Podle WebMD má průměrný dospělý člověk na hlavě asi 100 000 až 150 000 vlasů a každý den jich až 100 ztratí - a existuje spousta zdravých důvodů, proč ty zbloudilé vypadávají. Teprve když začnete pozorovat chuchvalce vlasů, které ucpávají odtok ve sprše, můžete se začít ptát: "Co se děje?"

Přesto věci, které děláte každý den, ovlivňují zdraví vašich vlasů, ať už si to uvědomujete, nebo ne. Zbytečnému vypadávání vlasů můžete předejít tím, že si uvědomíte, které návyky jsou pro vaše kadeře zdravé a které by jim mohly škodit. Zde je seznam pěti nepříliš zřejmých věcí, které možná děláte a které způsobují vypadávání vlasů, a co s nimi můžete dělat.

Máte nedostatek základních vitamínů
To, co vaše tělo přijímá nebo nepřijímá, se může promítnout do zdraví vašich vlasů. Strava s nedostatkem základních živin může mít škodlivý vliv na buňky ve vlasech, což vede k jejich nadměrnému vypadávání. Důležitý je například vitamin C, který pomáhá syntetizovat kolagen, vlákninu, kterou vlasové folikuly potřebují k růstu. Pro růst vlasů jsou nezbytné také bílkoviny; jejich nedostatek vede ke sníženému růstu vlasů a dokonce k jejich postupnému vypadávání. Je důležité dbát na to, abyste jedli potraviny, které obsahují širokou škálu živin. Pokud si myslíte, že vám některé vitaminy chybí, možná by stálo za to sejít se s odborníkem na výživu: vaše vlasy vám za to možná poděkují!

Příliš pevně si stahujete vlasy dozadu
Nosíte pevně spletené copánky, drdoly nebo si děláte pevný účes? Pokud ano, váš účes může způsobovat vypadávání vlasů. Podle webu WebMD se tento druh vypadávání vlasů, který si způsobujete sami, nazývá trakční alopecie a dochází k němu, když namáháte pokožku hlavy - také chemickým ošetřením a žehlením -, což vede k poškození a lámání vlasových folikulů. Buďte ke svým vlasům šetrní: zkuste nosit volnější copánky a vyhněte se drsným chemickým prostředkům. Pokud však i po změně svých návyků nadále pozorujete výrazné vypadávání vlasů, zvažte návštěvu svého zdravotníka, abyste se ujistili, že se nejedná o skrytý zdravotní problém.

Vaše nasazené nové léky
Některé léky mohou ovlivnit růst vašich vlasů a mohou vést i k jejich vypadávání. Například mnoho léků na ředění krve neboli antikoagulancií uvádí jako vedlejší účinek vypadávání vlasů. I když je tento typ vypadávání vlasů dočasný, vyplatí se tento příznak konzultovat s lékařem, protože by mohl navrhnout snížení dávky nebo úplnou změnu léku.

Jste velmi vystresovaní
Cítíte se úzkostní kvůli velkému projektu v práci nebo stresové situaci doma? Jak vysvětluje Mayo Clinic, intenzivní stres je skutečně spojen s vypadáváním vlasů. Možná se u vás projevuje telogenní efluvium, což je stav, kdy výrazný stres způsobí, že vlasové folikuly přejdou do klidové fáze. Pokud se naučíte zvládat stres, můžete naštěstí účinky tohoto typu vypadávání vlasů zvrátit. Jedním z velmi účinných způsobů, jak udržet hladinu stresu pod kontrolou, je zařadit do svého denního režimu cvičení; i pouhá rychlá, 30minutová ranní procházka může udělat své!

Taháte se za vlasy
Kroutíte si vlasy nebo se za ně taháte, když jste ve stresu? Ačkoli tomuto zvyku propadá mnoho lidí, problematickým se stává, když se cuchání stane neodolatelným. Trichotillomanie, známá také jako "porucha tahání za vlasy", je duševní porucha, která způsobuje, že si nutkavě vytrháváte vlasy z pokožky hlavy nebo jiných částí těla. Podle Mayo Clinic se jedná o chronickou poruchu: poruchu, která silně souvisí s emocemi a stresem. I když pociťujete nutkání vytrhávat si vlasy, doporučuje se, abyste své příznaky nahlásili. Jak připomíná Mayo Clinic, nejde jen o zlozvyk, ale o poruchu duševního zdraví, a pomoc je dostupná.

Zdroje:

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hair-loss/qa/what-should-i-know-about-hair-loss
https://www.rd.com/health/beauty/hair-falling-out/
https://www.health24.com/Medical/Hair-loss/Hair-loss-in-women/10-random-daily-things-that-are-making-your-hair-fall-out-20170926
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hair-loss/understanding-hair-loss-prevention
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/trichotillomania/symptoms-causes/syc-20355188
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/expert-answers/stress-and-hair-loss/faq-20057820

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: