Ještě si přečtu stránku, ještě dodělám, dopíšu a doučím se tento úkol. Všichni to děláme a pak se divíme, proč jsme unavení. Není to žádné tajemství, že kvalitní spánek potřebujeme každý, ale přece ho zanedbáváme. Spánek je velmi důležitý jak pro každodenní fungování, tak pro duševní i fyzické zdraví.

Spánek je nepostrádatelná součást naších životů. Je to doba, kdy se naše tělo i mysl restartuje, abychom na ráno byli svěží a ostražití. Bez dostatku spánku, náš mozek nemůže správně fungovat.

Nedostatek spánku navíc může způsobit chutě na jídlo, přejídání a nedostatečnou výživu, navíc se k tomu přidá stres, špatná nálada a únava. Proto je tak důležité optimalizovat svůj spánkový režim a prostředí, abyste si mohli zajistit kvalitní spánek každou noc.

Jak prostředí ovlivňuje naše spací návyky?

Naše fyzické prostředí hraje velkou roli v našem zdraví a návycích. V souvislosti se spánkem to může vypadat tak, že si dopřejete pohodlnou postel a vyhnete se televizi a dalším elektronickým zařízením, které by mohly narušit váš spánek.

Vaše okolí vás také může podpořit v tom, abyste se zbavili některých nechtěných návyků a vytvořili si nové podle vašich potřeb a záměrů. Vizuální signály ve vašem prostředí vám mohou buď pomoci, nebo zabránit v dosažení cíle.

Proto se zamyslete nejen nad samotnou noční rutinou, ale také nad nastavením prostředí, které bude ideální pro vaši pohodu.

Zde je pár nápadů pro zlepšení spánku

Pravidelný spánkový režim je klíčem k tomu, abyste se mohli uklidnit a aktivovat hluboký spánek. Také existuje také několik produktů, které vám pomohou spánek optimalizovat.

1.     Vysoce kvalitní matrace

Matrace by měla podporovat zdravé zakřivení páteře, neměla by způsobovat přílišné zahřívání a měla by odpovídat vašemu rozpočtu a dalším potřebám.

Studie naznačuje, že ve srovnání s paměťovou pěnou vyvíjí latexová pěna menší špičkový tlak na tělo. To znamená, že lépe odolává pocitu „zapadnutí“, který je běžně spojován s paměťovou pěnou. Pomůže to spáčům si udržet pohodlnou teplotu a polohu při spánku.

2.     Esenciální oleje

Různé olejíčky vám pomohou zrelaxovat. Uklidňující olejíčky jsou, například z levandule, heřmánku a růže, volte však podle vašich preferencí.

3.     Maska na spaní

Pokud žijete s někým, kdo rád spí při zapnuté televizi, bývá někdy těžké usnout. I pouliční světlo vás může dráždit a narušovat spánek, proto je důležité světlo blokovat.

4.     Zkuste to bez telefonu

Je dobré odložit telefon alespoň dvě hodiny před spaním a přečíst si knihu. Modré světlo z obrazovek ovlivňuje tvorbu spánkových hormonů. Také se doporučuje spát v místnosti bez elektroniky či ve vzdálenosti 1 metru a více od ní.

5.     Fitness náramek

Pomoci fitness náramku můžete dnes monitorovat spánek, stačí ho pouze propojit s aplikací. Pomůže vám to sledovat faktory, které ovlivňují kvalitu vašeho spánku.

Poznatky o hlubokém spánku, spánku REM, lehkém spánku, načasování spánku a noční tepové frekvenci vám pomohou pochopit celkovou kvalitu vašeho spánku a nabídnou vám personalizované pokyny pro spánek.

Kvalitní spánek souvisí se zdravím, duševní pohodou a s předcházením závažným dlouhodobým onemocněním.

6.     Svíčky

Svíčky s krásnou vůní vám pomohou uvolnit se před odchodem do postele.

7.     Čerstvý vzduch

Pokud však nejste fanouškem aroma terapie, alespoň si vyvětrejte či spěte s otevřeným oknem. Čerstvý vzduch udrží chládek v místnosti.

Nezapomínejte na důležitost spánku, je to půl úspechu v životě.

Zdroje: Wong DW, Wang Y, Lin J, Tan Q, Chen TL, Zhang M. Sleeping mattress determinants and evaluation: a biomechanical review and critique.. PeerJ 7:e6364[online]. 2019 [cit. 9. 8. 2021]. Dostupné z DOI: 10.7717/peerj.6364; https://www.healthline.com/health/healthy-sleep/does-a-good-mattress-improve-sleep#whats-good; https://nutritionstripped.com/support-good-sleep/; Freepik

 

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: