Začátek dalšího roku u mnoha lidí vyvolává postoj "nový rok, nové já" a zvyšuje tak motivaci ke stanovení nových cílů. Přestože jsou novoroční předsevzetí notoricky známá klišé, mohou být ideálním začátkem trvalé změny životního stylu. Jak říká psycholog Brian King, aby se tak stalo, je třeba vytvořit si návyk, a to vyžaduje "práci a mnoho opakování". To vše platí i pro dosahování vašich fitness cílů. Přečtěte si několik tipů, které vám pomohou nejen dostat se do kondice, ale také udržet si motivaci, abyste si fitness rutinu dlouhodobě udrželi a novoroční předsevzetí uskutečnili.

Vyberte si vhodné místo pro cvičení

Prvním krokem ke zvýšení vaší kondice je vyřešit, kde budete cvičení provádět. Před tímto rozhodnutím byste měli vzít v úvahu řadu faktorů. I když si možná myslíte, že jasnou odpovědí je jednoduše navštívit posilovnu, není to jediná možnost, kterou je třeba zvážit. Jistě, pokud zjistíte, že vás obklopení dalšími lidmi udržuje zodpovědné a motivované, posilovna je pro vás skvělá volba. Pokud se však cítíte nesví a zjišťujete, že přítomnost dalších lidí vám ztěžuje relaxaci, pak by pro vás mohlo být schůdnější variantou domácí cvičení.

Vyberte si vhodný typ cvičení

Typ cvičení, pro který byste se měli rozhodnout, závisí na úrovni vaší kondice a preferencích. Bez ohledu na to, zda jste se rozhodli cvičit doma nebo v posilovně, potřebujete cvičební plán. Naštěstí existuje nepřeberné množství cvičebních videí na YouTube a mobilních aplikací, které můžete sledovat, stejně jako cvičebních plánů, které si můžete zakoupit. V případě, že jste ve světě fitness úplnými začátečníky a obecně vedete velmi sedavý způsob života, mohou být časté procházky v přírodě skvělým začátkem, než se pustíte do plnohodnotného tréninku. Pokud zjistíte, že se nedokážete motivovat k tomu, abyste vše dělali sami, vždy se můžete přihlásit na hodiny aerobiku nebo jiné typy fitness, kde máte k dispozici instruktora.

.

Sestavte si cvičební plán, který dokážete dodržet

Nejčastějším důvodem, proč lidem ztroskotávají plány novoročních předsevzetí, jsou velká očekávání. Aby se tedy vaše předsevzetí stalo skutečností, je důležité se nepřetěžovat stanovováním nereálných cílů. Mnohem praktičtějším přístupem by bylo dělat malé kroky a od nich se odvíjet. Například pokud jste z hlediska kondice úplný začátečník, i pětiminutové tréninky na začátku a pak postupné zvyšování jejich délky a intenzity mohou udělat zázraky. Přestože nemůžete očekávat, že se výsledky na vaší postavě projeví hned, schopnost absolvovat celý trénink vám dodá sebedůvěru pokračovat. Nakonec budou viditelné i výsledky. Neexistuje žádná výmluva, proč si ihned nevybrat stylové legíny a nezačít s několikaminutovým cvičením.

Sledujte své pokroky, abyste se motivovali

Nezávisle na tom, co si přejete od fitness získat, je klíčem k tomu, abyste se udrželi na správné cestě, možnost skutečně vidět pokroky. To se týká zaznamenávání vašich úspěchů do deníku nebo aplikace. Například si můžete každé dva týdny zapisovat své míry, počet opakování, která zvládnete u jednotlivých cviků, a podobně. Dalším účinným způsobem, jak se motivovat, je pravidelné fotografování, protože tak budete moci jasně vidět rozdíl, který byste pouhým pohledem do zrcadla nezjistili.

Vytvořte si systém odměn

Přestože vám vidina pokroku může pomoci udržet si dobrou náladu, někdy to nestačí. Navíc po prvních dnech cvičení nebudete vidět výsledky, což by vás mohlo přimět k tomu, abyste tréninkové boty zahodili. Vytvořit si systém odměn může zpočátku znít hloupě, ale ukázalo se, že je to vysoce motivující faktor. Může to být tak jednoduché, jako když si po tréninku dovolíte pustit si film. Může být užitečné zapsat si odměny za každý splněný úkol vedle tréninkového plánu, abyste se vyhnuli přemáhání a udrželi si zodpovědnost.

Přijmout novoroční předsevzetí je skvělý začátek, ale klíčové je být důsledný a odhodlaný tento cíl plnit dlouhodobě. Proto je nezbytné věnovat určité úsilí strategii, která vám pomůže najít rutinu, která bude udržitelná a příjemná, aby se pro vás předsevzetí stalo skutečností.

Zdroje: artofhealthyliving.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: