Přemýšlíte nad tím, že byste se sebou chtěli něco dělat, ale nemáte správnou motivaci, chuť nebo si prostě nevíte rady?

V tomto článku se dozvíte zajímavosti a tipy, jak se lépe stravovat a celkově změnit svůj přístup k životu.

1. SPÁNKOVÝ REŽIM

Naučte se chodit spát dříve, druhý den toho mnohem víc stihnete a budete mít rychleji hotovo. Co takové ranní cvičení při východu slunce? Pokud si dobře uspořádáte čas a půjdete si včas lehnout, tělo si odpočne, zregeneruje a ráno vám za to bude děkovat, protože kalorie pálíte i ve spánku, a také vám roste svalová hmota, pokud jste den, dva i tři dny před tím dělali nějakou fyzickou aktivitu.

2. PITNÝ REŽIM

Přímo dané množství není všeobecně stanoveno, protože je každé tělo jiné a den co den nás ovlivňují ostatní faktory, například: aktivita, roční období, stres,.. Hrubé stanovení si můžete stanovit dle své váhy. Na 15 kg hmotnosti je dobré vypít 0,4-0,8 l tekutin. Berte v potaz výše zmíněné faktory, jako je aktivita, roční období apod.

Ráno a dopoledne by tělo mělo přijmout více tekutin než odpoledne a večer. Po noci je tělo dehydratované a pro správné fungování organismu potřebuje přijmout dostatečné množství tekutin.

Pokud cvičíte, měli byste každých deset minut přijmout zhruba 100 ml tekutin. Také se pitný režim navyšuje v tu dobu, kdy se více potíte a nemusí to být jen v létě, ale i v těch situacích, když sedíte v teplé místnosti a je vám horko.

Pozor na signál žízně, v tu chvíli začíná být tělo dehydratované, proto pijte pravidelně v menších dávkách. Večer dva litry už nedoženete. Na noc by se mělo pít maximálně 300 ml, abyste nezatěžovali ledviny.

3. CVIČENÍ

Kámen úrazu může nastat i tady, protože často se lidé nedokáží přinutit nebo právě ztrácí motivaci, když chtějí jít cvičit, ale pamatujte, spalujete při jakékoliv aktivitě, takže pokud vás baví chůze, choďte, pokud vás baví plavat, plavte. Nejefektivnější by bylo, kdybyste si s kamarádem či kamarádkou občas zašli zacvičit do fitness centra nebo na společné skupinové cvičení.

Na koncentraci a uvolnění doporučujeme pilates a jógu, také se nezapomeňte před a po cvičení pořádně protáhnout a pokud kombinujete posilování a cardio, dělejte cardio až na konec, ne naopak, protože podáte vyšší výkon při silovém tréninku.

Také se můžete inspirovat videi na internetu, kde se často cvičí cardio, HIIT cardio (vysoko-intervalový trénink) nebo i posilování a jóga. Velice však doporučujeme se obrátit na zkušené trenéry a poradce, kteří vám mohou sestavit cvičební plán na míru.

4. JÍDLO

Strava je nedílnou součástí našeho života. I tuto položku si můžeme sami hlídat a ovlivňovat ji. Nejdůležitější je, si stanovit cíl vaší cesty - zda chcete hubnout, formovat nebo nabírat. Podle toho je dobré znát energetickou bilanci - pokud je přijatá energie (potrava) vyšší než výdej (pohybová aktivita a přirozené pálení organismu - bazální metabolismus), tak tělo bude základem přibírat. Naopak (přijatá energie je nižší než vydaná) tělo bude hubnout. Toto však ovlivňuje genetika, stres a další faktory.

Důležitá je vyvážená strava, která obsahuje správné rozložení bílkovin, sacharidů, tuků a vlákniny a dostatečný přísun mikroživin (vitamínu, minerálů, stopových prvků,..).

5. PLÁNOVÁNÍ

Plánujte si věci dopředu, neodkládejte a nedělejte všechno hekticky.

Chcete začít teď? Tak proč si dávat nějaká předsevzetí, či jiné podobné výzvy a odkládání na potom.

Prokrastinace je jedna z nejhorších vlastností.

I když se vám nemusí ze začátku dařit, nebudete se na to cítit, tak se nevzdávejte. Za každým západem čeká nový východ a je jenom na vás, kdy právě ten váš nový východ vyjde.

Zdroj: Freepik, www.kurzyatac.cz, healthline.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: