Jak přesně tedy udržujeme střeva ve špičkové formě? Asi není překvapením, že výživa je její velkou součástí. Takže jsem udělala nějaký výzkum a vytvořila malý seznam nejlepších potravin pro zdraví střev.

Co jsou probiotické potraviny, které budou pomáhat Vašim střevům?

Myslím, že jsme všichni slyšeli o probiotikách. Vidíme je na jogurtových štítcích a vidíme reklamy na doplňky. Proč jsou ale důležité pro zdraví střev? Měli bychom je brát jako doplněk, nebo je můžeme mít jako samostatné jídlo? Potřebujeme je jen tehdy, když máme „problémy“?

Odpověď-Probiotika jsou „dobré“ bakterie v zažívacím traktu, které pomáhají rozkládat jídlo, které jíte, a absorbují živiny, a zároveň pomáhají zbavit se toxinů. Existuje několik různých typů a kmenů probiotik a každý z nich ovlivňuje tělo jinak. Například Lactobacillus Acidophilus pomáhá při trávení v tenkém střevě.

Obvykle můžeme dostat spoustu probiotik prostřednictvím naší stravy! Nejlepší je pravidelně konzumovat probiotická jídla, abychom mohli výhody využívat AKTIVNÍM způsobem. Jinými slovy, probiotické potraviny v naší pravidelné stravě podporují zdravé střevo a předcházejí problémům.

V zásadě chceme, aby byl na střevní mikrobiom kladen větší důkaz. K tomu je zde několik dobrých zdrojů probiotik!

Jogurt-Toto je nejčastější místo, kde začít.

Kefír-trochu jako jogurt, ale pitný. Může obsahovat 10+ kmenů bakterií!

Zelí- kysané zelí. Je to dobré na sendviče a některé saláty!

Kimchi -kořeněná korejská verze zelí.

A pak jsou tu PREbiotika!

Dobře, takže PREbiotika jsou nesmírně dobré bakterie žijící v našem střevě. Mají všechny druhy bláznivých vědeckých jmen, jako jsou galaktooligosacharidy-což je docela zábavné říci-ale vše, co potřebujete vědět, je, že jsou to druhy vlákniny, které se nacházejí v čerstvém ovoci a zelenině. Nejlepší způsob, jak získat PREbiotika? Zde jsou některé z nejlepších prebiotických potravin!

Česnek

Cibule

Luštěniny

Maliny

Chřest

Banány

Tempeh-Je to jako tofu, ale je fermentované. Tam přicházejí probiotika!

Kombucha-lahodný nápoj, díky kterému je super snadné vklouznout do některých probiotik! Různé celé potraviny jsou vždy výhrou Jídlo nemusí být probiotikum nebo prebiotikum, aby prospělo Vašim střevům. Konzumace různých celých jídel do značné míry zaručuje, že získáte několik dalších důležitých látek vhodných pro střeva, jako jsou:

Polyfenoly-rostlinná chemikálie, která prospívá střevním bakteriím. Nalezeno v potravinách, jako jsou bobule, červená cibule, tmavá čokoláda, čaj a některé další druhy ovoce a zeleniny.

Vláknina-Víme, že střevo miluje vlákninu! Udržuje vše pravidelné a v pohybu, takže trávení je efektivní. Vlákno bojuje proti zánětu, což je další plus! A inulin, specifický druh vlákniny, je ve skutečnosti prebiotikum.

Některé potraviny by mohly poškodit zdraví našich střev.

Existují některá jídla, která našemu střevnímu mikrobiomu nedělají žádnou laskavost. NICMÉNĚ. Neříkám, že se jim za každou cenu vyhněte. Nemyslím si, že konzumace těchto potravin příležitostně způsobí nějaké znatelné problémy. Pokud je však naše strava silně vážena v jednom nebo více, může vám naše střevo poděkovat, pokud přidáte trochu rozmanitosti.

Červené maso-Červené maso obsahuje něco, co se nazývá karnitin. V zásadě by to mohlo interagovat s střevními bakteriemi a produkovat škodlivou látku, která by mohla způsobit aterosklerózu, což je špatná zpráva pro náš kardiovaskulární systém.

Umělá sladidla-Hledejte přísady jako sacharin a aspartam, které se obvykle nacházejí v balených potravinách a nápojích bez cukru. Některé studie naznačují, že konzumace mnoha z nich by mohla změnit rovnováhu bakterií ve střevě.

Rafinovaná jídla-přemýšlejte o věcech vyrobených z bílé mouky, jako jsou chleby a těstoviny. U těchto potravin jde o to, že byly zbaveny veškeré vlákniny!

Alkohol-by mohl narušit rovnováhu bakterií ve střevě, ale zatím výzkum říká, že mírné užívání je v pořádku!

Některé další věci, které mohou odhodit naše střevní zdraví, zahrnují nedostatek spánku, užívání antibiotik, kouření a stres!

Zaměřte se na rozmanitost a hodně ovoce a zeleniny. Vaše střevo vám poděkuje a budete se cítit skvěle.

Jaké jídlo pro zdraví střev jste nejvíce nadšení, že vyzkoušíte? Řekněte mi to v komentářích!

Zdroje: blogilates.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: