Pokud chcete spálit více kalorií nebo rychle zhubnout, běh je lepší volbou. Chůze však může také nabídnout řadu výhod pro vaše zdraví, včetně pomoci udržet si zdravou váhu.

Výhody kardio

Chůze a běh jsou jak aerobní kardiovaskulární, tak „kardio“ cvičení. Mezi zdravotní výhody kardia patří:

- pomoc při hubnutí nebo udržení zdravé váhy

- zvyšování výdrže

- posilování imunitního systému

- pomoc při předcházení nebo zvládání chronických stavů

- posilování vašeho srdce

- možnost prodloužit váš život

Kardiovaskulární cvičení je také dobré pro vaše duševní zdraví. Jedna studie zjistila, že pouhých 30 minut cvičení se střední intenzitou, třikrát týdně, snižuje úzkost a depresi. Může také zlepšit vaši náladu a sebevědomí. Vědci ze studie také říkají, že není nutné cvičit po dobu 30 minut, abyste mohli tyto výhody zažít. Chůze po dobu 10 minut najednou třikrát denně vedla ke stejnému posílení duševního zdraví.

Je chůze lepší než běh?

Chůze může poskytnout spoustu stejných výhod jako má běh, ale běh spaluje téměř dvojnásobný počet kalorií než chůze. Například pro někoho, kdo má 75 kg, běhá rychlostí 8 km za hodinu, spaluje 606 kalorií . Rychlá chůze po stejnou dobu rychlostí 6 km za hodinu, spálí jen 314 kalorií. Chcete- li ztratit 0,5 kg, musíte spálit přibližně 3 500 kalorií . Pokud je vaším cílem zhubnout, je běh lepší volbou než chůze. Pokud s cvičením začínáte nebo nejste schopni běhat, chůze vám může stále pomoci dostat se do formy. Chůze je přístupná téměř na všech úrovních. Může to posílit vaše srdce a celkově vám dát více energie.

Chůze vs. běh pro hubnutí

Rychlost a síla chůze vs. běh

Rychlost chůze je chůze svižným tempem, obvykle 5 km nebo více. Vaše srdeční frekvence je během rychlosti chůze zvýšena. Tímto způsobem můžete spálit více kalorií než chůzí obvyklým tempem.

O silové chůzi se obvykle hovoří od 5 km do 8 km, ale někteří siloví chodci dosahují rychlosti 11 až 16 km. Silová chůze spaluje podobný počet kalorií jako běh. Například síla chůze rychlostí 7 km po dobu jedné hodiny by spálila stejně jako běhání rychlostí 7 km po dobu jedné hodiny.

Pro efektivní cvičení vyzkoušejte tempo. Zvyšte rychlost po dvě minuty, poté zpomalte. Rychlostní chůze nespálí tolik kalorií jako běh, ale může to být efektivní trénink, který zvýší vaši srdeční frekvenci, zlepší náladu a zlepší úroveň aerobní zdatnosti.

Chůze se závažím

Chůze se závažím (například vestou) může zvýšit počet spálených kalorií. Chcete-li zůstat v bezpečí, noste vestu, která není větší než 5 až 10 procent vaší tělesné hmotnosti. Pokud hledáte alternativní způsob, jak zhubnout nebo napnout svaly, zkuste místo toho intervalovou chůzi. Zrychlete po určitou dobu, než zpomalíte. Nebo zkuste chodit s lehkými činkami v každé ruce.

Šikmá chůze vs. běh

Šikmá chůze zahrnuje chůzi do kopce. Může spálit podobný počet kalorií jako běh. Spálíte více kalorií na svahu, než jen chůzí po rovném povrchu. Hledejte kopcovitou oblast nebo se procházejte po svahu na běžeckém pásu. Zvyšte sklon o 5, 10 nebo 15 procent najednou, abyste si procvičili chůzi. Pokud jste se sklonem k chůzi začínali, můžete začít postupně a pracovat až do sklonu 15 procent.

Výhody vs. rizika

Běh je skvělý způsob, jak se dostat do formy a zhubnout. Ale je to cvičení s velkým dopadem. Cvičení s vysokým nárazem mohou být pro vaše tělo těžší než cvičení s nízkým nárazem, jako je chůze. V průběhu času může běh vést k častým nadužíváním, jako jsou stresové zlomeniny, holenní dlahy či ITB třecí syndrom. Ve skutečnosti mají běžci mnohem větší riziko zranění souvisejícího s cvičením než chodci. Chodci mají přibližně 1 až 5 procentní riziko zranění, zatímco běžci mají 20 až 70 procentní šanci.

Pokud jste běžec, můžete podniknout kroky, abyste zůstali bez zranění. Nezvyšujte svůj počet kilometrů příliš rychle a zkuste trénovat několikrát týdně. Nebo zkuste místo toho chodit. Chůze nabízí mnoho zdravotních výhod běhu bez stejných rizik zranění.

Sečteno a podtrženo

Chůze i běh jsou vynikající formou kardiovaskulárního cvičení. Snažte se získat alespoň 150 minut mírného kardio cvičení každý týden pro své zdraví. Chůze je chytrá volba, pokud jste začínající cvičící a doufáte, že se dostanete do formy. Pokud chcete zhubnout nebo spálit více kalorií, zkuste běhat. Avšak pokud jste v běhu noví, začněte s programem, kde budete střídat chůzi a běh. Před zahájením nové cvičební rutiny se vždy poraďte se svým lékařem.

Zdroje: www.healthline.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: