"Vyspím se až v hrobě." Slavný citát, který se mimo jiné často připisuje Benjaminovi Franklinovi. Kdokoli jej ale vysloví, je na omylu. Věda každým rokem nachází více a více faktů dosvědčujících úzké spojení spánku s kondicí, schopností učit se novým věcem, nebo třeba také s dlouhověkostí.

Spánek je čas, které naše tělo využívá k zotavení, umožňuje růst a vývoj a je nezbytný pro imunitní systém. Většině z nás je známo, že je kritickou složkou, kterou každý živý tvor potřebuje k přežití (s výjimkou některých druhů, jako jsou třeba žraloci). Ať už jsme schopni fungovat několik hodin v noci nebo se zavázat k solidním devíti hodinám klidného spánku, potřebujeme spánek nejen pro přežití - dnešní vědecké důkazy nám v drtivé většině ukazují, že spánek by pro nás všechny měl být prioritou číslo jedna.

Výzkum z Harvardské univerzity zjistil, že nedostatek kvalitního spánku ovlivňuje naši náladu, motivaci, úsudek a vnímání událostí - což zahrnuje i naši paměť . Ve skutečnosti existují důkazy, které spojují špatné spánkové návyky se zvýšeným výskytem demence. Ztráta spánku má také přímý dopad na to, jak se učíme a ukládáme informace do center mozku spojených s dlouhodobou pamětí.

Spánek přímo ovlivňuje to, jak jsme schopni informace vstřebat, spojovat a vybavovat. Harvardská studie zdůrazňuje, že tyto kroky „jsou nezbytné pro správnou funkci paměti“ a „mnoho vědců si myslí, že specifické charakteristiky mozkových vln během různých fází spánku jsou spojeny s formováním konkrétních typů paměti.“

Kdy jste se naposledy špatně vyspali? Jak jste se cítili další den? Byli jste podrážděnější? Cítili jste se malátní nebo se vám nedařilo soustředit? Možná jste zapomněli na vaše povinnosti nebo dokonce na něco, co vám někdo dříve řekl. To je částečně způsobeno tím, že váš mozek neměl čas potřebný k obnově, resetování paměti a restartování všech ostatních důležitých funkcí vašeho těla, včetně imunitního systému a metabolismu.

Není náhoda, že po špatné noci pociťujete pokles energie nebo stav nemoci. Stejně jako baterie nemělo vaše tělo správnou příležitost dobít se. Ve skutečnosti John Hopkins Medicine konstatují, že po noci nekvalitního spánku existuje třikrát vyšší pravděpodobnost nachlazení. Rovněž uvádějí, že se zvyšuje pravděpodobnost chutí na sladké i slané jídlo a že pokud pravidelně spíte pět hodin za noc nebo méně, máte o 50 procent vyšší riziko obezity. Při špatném spánku se riziko vzniku cukrovky druhého typu ztrojnásobuje, stejně jako se zvyšuje riziko vzniku srdečních onemocnění, vysokého krevního tlaku, tvorby rakovinotvorných buněk a dalších nemocí a poruch.

Proč je spánek esenciální?

Množství studií zjistilo, že „narušení spánku je spojeno se zvýšenou aktivitou nervového systému. U jinak zdravých dospělých osob zahrnuje krátkodobé narušení spánku následky jako je zvýšená citlivost na stres, somatická bolest, snížená kvalitu života, emoční potíže, poruchy nálad a učení. “ Spánek je víc než to, co vnímáme jako pouhé vypnutí mozku. Ve skutečnosti je mozek během spánku aktivní, i když prochází dvěma hlavními typy spánku: spánkem REM (Rapid Eye Movement - spánek projevující se rychlým pohybem očních bulv) a spánkem NREM (Non-Rapid Eye Movement - spánek bez pohybu očí). Nový výzkum od John Hopkins Medicine naznačuje, že NREM spánek je důležitější pro učení a obnovu paměti. V průběhu jedné noci se tyto dva cykly vystřídají přibližně čtyřikrát.

Aric Prather, vědec spánku na UCSF, říká, že „spánek je nesmírně důležitý většinu částí našeho těla i mysli. Posiluje imunitní systém a pomáhá regulovat metabolismus. Může pomáhat při procesu vyplavování toxinů, které se hromadí v mozku, a předcházet neurodegenerativním onemocněním. Spánek je jako myčka pro mozek. “

Bohužel existuje mnoho vnějších faktorů, které nás v noci drží vzhůru. Ať už se jedná o děti, zdravotní stav, stres, rodinné záležitosti nebo jiné problémy, krátkodobé i dlouhodobé důsledky nedostatečného spánku jsou natolik alarmující, že vědci jako Prather věnují studiu spánku celou svou kariéru. "Když se podíváme na všechna data, která jsou k dispozici, největším rizikem se jeví, když lidé spí pět hodin nebo méně," říká Prather ve videu nazvaném Pět hodin. "Každý den odkrýváme nové věci, ale i přesto všichni víme, že spánek je pro naše zdraví zásadní. Jsem nadšený, že se spánku začíná dostávat více pozornosti.“

Pokud trpíte dlouhotrvajícími problémy týkajícími se spánku, obraťte se na svého lékaře. Může se to zdát jako banalita, ale pamatujte, že tato "banalita" ovlivňuje váš život více, než si myslíte."

Zdroje: www. psychologytoday.com; Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: