Kdy jste naposledy vzali mámu na večeři nebo pozvali tátu na filmový večer? Víme - kumulaci týdnů, měsíců nebo dokonce let od vaší poslední návštěvy doma mohlo ovlivnit tolik faktorů. Možná je však na čase naplánovat onen dlouho očekávaný návrat domů; výzkumy naznačují, že trávení více času s rodiči nejen zlepšuje kvalitu jejich života, ale také délku jejich života.

Co jim může zkracovat život? Samota.
Studie z roku 2012 publikovaná v časopise JAMA International Medicine odhaluje, jak může osamělost vést k funkčnímu úpadku, a dokonce k předčasnému úmrtí starších osob.

Po dobu šesti let studie sledovala 1 600 osob v průměrném věku 71 let. Z těchto osob 23 % účastníků, kteří byli údajně osamělí, zemřelo během šesti let trvání studie. Avšak pouze 14 procent osob, které uváděly, že mají společnost, během těchto šesti let zemřelo. I po kontrole zdravotního stavu a socioekonomického statusu zůstaly výsledky studie konzistentní.

Jak výzkum naznačuje, osamělost výrazně zhoršuje kvalitu života starších lidí; hrozí riziko deprese, kognitivních poruch a zdravotních potíží, jako je ischemická choroba srdeční.

Další faktor, který by mohl zkracovat jejich život? Nedostatek společenského života.
Jiná studie publikovaná v roce 2010 vysvětluje, že společenská izolace nám nezpůsobuje jen příšerné pocity, ale může představovat velké zdravotní riziko, zejména pro starší lidi. Uvádějí, že "jedinci s přiměřenými sociálními vztahy mají o 50 [procent] vyšší pravděpodobnost přežití ve srovnání s těmi, kteří mají špatné nebo nedostatečné sociální vztahy."

Ve skutečnosti studie naznačuje, že sociální izolace může být pro naše zdraví stejně škodlivá jako obezita nebo nečinnost, a to pro jedince v každém věku. Takže to odloučení od mámy a táty může mít vliv nejen na jejich pohodu, ale i na tu vaši.

Co s tím dělat?
Den otců je za dveřmi, a tak by se vám mohl hodit čas strávený s rodinou. Překvapte svého otce lístky na baseballový zápas. Připravte mamince dobrou pozdní snídani. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli aktivitu, čas strávený s rodiči jim může nejen vykouzlit úsměv na tváři, ale také podstatně zlepšit kvalitu a délku jejich života.

Často čas strávený s lidmi, které máte rádi, vede ke smíchu, jednomu z nejlepších léků pro tělo. Přímo se promítá do vašeho zdravotního stavu; snižuje hladinu stresových hormonů, posiluje imunitní systém a cítíte se díky němu dobře.

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: