Bylo prokázáno, že aktivní cvičení má mnoho zdravotních výhod, a to jak fyzických, tak psychických. Může vám dokonce pomoci žít déle. Zde je 10 nejlepších způsobů, jak pravidelné cvičení prospívá vašemu tělu a mozku.

1. Můžete se cítit šťastnější

Ukázalo se, že cvičení zlepšuje vaši náladu a snižuje pocity deprese, úzkosti a stresu. Cvičení produkuje změny v částech mozku, které regulují stres a úzkost. Může také zvýšit citlivost mozku na hormony serotonin a norepinefrin, které zmírňují pocity deprese. Cvičení navíc může zvýšit produkci endorfinů, o nichž je známo, že pomáhají vytvářet pozitivní pocity a snižují vnímání bolesti. Kromě toho bylo prokázáno, že cvičení snižuje příznaky u lidí trpících úzkostí. Může jim také pomoci lépe si uvědomit jejich duševní stav a procvičit si rozptýlení od svých obav. Je zajímavé, že nezáleží na tom, jak intenzivní je váš trénink. Zdá se, že vaší náladě může cvičení prospět bez ohledu na intenzitu fyzické aktivity.

Studie u 24 žen, u nichž byla diagnostikována deprese, ve skutečnosti ukázala, že cvičení jakékoli intenzity významně snížilo pocity deprese. Další studie požádala 26 zdravých mužů a žen, kteří normálně pravidelně cvičili, aby buď pokračovali ve cvičení, nebo přestali s cvičením po dobu dvou týdnů. Ti, kteří přestali cvičit, zaznamenali nárůst negativní nálady.

2. Může pomoci při hubnutí

Některé studie ukázaly, že nečinnost je hlavním faktorem při zvyšování hmotnosti a obezitě. Pro pochopení vlivu cvičení na redukci hmotnosti je důležité porozumět vztahu mezi cvičením a výdajem energie. Vaše tělo tráví energii třemi způsoby: trávením jídla, cvičením a udržováním tělesných funkcí, jako je tlukot srdce a dýchání. Během diety sníží snížený příjem kalorií váš metabolismus, což oddálí hubnutí.

Naopak se ukázalo, že pravidelné cvičení zvyšuje vaši rychlost metabolismu, což spálí více kalorií a pomůže vám zhubnout. Studie navíc ukázaly, že kombinace aerobního cvičení s cvičením na odpor může maximalizovat úbytek tuku a udržení svalové hmoty, což je nezbytné pro udržení hmotnosti.

3. Je to dobré pro vaše svaly a kosti

Cvičení hraje zásadní roli při budování a udržování silných svalů a kostí. Fyzická aktivita, jako je vzpírání, může stimulovat budování svalů, pokud je spárována s dostatečným příjmem bílkovin. Je to proto, že cvičení pomáhá uvolňovat hormony, které podporují schopnost vašich svalů absorbovat aminokyseliny. To jim pomáhá růst a snižuje jejich rozpad.

Jak lidé stárnou, mají tendenci ztrácet svalovou hmotu a funkci, což může vést ke zranění a invaliditě. Cvičení pravidelné fyzické aktivity je nezbytné pro snížení ztráty svalové hmoty a udržení síly s věkem.

Cvičení také pomáhá budovat hustotu kostí, když jste mladší, a navíc pomáhá předcházet osteoporóze později v životě. Je zajímavé, že cvičení s velkým nárazem, jako je gymnastika nebo běh, nebo sporty s podivným nárazem, jako je fotbal a basketbal, prokazují vyšší hustotu kostí než sporty bez dopadu, jako je plavání a jízda na kole (16Důvěryhodný zdroj).

4. Může zvýšit vaše energetické úrovně

Cvičení může být skutečným posilovačem energie pro zdravé lidi i pro lidi trpící různými zdravotními problémy. Jedna studie zjistila, že šest týdnů pravidelného cvičení snížilo pocity únavy u 36 zdravých lidí, kteří hlásili přetrvávající únavu. Cvičení navíc může významně zvýšit hladinu energie u lidí trpících syndromem chronické únavy (CFS) a jinými závažnými nemocemi. Cvičení se ve skutečnosti zdá být v boji proti CFS účinnější než jiné léčby, včetně pasivních terapií, jako je relaxace a protahování, nebo vůbec žádná léčba. Kromě toho bylo prokázáno, že cvičení zvyšuje hladinu energie u lidí trpících progresivními chorobami, jako je rakovina, HIV / AIDS a roztroušená skleróza.

5. Může snížit riziko chronických onemocnění

Nedostatek pravidelné fyzické aktivity je primární příčinou chronických onemocnění. Ukázalo se, že pravidelné cvičení zlepšuje citlivost na inzulín, kardiovaskulární zdatnost a stavbu těla, přesto snižuje krevní tlak a hladinu krevních tuků.

Naproti tomu nedostatek pravidelného cvičení - i krátkodobě - ​​může vést k významnému zvýšení břišního tuku, což zvyšuje riziko cukrovky typu 2, srdečních onemocnění a předčasné smrti. Proto se doporučuje každodenní fyzická aktivita ke snížení tuku na břiše a ke snížení rizika vzniku těchto onemocnění.

6. Může pomoci zdraví pokožky

Vaše pokožka může být ovlivněna množstvím oxidačního stresu v těle. Oxidační stres nastává, když antioxidační obrana těla nedokáže úplně napravit poškození, které buňkám způsobují volné radikály. To může poškodit jejich vnitřní struktury a poškodit pokožku. I když intenzivní a vyčerpávající fyzická aktivita může přispět k oxidačnímu poškození, pravidelné mírné cvičení může zvýšit produkci přírodních antioxidantů v těle , které pomáhají chránit buňky. Stejným způsobem může cvičení stimulovat průtok krve a vyvolat adaptaci kožních buněk, které mohou pomoci oddálit výskyt stárnutí pokožky.

7. Může pomoci zdraví a paměti vašeho mozku

Cvičení může zlepšit funkci mozku a chránit paměť a myšlení. Nejprve zvyšuje vaši srdeční frekvenci, což podporuje tok krve a kyslíku do vašeho mozku a může také stimulovat produkci hormonů, které mohou zvýšit růst mozkových buněk. Schopnost cvičení předcházet chronickým onemocněním se navíc může promítnout do výhod pro váš mozek, protože tato onemocnění mohou být těmito chorobami ovlivněna.

Pravidelná fyzická aktivita je obzvláště důležitá u starších dospělých, protože stárnutí - v kombinaci s oxidačním stresem a zánětem - podporuje změny ve struktuře a funkci mozku. Ukázalo se, že cvičení způsobuje nárůst hipokampu, části mozku, která je nezbytná pro paměť a učení. To slouží ke zvýšení mentální funkce u starších dospělých. A konečně bylo prokázáno, že cvičení omezuje změny v mozku, které mohou způsobit Alzheimerovu chorobu a schizofrenii.

8. Může pomoci s relaxací a kvalitou spánku

Pravidelné cvičení vám pomůže lépe relaxovat a spát. Pokud jde o kvalitu spánku, vyčerpání energie, ke kterému dochází během cvičení, stimuluje rekuperační procesy během spánku. Navíc se předpokládá, že zvýšení tělesné teploty, ke kterému dochází během cvičení, zlepšuje kvalitu spánku tím, že pomáhá během spánku klesat. Mnoho studií o účincích cvičení na spánek dospělo k podobným závěrům.

Jedna studie zjistila, že 150 minut střední až silné aktivity týdně může poskytnout až 65% zlepšení kvality spánku. Další ukázaly, že 16 týdnů fyzické aktivity zvýšilo kvalitu spánku a pomohlo 17 lidem s nespavostí spát déle a hlouběji než kontrolní skupina. Pomohlo jim to také cítit se během dne více nabité energií. Navíc se pravidelné cvičení zdá být prospěšné pro starší lidi, kteří bývají postiženi poruchami spánku. S druhem cvičení, které si vyberete, můžete být flexibilní. Zdá se, že jak samotné aerobní cvičení, tak aerobní cvičení v kombinaci s odporovým tréninkem může stejně pomoci kvalitě spánku.

9. Může snížit bolest

Chronická bolest může být vysilující, ale cvičení jí může pomoci ji snížit. Ve skutečnosti po mnoho let bylo doporučením pro léčbu chronické bolesti odpočinek a nečinnost. Nedávné studie však ukazují, že cvičení pomáhá zmírnit chronickou bolest. Přehled několika studií naznačuje, že cvičení pomáhá účastníkům s chronickou bolestí snížit jejich bolest a zlepšit kvalitu jejich života. A dále ukazují, že cvičení může pomoci kontrolovat bolest spojenou s různými zdravotními podmínkami, včetně chronické bolesti dolní části zad, fibromyalgie a chronické poruchy ramen měkkých tkání, abychom jmenovali alespoň některé.Fyzická aktivita může také zvýšit toleranci bolesti a snížit vnímání bolesti.

10. Může podporovat lepší sexuální život

Bylo prokázáno, že cvičení zvyšuje sexuální apetit. Pravidelné cvičení může posílit kardiovaskulární systém, zlepšit krevní oběh, tonizovat svaly a zvýšit flexibilitu, což může zlepšit váš sexuální život. Fyzická aktivita může zlepšit sexuální výkonnost a sexuální potěšení i zvýšit frekvenci sexuální aktivity.

Skupina žen ve svých 40 letech zaznamenala, že častěji prožívají orgasmy, když do svého životního stylu začleňují namáhavější cvičení, jako jsou sprinty, tréninkové tábory a posilování. Také ze skupiny 178 zdravých mužů měli muži, kteří uváděli více hodin cvičení týdně, vyšší skóre sexuálních funkcí.

Jedna studie zjistila, že jednoduchá rutina šestiminutové procházky po domě pomohla 41 mužům snížit příznaky erektilní dysfunkce o 71%. Další studie provedená u 78 sedavých mužů odhalila, jak 60 minut chůze denně (v průměru tři a půl dne za týden) zlepšilo jejich sexuální chování, včetně frekvence, přiměřeného fungování a spokojenosti. Studie navíc prokázala, že ženy trpící syndromem polycystických vaječníků, který může snížit sexuální apetit, zvýšily svůj sexuální apetit pravidelným tréninkem odporu po dobu 16 týdnů.

Sečteno a podtrženo

Cvičení nabízí neuvěřitelné výhody, které mohou zlepšit téměř všechny aspekty vašeho zdraví zevnitř ven. Pravidelná fyzická aktivita může zvýšit produkci hormonů, díky nimž se budete cítit šťastnější a pomůže vám lépe spát. Může také zlepšit vzhled vaší pokožky, pomoci vám zhubnout a udržet ji, snížit riziko chronických onemocnění a zlepšit váš sexuální život. Ať už se věnujete určitému sportu, nebo se budete řídit doporučením 150 minut aktivity týdně, nevyhnutelně si zlepšíte své zdraví mnoha způsoby

Zdroje: www.healthline.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: