Bez ohledu na vaši úroveň jógy, pokud cvičíte pravidelně, určitě jste už párkrát zažili, co je to vlastně cítit se dobře "od hlavy k patě".

Jóga nabízí výhody tělesného a duševního zdraví pro lidi všech věkových skupin. A pokud prožíváte nemoc, zotavujete se z chirurgického zákroku nebo žijete s chronickým onemocněním, jóga se může stát nedílnou součástí vaší léčby a potenciálně urychlit uzdravení. Pojďme se společně podívat na prvních pár položek ze dlouhého seznamu benefitů tohoto umění.

1. Zlepšuje sílu, rovnováhu i flexibilitu

Jóga je typická zařazením dechu, v jiných sportech opomíjeného, na jednu z prvních příček. Pomalé pohyby a hluboké dýchání zvyšují průtok krve a zahřívají svaly, zatímco držení pózy buduje sílu.

2. Pomáhá při úlevě od bolesti zad

Pro zmírnění bolesti a zlepšení pohyblivost je jóga je stejně dobrá jako protahování, ne-li lepší. Americká vysoká škola lékařů doporučuje jógu jako primární léčbu při chronických bolestech dolní části zad.

Vyzkoušejte: Pozice kočky

Zaujměte pozici na všech čtyřech, dlaně položte přímo pod ramena a kolena pod boky. Při nádechu se prohněte v zádech a vzhlédněte, při výdechu pomalu přecházejte z prohnutých zad k vyhrbení. Několikrát opakujte.

3. Zmírňuje příznaky artritidy

Ukázalo se, že jóga je šetrná ke kloubům a zmírňuje citlivost i otoky kloubů u lidí s artritidou.

4. Prospívá zdraví srdce

Pravidelné cvičení jógy může snížit hladinu stresu a zánětu celého těla a přispět tak ke zdravějšímu srdci. Několik faktorů přispívajících k srdečním onemocněním, včetně vysokého krevního tlaku a nadváhy, lze pomocí ní řešit také.

Vyzkoušejte: Pozice psa hlavou dolů

Položte se na všechny čtyři, potom si zastrčte prsty u nohou pod sebe a zvedněte boky do vzduchu, abyste tělem vytvořili trojúhelník. Snažte se tlačit paty co nejvíce k zemi, narovnat se v zádech a tlačit boky dozadu, přičemž kolena mohou zůstat mírně pokrčená.

5. Uvolníte se a budete lépe spát

Výzkumy ukazují, že jógová rutina před spaním vám může pomoci naladit se na spánek a připravit vaše tělo na usínání.

Vyzkoušejte: Pozice s nohami nahoře

Lehněte si, klidně už v posteli, zvedněte nohy a opřete je o zeď. Vaše záda by měla přiléhat k vaší podložce (ať už je to země, nebo matrace). Zůstaňte v této poloze několik minut každý den, povzbudíte tím krevní oběh a příliv krve do mozku, také snížíte riziko tvorby křečových žil.

6. Je přílivem energie a lepší nálady

Po absolvování jógové rutiny pocítíte zvýšenou duševní i fyzickou energii, zvýšení bdělosti, nadšení a méně negativních pocitů.

7. Pomůže vám zvládat stres

Podle National Institutes of Health vědecké důkazy ukazují na to, že jóga podporuje zvládání stresu, duševní zdraví, všímavost, zdravé stravování, hubnutí a kvalitní spánek.

Vyzkoušejte: Pozice mrtvoly

Lehněte si na záda na zem, paže mírně od těla, dlaně směřující ke stropu, nohy také mírně do stran. Zaměřte se na dýchání a pokuste si vyčistit mysl.

8. Poznáte skvělé lidi

Ať už se rozhodnete účastnit se hodin jógy ve studiu či online, účast na lekcích může zmírnit osamělost a poskytnout prostředí pro skupinové uzdravení a podporu.

9. Podporuje lásku sama k sobě

Americká armáda, národní instituty zdraví a další velké organizace naslouchají vědecké validaci hodnot jógy ve zdravotní péči a cvičení začleňují do svých praktik.

Zdroje: www.hopkinsmedicine.org; Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: