Reumatoidní artritida (RA) a psoriatická artritida jsou zánětlivé stavy, které se považují za autoimunitní onemocnění. Dna je další běžný typ zánětlivé artritidy. Výzkum ukazuje, že dietní intervence, jako je vylučování určitých potravin a nápojů, mohou snížit závažnost příznaků u lidí se zánětlivou artritidou a osteoartritidou a také zlepšit jejich celkovou kvalitu života. Zde je 8 potravin a nápojů, kterým byste se měli vyhnout, pokud máte artritidu.

1. Přidané cukry

Příjem cukru byste měli omezit bez ohledu na to, ale zejména pokud máte artritidu. Přidané cukry se nacházejí v cukrovinkách, sodě, zmrzlině a mnoha dalších potravinách, včetně méně zřejmých položek, jako je barbecue omáčka.

Studie provedená na 217 lidech s revmatoidní artritidou zaznamenala, že mezi 20 potravinami byla nejčastěji hlášena soda a dezerty slazené cukrem, které zhoršují příznaky RA. A co víc, sladké nápoje, jako je soda, mohou významně zvýšit vaše riziko artritidy. Například ve studii u 1209 dospělých ve věku 20–30 let bylo u těch, kteří pili nápoje oslazené fruktózou 5krát týdně nebo více, třikrát vyšší pravděpodobnost artritidy než u těch, kteří konzumovali málo nebo žádné nápoje oslazené fruktózou. Velká studie u téměř 200 000 žen navíc spojovala pravidelný příjem sody slazené cukrem se zvýšeným rizikem RA.

2. Zpracované a červené maso

Některé výzkumy spojují červené a zpracované maso se zánětem , který může zvýšit příznaky artritidy. Například diety těžké ve zpracovaném a červeném mase vykazují vysokou hladinu zánětlivých markerů, jako je interleukin-6 (IL-6), C-reaktivní protein (CRP) a homocystein. Studie u 217 lidí s RA zmíněných výše také zjistila, že červené maso obvykle zhoršovalo příznaky RA. Studie u 25 630 lidí navíc zjistila, že vysoký příjem červeného masa může být rizikovým faktorem pro zánětlivou artritidu. Naopak bylo prokázáno, že rostlinná strava, která vylučuje červené maso, zlepšuje příznaky artritidy.

3. Potraviny obsahující lepek

Gluten je skupina bílkovin v pšenici, ječmeni, žitě a triticale (kříženec mezi pšenicí a žito). Některé výzkumy to spojují se zvýšeným zánětem a naznačují, že přechod bez lepku může zmírnit příznaky artritidy. A co víc, lidé s celiakií jsou vystaveni většímu riziku rozvoje RA. Podobně u osob s autoimunitními chorobami, jako je RA, je významně vyšší prevalence celiakie než u běžné populace. Zejména starší 1letá studie u 66 lidí s RA zjistila, že bezlepková veganská strava významně snížila aktivitu onemocnění a zlepšila zánět. Ačkoli jsou tato zjištění slibná, je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se potvrdilo, zda samotná bezlepková strava prospívá lidem s artritidou.

4. Vysoce zpracované potraviny

Ultra zpracované položky, jako jsou rychlé občerstvení, snídaňové cereálie a pečivo, mají obvykle vysoký obsah rafinovaných zrn, přidaného cukru, konzervačních látek a dalších potenciálně zánětlivých přísad, což vše může zhoršit příznaky artritidy. Výzkum naznačuje, že západní strava bohatá na silně zpracované potraviny může zvýšit vaše riziko RA tím, že přispěje k zánětu a rizikovým faktorům, jako je obezita. Navíc ve studii u 56 lidí s RA vykazovali ti, kteří jedli vyšší množství ultra zpracovaného jídla, zvýšené rizikové faktory pro srdeční choroby, včetně vyšších hladin glykovaného hemoglobinu (HbA1c), což je dlouhodobý ukazatel kontroly hladiny cukru v krvi. Zpracované potraviny jako takové mohou zhoršit vaše celkové zdraví a zvýšit riziko dalších nemocí.

5. Alkohol

Vzhledem k tomu, že alkohol může zhoršit příznaky artritidy, měl by každý, kdo má zánětlivou artritidu, omezit nebo se mu vyhnout. Studie u 278 lidí s axiální spondylartritidou - zánětlivou artritidou, která primárně postihuje míchu a sakroiliakální (SI) klouby - vázala příjem alkoholu na zvýšené strukturální poškození páteře. Studie také ukázaly, že příjem alkoholu může zvýšit frekvenci a závažnost záchvatů dny. Kromě toho je chronická konzumace alkoholu spojena se zvýšeným rizikem osteoartrózy, i když ne všechny studie nalezly významnou souvislost.

6. Některé rostlinné oleje

Strava s vysokým obsahem omega-6 tuků a nízkým obsahem omega-3 tuků může zhoršit příznaky osteoartrózy a revmatoidní artritidy. Tyto tuky jsou nezbytné pro zdraví. Nevyvážený poměr omega-6 a omega-3 ve většině západních diet však může zvýšit zánět. Snížení příjmu potravin s vysokým obsahem omega-6 tuků, jako jsou rostlinné oleje, a zároveň zvýšení příjmu potravin bohatých na omega-3, jako jsou tučné ryby, může zlepšit příznaky artritidy.

7. Potraviny s vysokým obsahem soli

Omezení soli může být dobrou volbou pro lidi s artritidou. Potraviny s vysokým obsahem soli zahrnují krevety, polévku z konzervy, pizzu, některé sýry, zpracované maso a mnoho dalších zpracovaných položek. Studie na myších zjistila, že artritida byla závažnější u myší krmených stravou s vysokým obsahem soli než u myší s dietou obsahující normální hladinu soli.

62denní studie na myších navíc odhalila, že dieta s nízkým obsahem soli snížila závažnost RA ve srovnání s dietou s vysokým obsahem soli. Myši s dietou s nízkým obsahem solí měly menší rozpad chrupavky a destrukci kostí, stejně jako nižší zánětlivé markery než myši s dietou s vysokým obsahem solí. Je zajímavé, že vědci naznačují, že vysoký příjem sodíku může být rizikovým faktorem pro autoimunitní onemocnění, jako je zánětlivá artritida. Studie u 18 555 lidí spojila vysoký příjem sodíku se zvýšeným rizikem RA.

8. Potraviny s vysokým AGEs

Pokročilé glykační konečné produkty (AGE) jsou molekuly vytvořené reakcemi mezi cukry a bílkovinami nebo tuky. Přirozeně existují v nevařených živočišných potravinách a jsou vytvářeny určitými způsoby vaření. Potraviny s vysokým obsahem bílkovin a vysokým obsahem tuku, které jsou smažené, pražené, grilované, opečené nebo grilované, patří k nejbohatším dietním zdrojům AGE. Patří mezi ně slanina, smažený nebo grilovaný steak, pečené nebo smažené kuře a grilované párky v rohlíku. Hranolky, americký sýr, margarín a majonéza jsou také bohaté na AGEs.

Když se AGEs akumuluje ve vašem těle ve velkém množství, může dojít k oxidačnímu stresu a zánětu. Oxidační stres a tvorba AGE jsou spojeny s progresí onemocnění u lidí s artritidou. Ve skutečnosti bylo prokázáno, že lidé se zánětlivou artritidou mají v těle vyšší hladinu AGE než lidé bez artritidy. Akumulace AGE v kostech a kloubech může také hrát roli ve vývoji a progresi osteoartrózy.

Nahrazení potravin s vysokým AGE výživnými celými potravinami, jako je zelenina, ovoce, luštěniny a ryby, může snížit celkovou zátěž AGE ve vašem těle.

Sečteno a podtrženo

Pokud máte artritidu, může vaše příznaky pomoci zlepšit zdravá strava a životní styl.

Výzkum ukazuje, že byste se měli vyhnout určitým potravinám a nápojům, včetně vysoce zpracovaných potravin, červeného masa, smažených potravin a potravin bohatých na přidané cukry.

Mějte na paměti, že faktory životního stylu, jako je vaše úroveň aktivity, tělesná hmotnost a stav kouření, jsou také důležité pro zvládnutí artritidy.

Zdroje: www.healthline.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: