnímáme. Když cítíte nedostatek sebedůvěry, může být lákavé utápět se ve svých pocitech nebo se svěřovat přátelům. I když byste se měli opřít o lidi, díky kterým se cítíte lépe, nezapomeňte vyjít také ze sebe. Více se ptejte jiných lidí, než abyste mluvili o sobě, nebo se přihlaste jako dobrovolník do organizace, která potřebuje pomoc.

Nejenže se díky soustředění na druhé lidi budete cítit lépe (protože nic není silnější než pomáhat druhým), ale také si uvědomíte, že ostatní lidé o vás nepřemýšlejí tak, jak si myslíte. Ostatní lidé jsou příliš zabraní do svých vlastních problémů, než aby si uvědomili, že jste trochu nešikovní nebo že vám praskla brada. Jeden z nejdůležitějších životních hacků, které jsem se kdy naučila: Přestanete se cítit nesví ve chvíli, kdy svou pozornost zaměříte na pomoc někomu jinému.

8. Dělejte více věcí, které jsou vám nepříjemné.

Vystoupit ze své komfortní zóny je - hádáte správně - nepříjemné, ale může to mít obrovský vliv na to, jak se cítíte. Vyzkoušejte něco nového, čeho se bojíte, ať už jde o vaření nového druhu jídla, návštěvu jiné cvičební lekce nebo navazování kontaktů s lidmi, které se obvykle stydíte oslovit. Dobrou zprávou je, že nemusíte být dobří v jakékoli nové věci, kterou děláte, abyste si zvýšili sebevědomí. Ve skutečnosti pravděpodobně dobří nebudete. Sebevědomí se dostaví, když se budete stále projevovat, i když vám to nepůjde. Naučí vás to cítit se dobře v nepříjemných situacích a dosáhnout úspěchu při zkoušení něčeho nového.

9. Dodržujte sliby, které jste si dali

Máme představu, že "sebedůvěra" musí znamenat, že si o sobě myslíme hodně, což nemusí být pravda. Sebevědomí je ve skutečnosti kombinací sebeúcty a sebeúčinnosti. Sebedůvěra se vztahuje k víře, že jste schopni něčeho dosáhnout. Jinými slovy, abyste si zvýšili sebevědomí, musíte si něco slíbit a dodržet to. Pokud chcete jíst více zeleniny nebo chodit dříve spát, vytvořte si plán a pak ho dodržujte, nejen abyste dosáhli cíle, ale také abyste si vybudovali důvěru v sebe sama. Přemýšlejte o tom jako o příteli: Čím více se na něj můžete spolehnout a důvěřovat mu, tím více ho máte rádi a vážíte si ho. Totéž platí pro vztah, který máte sami se sebou. Jezte, co si řeknete, choďte do postele, kdy si řeknete, a pak sledujte, jak vaše sebevědomí prudce stoupá.

10. Pěstujte si mentalitu "eff it!".

Nalaďte se na Dua Lipa a prostě se nestarejte. Obvykle nejsem příznivcem energie IDGAF (myslím, že péče je to nejsilnější, co můžeme jako lidé dělat, i když to bolí), ale pokud jde o pěstování sebevědomí, jsem její zastánce. Někdy si musíte připomenout, že ne všechno je tak velký problém, jak si to v duchu představujete. Přibrali jste pár kilo navíc - koho to zajímá? Stydíte se potkávat nové lidi - to je velký problém! Vedlejší podnikání, které chcete rozjet, možná selže - no a co? Dělat něco, co chcete dělat, nebo být někým, kým chcete být (a přitom říct "kašlu na vás!" nejistotě), může být to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Připomínám: Neberte všechno tak vážně, je to prostě život! Jde o to, abyste si ho užili.

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: