Mít štíhlé, pevné a zdravé tělo znamená nejen hodně práce v posilovně, ale také správný výběr našich výživových postojů.

Nedávný kanadský výzkum v oblasti výživových zvyklostí a pohybových aktivit v ženské atletice přinesl překvapivá zjištění, která neplatí pouze pro ženskou atletiku, ale můžeme sledovat napříč celým spektrem sportovně založených i nesportujícíh jedinců. Pojďmě se podívat, k jakým závěrům vědci došli:

1.   Nejíte dostatečně!

Počítání kalorií je jistě účinný způsob, jak si udržet správnou váhu, ale pro atletky a ostatní sportovně aktivní jedince to nemusí být dostačující pro dosažení adekvátních sportovích výkonů. Pokud jí sportující člověk nedostatečně, dochází u něj ke vzniku tzv syndromu relativní nedostatečnosti ve sportu  známému pod zkratkou RED-S (Relative Energy Deficiency in Sports syndrome). To znamená, že díky vysokému sportovnímu zatížení a nízkému energetickému příjmu nemá  náš organismus dostatek energie k tomu, aby pokryl své základní funkce. Ženy tak často přichází o pravidelnou menstruaci a snadno dochází ke zlomeninám kostí. Důležité je tedy mít vlastní jídelníček šitý na míru.

2.   Jíte málo ve dnech odpočinku

Všichni dobře víme, že jídlo je palivem, ale je také klíčem při regeneraci. Ta je důležitou součástí sportovních výkonů, a proto i během necvičících dnů je třeba správně doplňovat všechny tři makronutrienty – bílkoviny, sacharidy i tuky.

3.   Protein není všemocný

Ano, proteiny (bílkoviny) jsou důležité pro regeneraci svalů, ale neudělají svou práci samy. Stejně důležité jsou i sacharidy a tuky ve správném poměru. Někteří sportovci jsou zvyklí po trénku rychle doplnit protein, ale na ostatní makronutrienty už nemyslí.

4.   Vzdáváte se sacharidů

Se sacharidy je to složitější. Tento makronutrient je důležitý pro naše duševní zdraví i výkon. Pokud běháte maraton, děláte intenzivní intervalový trénink, nebo dřete v posilovně, neměli byste sacharidy zanedbávat. Před i po tréninku si dejte dostatečné množství komplexních sacharidů. Co je dostatečné množství? Vyjádřeno poměrem živin na vašem talíři - během dní klidu je to zhruba čtvrtina, ve cvičící dny až polovina vašeho talíře.

5.   Vybíráte si špatné doplňky

Správný výběr a poměr živin není jedinným klíčem úspěchu. Ať už jste amatérský nebo profesionální sportovec, musíte zvolit i vhodné doplňky, které pokryjí vaše nedostatky ve stravě. Kupříkladu při vysokých sportovních výkonech jako je vytrvalostní běh spotřebovává naše tělo hodně železa. Pokud je navíc tímto sportovcem žena, která pravidelně menstruuje a krví ztratí další významnou část železa, je již třeba s pomocí svého lékaře najít vhodné doplňky železa pro zabránění únavy nebo dokonce anémie.

Zdroje: strongfitnessmag.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: