Pro mnoho lidí je akné známkou zánětu v těle nebo problémů s imunitním systémem. Mezi nejznámější příčiny patří strava, stres, hormonální nerovnováha, špatný spánek, infekce a alergie. Mezi méně známé příčiny poté patří střevní bakterie, kožní bakterie a trávení.

Obvykle se akné léčí antibiotiky nebo používáním nejrůznějších krémů, vodiček nebo gelů. Tímto se však neřeší hlavní příčina, na kterou se nás tělo snaží upozornit. Proto je lepším přístupem začít hledat a řešit co za akné stojí. Akné vzniká zvýšenou úrovní zánětu, větší produkcí kožního mazu a hromaděním odumřelých kožních buněk. To může vést k zánětlivému akné (cysty, papuly a pustuly) a také bílým a černým tečkám, které se mohou infikovat. Lékaři předepisují léky jako Accutane, které mohou mít závažné vedlejší účinky, jako jsou vrozené vady a poškození DNA. Kromě toho může dlouhodobé užívání antibiotik poškodit mikrobiom a zničit prospěšné střevní bakterie.

 

Fakta o hormonálním akné

Hlavním viníkem, pokud jde o akné, je hormonální nerovnováha. Během dospívání estrogen a testosteron poprvé zaplavují tělo a způsobují propukání akné. Opakovaně se také objevuje nejen u dospívajících dívek během menstruačního cyklu, kdy estrogen kolísá. Estrogen a testosteron nejsou však jedinými hormony, které ovlivňují kůži; inzulin může zhoršit akné stimulací mazových žláz. Když jíme, slinivka produkuje inzulin. Čím více jíme potraviny s vysokým obsahem cukru a rafinovaných sacharidů, tím více je ho vyprodukováno. Hladiny inzulinu v krevním oběhu se zvyšují, když konzumujeme hodně potravin s vysokým glykemickým indexem.

Inzulin stimuluje produkci mazu. Inzulinu podobný růstový faktor (IGF-1) má stimulační účinek na mazové žlázy a také vede ke zvýšení hladiny testosteronu a androstendionu, což opět může stimulovat produkci mazu. Syrovátkové proteinové koktejly pyšnící se vysokým množstvím IGF-1 mohou také přispět k akné, proto je vhodné zvážit vhodné alternativy jako jsou rýžové, konopné nebo hrachové proteiny.

Když inzulin stoupá, stoupá také stresový hormon kortizol. Kortizol přímo stimuluje mazové žlázy a způsobuje akné. Strava s vysokým obsahem nasycených tuků způsobuje vysoký kortizol a záněty. Také kombinace stresu a nedostatku spánku způsobuje vysokou hodnotu kortizolu, což vede k dalšímu akné. Průřezová studie 144 studentek šestých ročníků lékařství ukázala, že míra stresu silně koreluje s nárůstem závažnosti akné.

 

Co mají střeva společného se stavem pleti?

Více než si myslíte, protože zdraví střev je další hlavní příčinou akné. Toxiny jsou z těla vylučovány skrz kůži, trávící a močový systém. Pokud náš trávící systém nepracuje správně, toxiny jsou vylučovány alternativní cestou, například kůží. Zdraví střev může poškodit mnoho faktorů, včetně citlivosti na potraviny, nerovnováhy mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi, pravidelné expozice zánětlivým potravinám a nedostatek trávicích enzymů. To může vést k syndromu zvýšené propustnosti střev, špatné absorpci živin a zánětu. Studie provedená na dospívajících s akné zjistila u účastníků zvýšenou prevalenci halitózy (zápach z úst), GERD (pálení žáhy), nadýmání a zácpy.

Skryté infekce ve střevech, jako plísňová infekce Kandida, často způsobují akné. Prospěšné bakterie ve střevě hrají roli při udržování silného imunitního systému, když je imunitní systém oslabený, umožňuje špatným mikrobům převzít kontrolu nad pokožkou. Prospěšné bakterie ve střevě odstraňují toxiny a přebytečné hormony z těla, což může pomoci v boji proti akné.

Dlouhodobé užívání antibiotik narušuje křehkou rovnováhu bakterií na povrchu kůže i pod ní. V literatuře zaměřené na spojení střevo-mozek-kůže v souvislosti s akné nálezy naznačují, že střevní mikroby a celistvost střevní výstelky přispívají k procesu vývoje akné.

 

Proč je strava důležitá pro čistou pleť?

Naše strava se často skládá z vysoce kalorického příjmu (příjem sacharidů, tuků, masa a mléčných bílkovin). To zvyšuje sekreci androgenních (mužských) hormonů a nadměrně stimuluje mazové žlázy. Strava s vysokým obsahem Omega 6 zvyšuje pravděpodobnost výskytu akné na rozdíl od stravy s vysokým obsahem Omega 3, která snižuje záněty v těle. Podle průřezové studie porovnávající stravování mezi dospělými s akné a bez akné, účastníci s akné konzumují potraviny s více sacharidy a cukrem. Nadměrná konzumace mléčných výrobků se také podílí na tvorbě akné, protože mléčné výrobky obsahují anabolické steroidy, které podporují zvýšenou produkci androgenů a následný rozvoj akné.

Pokud se chcete akné zbavit jednou provždy, musíte najít jeho vnitřní příčinu. Lokální povrchová léčba a antibiotika mohou mít krátkodobé výsledky, ale pro dlouhodobé řešení je zásadní uzdravení vnitřních procesů.

 

Jak si mohu tedy upravit stravu?

Zaměření na jídlo je to nejlepší, kde začít. Protizánětlivá a nízko glykemická strava bude bojovat se zánětem a udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Zelenina s vysokým obsahem fytonutrientů (brokolice, rukola, kadeřávek), tmavá listová zelenina, zelenina různých částí barevného spektra, zdravé bílkoviny, jako BIO masa, ryby z volného lovu a domácí vejce, zdravé tuky (avokádo a olivový olej) a nízkoglykemické ovoce jako lesní plody by měli tvořit většinu našeho jídelníčku. Vyhněte se přílišné konzumaci mléčných výrobků – jsou vysoce zánětlivé a můžou zhoršit výstelku střeva, také zvyšují hladinu inzulinu. Jogurt je například snáze stravitelný a nezvyšuje hladinu inzulinu tolik jako mléko. Zvažte také alespoň částečné vyloučení lepku ze stravy, protože je známo, že zvyšuje hladiny zonulinu (protein regulující propustnost střevní výstelky). Doporučená denní dávka vitamínů B, C a E, omega-3 mastných kyselin, zinku a probiotik, může pomoci vyčistit pokožku.

Posilte detoxikační cesty pomocí konzumace brukvovité zeleniny (brokolice, květáku, zelí, brukve čínské, …) a podpořte funkce jater. Navíc pravidelné cvičení a sauna zrychlují pocení, při kterém vylučujeme škodlivé látky z těla. Nezapomeňte na pitný režim, který spolu se stravou s vysokým obsahem vlákniny zajistí pohyb močového měchýře a střev.

 

Zdravá pleť začíná zevnitř!

 

Zdroje: perfectbalanceclinic.com, Freepik

 

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: