13 způsobů, jak získat více energie, abyste mohli trénovat, cítit se produktivnější a využívat každý den maximum. A není k tomu nutný kofein.

Ať už se snažíte budovat svalovou hmotu, spalovat tuky, nebo zvládnout celý pracovní den, aniž byste si nalili svůj šestý šálek kávy, energie může být problém. Když chceme přemýšlet o energii, je nejlepší pochopit, proč jste vyčerpaní. Z práce a nedostatku spánku až po stres, dělání rozhodnutí a dokonce i vaše cvičení. Abychom vám pomohli dobít energii, když to nejvíc potřebujete, musíte najít další faktory životního stylu, kterými se přirozeně nabijete. Našli jsme ty nejlepší odborníky, kteří znají tipy, které mají nekonečné přínosy pro zdraví. Ti našli 13 způsobů, jak získat více energie, abyste mohli trénovat, cítit se produktivnější a každý den využívat na maximum. A to bez kofeinu.

1. Vystavte se světlu

Zde je nový důvod pracovat v kanceláři s výhledem ven: Výzkum z Vysoké školy technologické v Nizozemí ukazuje, že vystavení se jasnému světlu během dne okamžitě zvyšuje hladinu energie lidí. Světlo je rozhodující pro regulaci vašich cirkadiánních rytmů a pro informování těla o tom, jestli je čas být vzhůru. Lampy fungují na stejném principu.

2. Nezapomínejte na vitamín D

Každý rád mluví o důležitosti antioxidantů pro energii, ale je tu ještě jeden vitamín, který je vaší přírodní elektrárnou. O vitaminu D se toho už hodně řeklo (hodně toho bohužel není tak přesného), ale nízká hladina vitaminu D může být důvodem, proč se cítíte zpomalení. Více vitaminu D znamená více energie, říká dietoložka z Toronta Abby Langer, RD. Je to dominový efekt, který funguje šokujícím způsobem. Bez zdravého přísunu základní živiny stoupá vaše hladina melatoninu vyvolávající ospalost a vaše mitochondrie (mikroskopické elektrárny vašeho těla) neprodukují dostatek energie. Konečný výsledek? Cítíte se unavení. Řešení: V ideálním případě získáte svůj vitamin D přirozenou cestou tím, že si cestu na slunci najdete alespoň na 15 minut denně. Těch 15 minut stačí k tomu, abyste získali energii. Pokud ne, můžete doplnit vitamin D3, přibližně 2 000 - 3 000 IU (mezinárodní jednotka vitamínu D) denně.

3. Pohybujte se

Když se cítíte vyčerpaně, trénink je pravděpodobně to poslední, na co myslíte. Ale téměř jakýkoli druh pohybu, ať už je to svižná procházka po bloku nebo intenzivní pocení v posilovně, vás může nastartovat, říká chiropraktik a certifikovaný specialista na sport a kondici Robert Silverman, DC, CSCS. Jak se říká, pohyb je lék. Zlepší se vám nálada a cvičení (s vysokou intenzitou) způsobí, že vaše svaly zvýší počet mitochondrií (elektrárny energie), o které jsme právě hovořili. To dodává tělu den, co den více přirozené energie.

4. Zaměřte se na červenou

Pouhý pohled na barvu může způsobit, že se vaše svaly budou pohybovat rychleji a budou pracovat tvrději, naznačuje výzkum z University of Rochester . Autoři studie vysvětlují, že jelikož podvědomě vnímáme „nebezpečí“ při pohledu na rubínový odstín, barva automaticky zapíná náš sympatický nervový systém. To je systém připravující organismus k aktivitě.

5. Pozměňte svůj playlist

Rychlá hudba s tempem mezi 170 a 180 tepy za minutu je obecně nejlepší pro zvýšení vaší energetické úrovně . Zpívání nebo klepání může zvýšit vaši energii ještě více, podle výzkumu Journal of Music Therapy . Jak by mohl vypadat seznam skladeb? Tady je nejeklektičtější (náhodný) mix, který vám práci splní tím, že dosáhnete ideálních tepů za minutu, když potřebujete jiskru.

• Hey Ya (Outkast)

• Free Fallin '(Tom Petty)

• The Pretender (Foo Fighters)

• American woman (Lenny Kravitz)

• Wake me up (Avicci)

• Lose Yourself (Eminem)

• Don't Stop Me Now (Queen)

6. Choďte spát ve stejnou dobu

Důležitý krok, je chodit spát a probouzet se ve stejnou dobu. To vám zaručí, že získáte optimální množství spánku a zůstanete energičtí po celý den. Spánková rutina odstraňuje zlozvyky – spaní příliš dlouho nebo příliš málo – a pomáhá synchronizovat hodiny spánku vašeho těla. Pokud spíte a vstáváte v různých časech, může to negativně ovlivnit váš metabolismus, hormony, chuť k jídlu, trávení, imunitní systém a energii. Nemluvě o tom, že pokud hledáte nejlepší přírodní protizánětlivé řešení, odpovědí je právě spánek.

7. Žvýkejte

V jedné studii Nutritional Neuroscience se lidé, kteří žvýkali žvýkačku pouhých 15 minut, cítili bděleji a lépe se dokázali soustředit. Vědci tvrdí, že žvýkání zvyšuje průtok krve do vaší hlavy.

8. Buďte za jedno s přírodou

Vydejte se do parku, otevřete okno nebo prostě investujte do některých rostlin v květináčích. Řada studií v časopise Journal of Environmental Psychology zjistila, že pobyt venku – nebo prostě pohled na obrázky přírody – může okamžitě zvýšit vaše pocity energie a vitality.

9. Ochlaďte se

Starý trik ponořeni obličeje do ledové vody vám dá zabrat. Zvyšováním hladiny adrenalinu aktivujete vaši reakci „v letu nebo v boji“ a tak se vám zvýší hladina energie, vysvětluje Jacob Teitelbaum, MD, internista a odborník na únavu. A podle výzkumu z Pensylvánské univerzity také funguje ponoření nohou do studené vodě.

10. Pijte

Cítit se unaveně? Možná máte jen žízeň. Zkuste vypít sklenici vody. "Pokud jste dokonce trochu dehydratovaní, pravděpodobně uvidíte, že vaše energie poklesne," říká Langer. A většina lidí nezačne pociťovat žízeň, dokud již nejsou dehydratovaní. Voda ovlivňuje vaši energii mnoha způsoby. Výzkum ukazuje , že pomáhá nejen potlačit letargii, ale může ovlivnit metabolismus, hlad a to, jak dobře fungují vaše orgány. Langer doporučuje vypít šest až osm sklenic vody každý den, a ještě více, pokud ji vypotíte v tělocvičně.

11. Sledujte vtipná videa

V klasické studii Motivation and Emotion odcházeli muži a ženy, kteří sledovali zábavná videa, daleko více energičtí než ti, kteří sledovali nudný dokument. A výzkum Oxfordské univerzity ukazuje, že schopnost smíchu zvyšuje hladinu endorfinů.

12. Protáhněte se

Jak dlouho už sedíte u stolu? Zkuste si dát pauzu. Pouhých 20 sekund protahování u počítače může pomoci průtoku krve a energii. Cvičení obecně – i při nízké intenzitě - ovlivňuje neurotransmitery, jako je serotonin , které vám mohou dočasně zlepšit náladu. Pro lepší efekt se protahujte každých 20 minut. Protahování navíc pomáhá obnovit držení těla a uvolňuje jakékoli napnuté svaly a může pomoci předcházet bolestem hlavy.

13. Zhluboka dýchejte

Víte, že když jste ve stresu, pauza na několik hlubokých nádechů vám pomůže se uklidnit. Může však také zvýšit vaši energetickou hladinu. Koneckonců, stres je jedním z největších přispěvatelů k únavě. Když jsme vystresovaní, naše těla přehnaně uvolňují kortizol, epinefrin a norepinefrin. Jakmile váš mozek rozhodne, že přišel stres, vstoupíte do fáze vyčerpání, kde vaše tělo a mysl potřebují odpočinek a zotavení.

Zdroj: bornfitness.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: