Dehydratace je důsledkem ztráty většího množství tekutin, než kolik jich přijímáte. Dehydrataci může způsobit mnoho věcí, včetně horka, léků, zažívacích potíží a nadměrné námahy. Můžete pociťovat mdloby, závratě, žízeň, únavu, sucho v ústech nebo problémy se soustředěním.

Naštěstí existuje více než jen voda, která vás zachrání. Rehydrataci vám totiž může pomoci zajistit několik potravin a nápojů.

Tento článek zkoumá 7 skvělých možností.


1. Kokosová voda

Když jste dehydratovaní, vaše tělo potřebuje víc než jen tekutiny, aby znovu získalo rovnováhu. Ve většině případů musíte také doplnit elektrolyty, které se z těla ztrácejí v tekutinách, jako je pot a moč.

Elektrolyty jsou minerály, které vaše tělo potřebuje pro důležité funkce, jako je správná rovnováha tekutin a udržování pravidelného rytmu srdečního tepu.

Mezi nejčastější patří:
 • sodík
 • vápník
 • shořčík
 • draslík

Kokosovou vodu je vhodné pít při dehydrataci, protože dodává tolik potřebnou vodu, elektrolyty a několik sacharidů. To je opravdu důležité, pokud jste dehydratovaní a nejste schopni udržet v sobě mnoho jiného. Může také pomoci předcházet svalovým křečím.

Například 1 šálek (237 ml) neslazené kokosové vody obsahuje 9 % denní hodnoty draslíku a 45 kalorií.

Jedna malá studie zjistila, že kokosová voda doplňuje tekutiny ztracené během cvičení stejně účinně jako sportovní nápoje. Účastníci však častěji uváděli, že se po konzumaci kokosové vody cítili nafouknutí a měli větší žaludeční nevolnost.

Pokud pociťujete nevolnost nebo zvracíte, nezapomeňte kokosovou vodu popíjet pomalu. Její hltání může způsobit žaludeční potíže.

Zkontrolujte také složení, zda v ní nejsou přidané cukry nebo příchutě. Na etiketě by nemělo být uvedeno o mnoho více než kokosová voda.


2. Polévky

Stejně jako kokosová voda dodávají vývary a polévky vysoký obsah vody a elektrolytů. Tato kombinace je pro rehydrataci klíčová.

Navíc vývar z kostí a další polévky s živočišnými bílkovinami navíc dodávají kolagen. To je bílkovina živočišného původu důležitá pro zdravé klouby, což může být důležité zejména v případě, že je vaše dehydratace způsobena nadměrnou námahou.

Tělo si však dokáže vytvořit kolagen i z mnoha jiných zdrojů bílkovin.

Pokud si vývar z kostí připravujete doma, mějte na paměti, že jeho vaření po dobu delší než 8 hodin zvyšuje obsah vápníku a hořčíku. Tyto minerály jsou důležité pro kosti, respektive svaly. Přidáním různé zeleniny se také zvýší obsah živin.

Například porce hovězího vývaru z kostí o objemu 1 šálku (237 ml) obsahuje tyto elektrolyty:

 • Fosfor: 6 % DV
 • draslík: 9 % DV
 • sodík: 21 % DV

Sodík je sice důležitý elektrolyt, který je třeba doplnit při dehydrataci, ale jeho nadměrná konzumace je spojována se srdečními problémy a vysokým krevním tlakem. Odborníci doporučují omezit příjem sodíku na 1 500-2 300 mg denně.


3. Melouny

Ovoce a zelenina mají vysoký obsah vody a mohou být skvělou volbou pro udržení hydratace.

To platí zejména pro ovoce, jako je meloun a medový meloun. Tyto druhy mají velmi vysoký obsah vody, což z nich činí jasnou volbu, když jste dehydratovaní.

Například v 150 g melounu nakrájeného na kostičky je téměř 92 % (139 ml) vody. Meloun Kantalupe a medový meloun jsou na tom podobně, v dané porci obsahují přibližně 90 % vody

Uložení melounu do chladničky vám může pomoci ochladit se, pokud vaši dehydrataci způsobilo horko. Meloun můžete také zmrazit a použít k cucání, pokud vás trápí nevolnost.

Tato metoda šetrněji zavede tekutinu do vašeho organismu, pokud máte žaludeční potíže.


4. Gazpacho

Gazpacho je polévka ze syrových rajčat a zeleniny, která je oblíbená ve Španělsku a Portugalsku, zejména v letních měsících.

Její hlavní složka - rajčata - je vysoko na seznamu hydratačních potravin. Kromě toho, že syrová rajčata obsahují 94 % vody také dodávají 9 % DV draslíku a pouhých 33 kalorií v každé porci o hmotnosti 180 gramů

Mít dostatek draslíku je důležité pro regulaci krevního tlaku a odvrácení srdečních onemocnění

Ačkoli rajčata patří botanicky mezi ovoce, lidé mají tendenci s nimi v kuchyni zacházet jako se zeleninou.

Pro přípravu gazpacha můžete syrová rajčata rozmixovat spolu s okurkami, kouskem papriky, olivovým olejem, česnekem, cibulí a trochou soli a pepře - a máte osvěžující a hydratační pokrm.

A co víc, protože se jedná o syrovou polévku, získáte z těchto druhů ovoce a zeleniny veškerý obsah vody, který by se jinak při vaření vypařil.


5. Smoothies

Smoothies jsou velmi přizpůsobivý způsob, jak získat více tekutin, když jste dehydratovaní.

Obvykle obsahují tekutý základ, jako je mléko, džus nebo neslazený ledový čaj, a hrst ovoce a zeleniny a někdy také jogurt pro přidání bílkovin. Místo mléčných výrobků můžete použít také rostlinná mléka nebo proteinové prášky.

Výsledkem je krémový, sladký a osvěžující způsob doplnění ztracených tekutin.

Koktejly plné bobulí obsahují spoustu vitaminu C, který je nezbytný pro zdravý imunitní systém. To je důležité zejména v případě, že je vaše dehydratace způsobena horečkou nebo infekcí.

Pokud máte citlivý žaludek, zkuste do směsi přidat zázvor nebo mátu. Studie prokázaly, že pomáhají zahnat nevolnost a zmírnit zažívací potíže.

Pokud se vám udělá nevolno, přidejte trochu ledu, aby byl koktejl extra studený. Studené potraviny bývají méně cítit, což může být užitečné, pokud u vás některé pachy vyvolávají nevolnost.


6. Mléko

Sklenice mléka dodává tekutiny, bílkoviny, sacharidy a trochu tuku. Je dobrou volbou pro rehydrataci, protože obsahuje spoustu užitečných elektrolytů.

Zde jsou některé hlavní živiny, které získáte v 245 ml 2% mléka:

 • Voda: 218 ml (89 % objemu)
 • Bílkoviny: 8 gramů
 • Vápník: 24 % DV
 • Draslík: 8 % DV
 • Hořčík: 7 % DV

Obsahuje také malé množství sodíku, který může pomoci tělu udržet více tekutin.

Jeden experiment na 72 dospělých mužích zjistil, že plnotučné i odstředěné mléko 3-4 hodiny po konzumaci hydratuje více než voda.

Je to proto, že další živiny v mléce, jako je laktóza, sodík a draslík, pomáhají tělu zpomalit rychlost vstřebávání tekutin a rychlost jejich vylučování močí.

Mléko je dobrou volbou, pokud pociťujete nechutenství nebo nevolnost. Pijte ho studené, pokud jste obzvlášť přehřátí, nebo ho použijte k doplnění kalorií a tekutin po tréninku.


7. Tzatziki

Tento řecký dip se vyrábí z jogurtu a okurky - obojí obsahuje hodně vody.

Samotný jogurt má vysoký obsah vody (85 %) a spoustu stejných výhod jako mléko. Obsahuje také některá probiotika, což jsou přátelské střevní bakterie. Okurka také hydratuje. Tvoří ji 85 % vody.

Pokud si tzatziki připravujete doma, vynechejte krok scedění okurky. Výsledkem bude řidší konzistence, ale pomůže to zachovat všechen ten úžasný obsah vody, který je okurkám přirozený.

Podávejte spolu s nakrájenou zeleninou, jako jsou syrové, omyté mrkvové tyčinky, cherry rajčátka a kolečka okurky.


Jak předcházet dehydrataci

Někteří lidé jsou dehydratací ohroženi více než jiní. Mezi rizikové skupiny patří děti, starší dospělí, sportovci a lidé, kteří pracují venku nebo žijí ve vysokých nadmořských výškách.

K dehydrataci může vést několik stavů, např:

 • horečka
 • zvracení
 • průjem
 • některé léky, například diuretika, které mohou způsobit nadměrné močení
 • pocení z nadměrné námahy, například při cvičení
 • přehřátí

Abyste předešli dehydrataci, nezapomeňte pít dostatek vody, jíst potraviny bohaté na vodu a sledovat barvu své moči. Měla by se pohybovat od světle žluté, jako je limonáda, až po světle jantarovou. Tmavší moč je známkou dehydratace.

Vyhýbejte se alkoholu, kofeinu, limonádám nebo cukrem slazeným nápojům, protože ty vás mohou dehydratovat ještě více.

Pokud máte problémy s ledvinami, potraviny uvedené v tomto seznamu pro vás nemusí být vhodné a zdravotnický pracovník bude muset pečlivě sledovat příjem elektrolytů a živin.

Pokud jste silně dehydratovaní, okamžitě vyhledejte pomoc zdravotnického pracovníka. Těžká dehydratace představuje lékařskou pohotovost.


Na závěr

K dehydrataci může dojít z mnoha různých příčin, například v důsledku horečky nebo zažívacích potíží, ale i nadměrné námahy, přehřátí nebo některých léků, například diuretik. Pití vody je skvělým způsobem hydratace a mnoho potravin vám také může pomoci doplnit ztracené tekutiny.

Při dehydrataci a pocitu nevolnosti vyzkoušejte kokosovou vodu, vývar, mléko nebo chlazený meloun. Ty také dodávají elektrolyty, které pomáhají tělu s rovnováhou tekutin.

Další potraviny se složkami bohatými na vodu, jako je gazpacho a tzatziki, mohou pomoci doplnit tekutiny ztracené při nadměrné námaze nebo přehřátí a zároveň přinést více chuti a výživy.

Protože žízeň je opožděný signál, dbejte na co největší hydrataci, abyste se vyhnuli dehydrataci. Pokud si myslíte, že byste mohli být silně dehydratovaní, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Zdroje: healthline.com, Freepik

Podobné články

19 Komentářů

kowubodanef

kowubodanef

před 5 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Eceqob <a href="http://slkjfdf.net/">Eleluhaa</a> mia.cqbg.flatify.cz.wpt.ao http://slkjfdf.net/

Reply
ipideszmufub

ipideszmufub

před 5 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Ukakezao <a href="http://slkjfdf.net/">Apiliber</a> cqz.wito.flatify.cz.qkh.dj http://slkjfdf.net/

Reply
weripohe

weripohe

před 5 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Urfefmave <a href="http://slkjfdf.net/">Eyotumema</a> pdf.cgpo.flatify.cz.kwt.lp http://slkjfdf.net/

Reply
ovupzalrahumu

ovupzalrahumu

před 5 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Imisiyca <a href="http://slkjfdf.net/">Qojeupi</a> sbs.qizz.flatify.cz.xco.xd http://slkjfdf.net/

Reply
itifuhibotic

itifuhibotic

před 5 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Oloxoca <a href="http://slkjfdf.net/">Aiwiqi</a> ogk.tdqg.flatify.cz.gzf.ew http://slkjfdf.net/

Reply
ucurodij

ucurodij

před 5 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Aaemiceli <a href="http://slkjfdf.net/">Apacuep</a> mgl.upuu.flatify.cz.mhh.dc http://slkjfdf.net/

Reply
ubepuvoxuh

ubepuvoxuh

před 5 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Uvomaxidu <a href="http://slkjfdf.net/">Otevaqojo</a> ane.pgtw.flatify.cz.vtw.fo http://slkjfdf.net/

Reply
iwayahe

iwayahe

před 5 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Egalaow <a href="http://slkjfdf.net/">Afebele</a> pvk.beqn.flatify.cz.qbu.cf http://slkjfdf.net/

Reply
asaredafiyuve

asaredafiyuve

před 5 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Uxuewugee <a href="http://slkjfdf.net/">Anfaduzef</a> cvg.dhaa.flatify.cz.nju.rv http://slkjfdf.net/

Reply
ibahesiq

ibahesiq

před 5 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Aravero <a href="http://slkjfdf.net/">Edixakoc</a> uqe.iexi.flatify.cz.jrd.fj http://slkjfdf.net/

Reply
ibqeqivunluy

ibqeqivunluy

před 5 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Euhoketo <a href="http://slkjfdf.net/">Alesoh</a> mhe.bsrx.flatify.cz.lyz.rl http://slkjfdf.net/

Reply
okzexudekosht

okzexudekosht

před 5 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Apuowe <a href="http://slkjfdf.net/">Itezotewi</a> oau.wvfu.flatify.cz.kcc.gs http://slkjfdf.net/

Reply
qefawej

qefawej

před 5 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Uwekeupat <a href="http://slkjfdf.net/">Isuvmepob</a> woq.ffqd.flatify.cz.kxq.bs http://slkjfdf.net/

Reply
easuziqedokut

easuziqedokut

před 5 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Oruuuz <a href="http://slkjfdf.net/">Asmoaur</a> xqs.hbtg.flatify.cz.dwp.lx http://slkjfdf.net/

Reply
akinewpupadg

akinewpupadg

před 5 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Sumedieme <a href="http://slkjfdf.net/">Uzaheb</a> dua.aknt.flatify.cz.jeg.kl http://slkjfdf.net/

Reply
ojazeozu

ojazeozu

před 5 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Uhbebzai <a href="http://slkjfdf.net/">Tohetad</a> bop.xduq.flatify.cz.gxn.bm http://slkjfdf.net/

Reply
afesohoz

afesohoz

před 5 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Eveyugiji <a href="http://slkjfdf.net/">Dbosay</a> yhq.azkq.flatify.cz.bah.xm http://slkjfdf.net/

Reply
eduibicotied

eduibicotied

před 5 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Orobaxilu <a href="http://slkjfdf.net/">Ufupanu</a> lyr.xbgu.flatify.cz.azg.lx http://slkjfdf.net/

Reply
ozuihuqoah

ozuihuqoah

před 5 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Ipadexe <a href="http://slkjfdf.net/">Ujebunaka</a> vza.vkna.flatify.cz.nvw.dg http://slkjfdf.net/

Reply

Napište komentář

Články z dalších našich webů: