Ležíte uprostřed noci v posteli a budíte se. Otočíš se a podíváš se na hodiny na nočním stolku: je 2:47 ráno a ukazují. Proč nemůžu usnout?

Spánek je pro naši pohodu a každodenní fungování nezbytný - stejně jako zdravé stravování a cvičení. Nedostatek kvalitního spánku může zhoršit naši kognitivní výkonnost, hmotnost a zdravotní stav. Dosažení dobrého zdraví zkrátka není možné bez kvalitního spánku.

Jako Američané odkládáme spánek na co nejdelší dobu ve prospěch toho, abychom "stihli více věcí". Jídlo, které jíme (a jak ho jíme) těsně před spánkem, však může výrazně ovlivnit kvalitu našeho spánku, což způsobuje opačný efekt na to, kolik toho skutečně stihneme během dne udělat.

Tady je pět stravovacích návyků, kterými možná sabotujete svůj spánkový režim.

Jídlo kořeněné a kyselé
Ačkoli se to může zdát na první pohled zřejmé, kari a chilli nejsou jedinými pachateli v této kategorii. Ať už jste se potýkali s GERD nebo ne, kyselé potraviny (které si možná ani neuvědomujete, že jsou kyselé) mohou zničit snahu o spánek kvůli pálení žáhy, které mohou vyvolat a zhoršit při ležení. Patří mezi ně čerstvé maso a zpracované maso, jako je hovězí a krůtí, ryby a mnoho citrusových šťáv.

Jít na skleničku na noc
Uvolnění se sklenkou vína může být na první pohled uvolňující, ale alkohol nemusí být zrovna takovým pomocníkem při usínání, jak jsme si možná mysleli. Navzdory všeobecnému přesvědčení vás jeho odrazový efekt může ve skutečnosti udržet vzhůru i v nočních hodinách, a to kvůli jeho vlivu na neuronální inhibici.

Čokoláda jako dezert
Ačkoli to může být pro mlsné jazýčky špatná zpráva, možná bude lepší dát si na dobroty po večeři pozor. Zatímco hořká čokoláda obsahuje serotonin, neurotransmiter, který vám může pomoci se uvolnit, mléčná čokoláda serotonin neobsahuje a ve skutečnosti vám může způsobit, že se budete cítit více vzhůru.

Bílkovinná večeře
Ačkoli konzumace bílkovin během dne může být velmi prospěšná, před spaním se jí raději vyhněte. Potraviny s vysokým obsahem bílkovin jsou hůře stravitelné a obsahují také aminokyselinu tyrosin, která podporuje mozkovou činnost.

Večeře příliš blízko před spaním
S vlnou módních fenoménů v oblasti zdraví a fitness, jako je přerušovaný půst (kdy je jídlo omezeno na osmihodinové okno), je důležité uvědomit si nejen to, co jíte, ale kdy jíte. Podle dietologů by vaše poslední velké jídlo mělo být alespoň dvě až tři hodiny před spaním. Jídlo pozdě v noci nejenže naruší váš spánek, ale může mít za následek vynechání snídaně následující ráno (což s sebou nese riziko přejídání nebo nezdravého mlsání později během dne).

Zdroje:

https://www.sleepadvisor.org/eat-just-before-bed-risks/
https://www.webmd.com/sleep-disorders/ss/slideshow-sleep-foods
https://www.livescience.com/58990-why-drinking-alcohol-makes-you-sleepy.html
https://www.webmd.com/sleep-disorders/features/food-sabotage-sleep#1

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: