Zelený čaj s citronovou šťávou je uklidňující nápoj, který si můžete vychutnat kdykoli během dne. Nejen že je plný chutí, lahodný a snadno se připravuje, ale také je velmi výživný a výzkum zjistil, že je spojen s dlouhým seznamem potenciálních přínosů pro zdraví.

1. Bohatý na antioxidanty

Zelený čaj a citrony mají vysoký obsah antioxidantů, tedy sloučenin, které pomáhají chránit před záněty a poškozením buněk v důsledku oxidace. Zejména zelený čaj je bohatý na antioxidanty, jako je epigalokatechin galát (EGCG), kvercetin, kyselina chlorogenová a theogallin. Citrony jsou dobrým zdrojem antioxidantů, jako je kyselina askorbová, hesperidin, naringin a kyselina ferulová.

Výzkum naznačuje, že antioxidanty hrají klíčovou roli ve zdraví a nemocech a mohou chránit před chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, cukrovka, rakovina a obezita.

2. Podporuje hubnutí

Zelený čaj s citronem může být skvělým doplňkem zdravé výživy při hubnutí.

Několik studií ve skutečnosti naznačuje, že zelený čaj může podporovat hubnutí a spalovat tuky. Podle jednoho přehledu 15 studií bylo pití zeleného čaje s vyšším množstvím EGCG po dobu alespoň 12 týdnů spojeno se snížením tělesné hmotnosti a tělesného tuku.

Další studie u 115 žen také zjistila, že užívání extraktu ze zeleného čaje po dobu 12 týdnů vedlo k významnému snížení tělesné hmotnosti, indexu tělesné hmotnosti a břišního tuku

.

Ačkoli vědci potřebují více výzkumu na lidech, některé studie naznačují, že citrony mohou také podporovat hubnutí.

Jedna studie na zvířatech zjistila, že když byly myši léčeny citrusovými flavonoidy, zmenšila se velikost jejich tukových buněk. Citronoidy citrusů také zvýšily metabolismus u myší krmených stravou s vysokým obsahem tuku. Další studie na zvířatech z roku 2008 zjistila, že podávání citronových polyfenolů myším na stravě s vysokým obsahem tuku jim pomohlo zabránit v přibývání na váze a hromadění tuku.

3. Chrání před cukrovkou

Je zajímavé, že některé výzkumy naznačují, že zelený čaj by mohl pomoci zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi a chránit před cukrovkou 2. typu. Podle jedné recenze je pití čaje spojeno s nižším rizikem cukrovky typu 2 a komplikací souvisejících s cukrovkou. Pravidelné pití čaje může také snížit zánět a zvýšit schopnost těla efektivně využívat inzulín. Inzulin je hormon, který přesouvá cukr z krevního oběhu do buněk. Je zajímavé, že některé výzkumy naznačují, že zelený čaj by mohl pomoci zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi a chránit před cukrovkou 2. typu.

Jedna studie u 92 lidí s diabetem typu 2 také zjistila, že užívání extraktu ze zeleného čaje po dobu 16 týdnů snížilo inzulínovou rezistenci . To může pomoci podpořit lepší kontrolu hladiny cukru v krvi. Jiné studie však nalezly smíšené výsledky a vědci musí provést další výzkum zeleného čaje a cukrovky.

4. Může zlepšit zdraví srdce

Výzkum zjistil, že jak zelený čaj, tak citrony jsou spojeny s několika výhodami pro zdraví srdce. Jedna recenze ve skutečnosti uvádí, že citrusové flavonoidy, včetně těch, které se nacházejí v citronech, mohou potlačit zánět, zlepšit funkci krevních cév a podpořit zdravé hladiny cholesterolu. Další studie zjistila, že lidé, kteří denně konzumovali citrony, měli sníženou hladinu krevního tlaku, zvláště když také pravidelně chodili. Podobně analýza devíti studií ukázala, že lidé, kteří pravidelně konzumovali zelený čaj, měli nižší riziko srdečních onemocnění, infarktu a mozkové mrtvice než ti, kteří zelený čaj nepili. Nedávný přehled 24 studií navíc zjistil, že pití zeleného čaje může pomoci snížit vysoký systolický a diastolický krevní tlak, což jsou oba rizikové faktory pro srdeční onemocnění.

5. Podporuje zdraví mozku

Ačkoli je nutný další výzkum u lidí, některé studie naznačují, že zelený čaj a citron mohou nabízet několik potenciálních výhod pro zdraví mozku. Například jeden přehled osmi studií zjistil, že pití zeleného čaje bylo v některých studiích spojeno se sníženým rizikem demence a kognitivních poruch. Další studie zjistila, že častá konzumace zeleného čaje může zlepšit metabolismus určitých bílkovin podílejících se na vzniku Alzheimerovy choroby. Studie jak ve zkumavkách, tak i na zvířatech také zjistily, že některé sloučeniny v citrusových plodech mohou snížit zánět, chránit funkci mozku a zabránit hromadění plaku v mozku, což by mohlo přispět k Alzheimerově chorobě.

6. Může zvýšit imunitu

Citrony jsou vynikajícím zdrojem vitaminu C, ve vodě rozpustné mikroživiny se silnými antioxidačními vlastnostmi. Vitamin C hraje ústřední roli v imunitním systému tím, že snižuje zánět a zlepšuje funkci imunitních buněk. Zvýšení příjmu vitaminu C může také pomoci při léčbě a prevenci mnoha typů respiračních a systémových infekcí.

Některé studie na zvířatech navíc zjistily, že určité sloučeniny v zeleném čaji, jako je EGCG, mohou zlepšit imunitní funkci a chránit před autoimunitními poruchami, včetně roztroušené sklerózy.

Zelený čaj i citrony jsou také bohaté na antioxidanty , které pomáhají podporovat zdravý imunitní systém.

7. Zvyšuje hladinu energie

Zelený čaj je přirozeným zdrojem kofeinu, což je stimulant centrálního nervového systému, který lidé často používají ke zvýšení energetické hladiny. Studie naznačují, že kromě boje s únavou může kofein zvýšit bdělost a zlepšit kognitivní a fyzické fungování. Některé studie také ukázaly, že kofein může zlepšit sportovní výkon a zvýšit vytrvalost.

Protože zelený čaj s citronem obsahuje méně kofeinu než káva nebo energetické nápoje, může to být dobrá volba pro ty, kteří jsou citliví na účinky vysokých dávek kofeinu.

8. Může pomoci předcházet ledvinovým kamenům

Ledvinové kameny jsou tvrdé minerální usazeniny, které se mohou tvořit v ledvinách a způsobovat příznaky jako bolest, nevolnost a časté močení. Pití zeleného čaje s citronem je skvělý způsob, jak zabránit tvorbě ledvinových kamenů. Jedna velká studie ve skutečnosti zjistila, že pití zeleného čaje bylo spojeno s nižším rizikem vzniku ledvinových kamenů, zejména u mužů.

Kyselina citronová nalezená v citronech může také pomoci předcházet ledvinovým kamenům zvýšením objemu moči a vazbou na oxalát vápenatý. Tím se zabrání hromadění krystalů, které vedou k tvorbě ledvinových kamenů. Podle jedné recenze by konzumace pouhých 118 ml) citronové šťávy denně mohla být prospěšná pro léčbu ledvinových kamenů.

9. Může pomoci chránit před rakovinou

Zelený čaj a citrony mohou mít silné vlastnosti proti rakovině. Několik studií na zkumavkách naznačuje, že určité sloučeniny extrahované z citronů by mohly pomoci zabránit růstu a šíření rakovinných buněk. Některé studie také zjistily, že konzumace více citrusových plodů může být spojena s nižším rizikem několika typů rakoviny, včetně rakoviny plic, žaludku, jícnu a prsu.

Výzkum také spojil zelený čaj se sníženým rizikem rakoviny. Studie zejména naznačují, že zelený čaj může pomoci chránit před buňkami rakoviny močového měchýře, prsu, kolorektálního karcinomu a prostaty.

10. Udržuje vás hydratované

Pití zeleného čaje s citronem může být skvělý způsob, jak zůstat hydratovaný. Hydratace je nezbytná pro téměř všechny aspekty zdraví. Zejména je to nezbytné pro zdraví pokožky, regulaci hmotnosti, funkci mozku, zdraví trávicího ústrojí a funkci ledvin. Pití dostatečného množství tekutin každý den může dokonce pomoci předcházet řadě stavů, včetně ledvinových kamenů, bolestí hlavy a zácpy.

Jak připravit zelený čaj?

Příprava zeleného čaje s citronem doma je velmi jednoduchá.

Nejprve přiveďte asi 1 šálek (237 ml) vody k varu, odstavte ji a před nalitím do šálku nechejte 2–3 minuty vychladnout.

Poté přidejte sáček zeleného čaje a nechejte ho lúhovat 1–3 minuty. Pokud místo toho používáte sypaný čaj, přidejte asi 1 polévkovou lžíci (2 gramy) pomocí čajové kuličky nebo napařovače.

Nakonec přidejte trochu čerstvé citronové šťávy vytlačením až poloviny citronu přímo do čaje.

Chuť můžete ještě vylepšit přísadami, jako je med, skořice, zázvor nebo čerstvá máta.

Dopřejte si 3–5 šálků denně, abyste zůstali hydratovaní a maximalizovali potenciální přínosy zeleného čaje s citronem pro zdraví.

Sečteno a podtrženo

Zelený čaj s citronem může mít několik zdravotních výhod. Mohlo by to zejména podpořit hubnutí, pomoci vám zůstat hydratovaným, zvýšit hladinu energie a podpořit zdraví vašeho mozku, srdce a imunitního systému.

Nejlepší ze všeho je, že je také vynikající a snadno se připravuje doma s použitím několika jednoduchých ingrediencí. Pít šálek zeleného čaje s citronem jako první věc ráno je skvělý způsob, jak rozjet svůj den.

Zdroj: www.healthline.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: