Podle Národního institutu duševního zdraví žije jen ve Spojených státech téměř každý pátý dospělý člověk s duševní nemocí. A až příliš často je význam duševního zdraví přehlížen, když stojí vedle tělesného zdraví. Duševní zdraví je však faktorem, který ovlivňuje každou oblast života člověka, a stejně jako musíme dbát na zdraví svého těla, musíme věnovat náležitou péči i zdraví své mysli.

Přestože zlepšit duševní pohodu není tak snadné jako vzít do ruky činky nebo si jít zaběhat, existují věci, kterými můžete změnit své návyky a zlepšit kvalitu svého duševního zdraví. Zde je seznam 10 věcí, které můžete dělat denně.

Vyhněte se multitaskingu
Nejdříve je třeba udělat první věc. Multitasking je pro váš mozek utrpením; vyčerpává zásoby energie vaší mysli a může také zvýšit hladinu stresu. Oba tyto faktory mohou přímo ovlivnit stav vašeho duševního zdraví. Místo toho, abyste se snažili dokončit tři projekty najednou, nadechněte se a soustřeďte se vždy na jeden.

Vést si deník vděčnosti
Praktikování vděčnosti je jedním z nejužitečnějších triků při zvyšování štěstí a procvičování duševního zdraví. I přiznání drobností, za které jste vděční - například za to, že jste snědli chutnou snídani nebo jste ve Starbucks narazili na dobrého přítele - vám pomůže přehlédnout negativní věci ve vašem dni, které často vrhají stín na ty pozitivní. Vezměte si k posteli deník a zapište si do něj tři věci, které se vám ten den staly a za které jste vděční. Snažte se to praktikovat každý večer, než půjdete spát

Spěte brzy
Všichni víme, jak rozmrzelí se můžeme cítit po neklidné noci. Ukazuje se však, že nedostatek spánku může přímo ovlivnit naše duševní zdraví. Podle článku publikovaného Harvard Medical School může nedostatek spánku zvyšovat rizikové faktory některých psychických poruch, jako jsou deprese a bipolární porucha. Takže si dnes večer dopřejte ZZZ: je to důležité!

Začněte den kávou
Ano, váš ranní šálek Joea vám možná skutečně pomáhá procvičovat duševní kondici. Podle studie zveřejněné Národní lékařskou knihovnou USA bylo zjištěno, že mírný příjem kofeinu zlepšuje náladu a zvyšuje duševní bdělost, pozornost a kognitivní funkce. Pokud nejste příznivci kávy, můžete vyzkoušet jiný zdravý kofeinový nápoj, například zelený čaj.

Dělejte malé kroky
Jste nervózní z velkého projektu? Udělejte si ho lépe zvládnutelný tím, že si práci rozdělíte na malé úkoly a po každém úspěchu si pogratulujete. Snížíte tak hladinu stresu a práci dokončíte mnohem efektivněji.

Řekněte "Miluji tě"
Láska je lék! Udržování kvalitních vztahů je důležité pro udržení vašeho duševního zdraví. Tím, že vyjádříte svou náklonnost k někomu, koho si vážíte, připomenete jemu i sobě, proč jste vděční za jeho přítomnost ve svém životě.

Dělejte něco, v čem jste dobří
Uspořádejte si pracovní plochu. Upečte opravdu dobrý dortík. Uplatněte své silné stránky, oslavte své úspěchy a buďte hrdí na to, že jste dobří v tom, co děláte.

Jíst omega-3
Máte rádi ryby? Jedna studie publikovaná v Národní lékařské knihovně USA spojuje tyto zdravé tuky se sníženým výskytem některých psychických poruch, jako jsou deprese a schizofrenie. Posypte si salát lněnými semínky a poznejte jeden (z mnoha) zdravotních přínosů omega-3 mastných kyselin.

Sdílejte své trápení
Někdy může upřímný rozhovor s někým, kdo si prošel tím, čím vy, ať už se jedná o životní trauma nebo stresující úkol v práci, pomoci zmírnit úzkost, kterou cítíte. Může vám také pomoci najít řešení problému, kterému čelíte, i když toto řešení znamená jen dýchat těžké věci.

Jděte na chvíli mimo síť
Nechte telefon na pultu a jděte se pořádně projít.

http://www.mentalhealthamerica.net/31-tips-boost-your-mental-health
https://www.nimh.nih.gov/health/statistics/mental-illness.shtml
https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/sleep-and-mental-health
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20164571
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15907142

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: