Pravidelné cvičení jógy zlepšuje funkci metabolismu, krevní tlak, doplňuje energii, ovlivňuje produkci inzulínu a přivádí vaše tělo do duševní pohody. 

S nástupem podzimu a chladných měsíců často nemáme vůli ani sílu pro sebe a své zdraví udělat cokoliv navíc. Jóga pro diabetiky však účinně pomůže ovlivnit tok naší energie, aby směřovala tam, kde je jí třeba a zároveň se pokusí částečně zregenerovat unavené části v těle. Jóga jako jeden z hlavních činitelů ovlivňuje rozvoj onemocnění diabetu, obnovuje vitalitu těla a uvolňuje energii až z útrob organismu.

Jak začít se cvičením?
Nejprve se svým diabetologem zkonzultujte svůj zdravotní stav. Pokud vám lékař sám cvičení jógy doporučí, vyhraďte si na něj dle vašich možností čas v pravidelných intervalech. 
Pro začátek můžete tělo nastartovat krátkým dechovým cvičením, pomocí techniky „pránájáma“ nebo „nádí šódhana“. Dále pokračujte metodou „antar tratak“ pro koncentraci a pozornost. 
Později postupně zařazujte i další pro vás příjemné a uvolňující ásany vhodné pro diabetiky, ke správné aktivaci slinivky břišní. Doporučené jsou tyto pozice:

  • páv „majúra ásana“
  • pozice velblouda „uštrásana“
  • pozice krávy „gómukha ásana“
  • pluh „hala ásana“
  • protažení zad „paščima utthána ásana“
  • matsjéndrova pozice „ardha matsjéndra ásana“

Nejvhodnější doba na cvičení je časně ráno a poté 1-2 hodiny po jídle. Při cvičení pozorně naslouchejte svému tělu. Pokud pocítíte bolest, nesnažte se ji překonat a nepřeceňujte svoji sílu. Nezapomínejte vždy plynule dýchat. Cvičení neukončujte příliš rychle, ale ještě nějakou dobu zůstaňte v závěrečné poloze mrtvoly „šavásana“. Relaxace na konci a těsně po cvičení je velmi důležitá pro celkový účinek a duchovní prožitek z jógy.

Výhody plynoucí ze cvičení jógy jsou znatelné hned po prvních lekcích. Kromě zpevnění celého těla má vliv na snížení přítomnosti cukru v krvi, protože právě glukóza je při pohybu spotřebována jako zdroj energie.

Vneste si do života pomocí jógy celkové uvolnění a relaxaci. Je vhodná pro diabetiky obou typů a pomáhá jako prevence všem, kdo mají k cukrovce genetickou dispozici.

Zdroje: Pixabay

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: