Chůze může spálit kalorie potřebné k úbytku váhy, snížit riziko zdravotních problémů (jako jsou srdeční choroby a obezita), navíc je pro nás nejpřirozenějším pohybem nezatěžujícím klouby. Pokud existuje cvičení, které by mělo získat zlato za působivý seznam výhod - a minimální rizika - je to chůze. Lidem všech věkových skupin, od sportovních začátečníků po elitní atlety, může poskytnout mnoho stejných výhod.

Zdravotní benefity chůze

Chůze a běh sdílejí mnoho kladů, s jedním hlavním rozdílem. „Přestože obě aktivity posilují stejné svaly, spalují kalorie a posilují srdce a plíce, liší se dopadem na klouby,“ říká Juliet Kaska, osobní trenérka s osvědčením ACE a NASM v Los Angeles. "Běh způsobuje velké otřesy a námahu pro klouby, vazy a šlachy," říká Kaska. Proto může být chůze fantastickou volbou, když si běžci chtějí dát den volna, ale přesto si dát do těla.

Nevýhody chůze? „Zabere více času,“ říká Bonnie Stoll, osobní trenérka v Los Angeles a spoluzakladatelka hnutí EverWalk, jehož cílem je přimět lidi více chodit. Proto můžete po 30 minutách běhu spálit více kalorií než po 30 minutách chůze. Ale v závislosti na vaší rychlosti můžete mít podobné výsledky nezávisle na tom, jestli běžíte, nebo jdete.

Jednou z jednoznačných výhod chůze je spojitost s delším a zdravějším životem. Tempo, při kterém se zadýcháme a zpotíme, pomáhá snižovat riziko vzniku srdečních onemocnění a předčasného úmrtí. Svižná chůze také snižuje vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak a cukrovku; pomáhá zabraňovat úbytku kostní hmoty, ke kterému dochází přirozeně v důsledku věku.

Mentální výhody chůze jsou stejně působivé, jako ty již výše zmíněné. Je účinným prostředkem při zmírnění stresu. Studie zveřejněná v březnu 2019 v Mezinárodním žurnálu environmentálního výzkumu a veřejného zdraví například ukázala, že lidé, kteří se účastnili alespoň jedné skupinové procházky týdně v přírodě, zaznamenali pozitivní účinky, pokud jde o zvládání stresujících životních událostí a zlepšení duševní pohody.

Jak si chůzí odškrtnou také denní dávku cvičení?

Rychlost

Začněte svižnou chůzí po kratší čas (v závislosti na vaší kondici). Skvělým způsobem, jak uhodnout správnou rychlost, je věnování pozornosti vašemu dechu. Při dříve zmiňované svižné chůzi byste měli dýchat zrychleně, ale přesto být schopni konverzace.

Správná technika

Je to možná úsměvné, vždyť chodit umíme všichni, ne? Správná technika je ale zásadní pro zdraví kloubů, navíc také znamená větší rychlost. Zaměřte se na našlapování pata-špička. Také nezapomeňte na podpůrný pohyb paží, kterým navíc posílíte také zádové svaly.

Chůze aerobním cvičením

I když je chůze relativně jednoduchou činností, neznamená to, že ze svých procházek nemůžete získat více tím, když zvýšíte intenzitu. Tady jsou čtyři způsoby, jak to udělat.

Chůze po kopcích

Chcete-li budovat sílu a vytrvalost, zakomponujte do vaší trasy kopce nebo se rovnou vydejte na výšlap do hor. Při chůzi dolů snižte tempo a zkraťte kroky, abyste minimalizovali tlak na kolenní klouby.

Intervaly

Střídejte pomalé a rychlé tempo - po určitý interval jděte co nejrychleji, kratší interval vyplňte odpočinkovou chůzí nižší intenzity.

Měňte povrch

Asfalt je dobrá volba, snažte se ale vyzkoušet také jiné povrchy. "Chůzí po trávě nebo štěrku můžete spálit mnohem více kalorií než chůzí po dráze," říká Kaska. "Podobným případem je chůze po pláži se západy slunce jako příjemnými bonusy."

Používejte hole pro nordic walking

Investujte do páru holí určených speciálně pro "severskou chůzi", zvýšíte tak kardiovaskulární výhody chůze (protože více zapojíte horní část těla). "Napodobuje běh na lyžích bez lyží," směje se Kaska.

Zdroje: www.everydayhealth.com; Pixabay

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: