Ženy jsou neustále buzerovány nejnovějším trendem, který nás "promění" v mladé, zdravé, zářivé supermodelky s dokonalou pletí, perfektními zuby a plavými vlasy. Nejprve to byly v 70. letech minulého století Aydovy bonbóny, pak to byla v roce 2003 dieta South Beach, před několika lety to byla očista džusy a dnes je to aktivní uhlí. Tvrdí se o něm, že pohlcuje pachy, bělí zuby, detoxikuje pleť, minimalizuje nadýmání, snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá hubnout. No, ne tak rychle. Mnozí lékaři nás začali varovat, že tento magický černý prášek možná zase tak zázračný není. S používáním aktivního uhlí je totiž spojena spousta rizik.

Může působit proti vašim lékům
Studie odhalily, že aktivní uhlí může blokovat vstřebávání jiných léků v těle, čímž se stávají méně účinnými nebo zcela neúčinnými. Mezi léky, o kterých je známo, že interagují s aktivním uhlím, patří acetaminofeny, digoxin, teofylin, tricyklická antidepresiva, léky proti rakovině Arava (leflunomid) a Avbagio (teriflunomid), aspirin a elektrolyty. Aktivní uhlí nekonzumujte, pokud užíváte některý z těchto léků, a před konzumací se určitě poraďte se zdravotníkem.

Může způsobit zažívací potíže
Mnoho lidí, kteří konzumují aktivní uhlí, uvádí, že mají velmi nepříjemné vedlejší účinky v podobě zažívacích potíží. Aktivní uhlí se váže s ostatním obsahem žaludku, vytváří shluky cizích těles a způsobuje zvracení, průjem a zácpu. Z tohoto důvodu může mít aktivní uhlí i závažnější rizika včetně ucpání žaludku, střev a střev. Bylo také zjištěno, že zbarvuje stolici do nevzhledného černého tónu, což může být rušivé, ale samo o sobě není škodlivé.

Může poškodit vaši sklovinu
Nejoblíbenějším použitím aktivního uhlí je jeho transformační účinek na bělení zubů. Stačí projít sociální média a můžete sledovat zástupy lidí, kteří si čistí zuby černou pastou, a to vše ve jménu bělejších a zdravějších zubů. Zubní lékaři se však obávají, že se o jeho drsné abrazivitě nemluví. Z tohoto důvodu může čištění zubů dřevěným uhlím vážně poškodit sklovinu a způsobit její poškození, které může vést ke vzniku zubních kazů, citlivosti a změně barvy. To je obzvláště nebezpečné, protože na rozdíl od vlasů nebo kůže se sklovina na zubech nemůže sama zacelit a poškození je trvalé.

Může způsobit dýchací potíže
Mnozí lidé se rozhodnou smíchat prášek z živočišného uhlí s tekutinou a vypít jej, aby využili jeho blahodárných účinků. To však může vést k mimořádně škodlivým dýchacím problémům. Pro mnohé z nás je velmi časté, že se nápoj "pokazí". Pokud však pijete nápoj z dřevěného uhlí, může se tato běžná nepříjemnost stát smrtelnou. Aktivní uhlí může po vstupu do plic vést ke vzniku předrakovinných nádorů a útvarů, které obsahují antrakózu, což je první stádium onemocnění černých plic.

Co se týče jeho údajných zdravotních a kosmetických účinků, neexistuje žádný zásadní výzkum, který by prokázal, že aktivní uhlí skutečně pomáhá snižovat hladinu cholesterolu nebo pomáhá přirozeně hubnout. Jeho nejbenevolentnější využití je v nemocnici, kde se díky své absorpční schopnosti může používat k léčbě pacientů, kteří trpí otravou.

Zdroje:

https://www.thankyourbody.com/6-benefits-activated-charcoal-almost-good-true/
https://www.everydayhealth.com/drugs/activated-charcoal
http://www.foxnews.com/health/2016/08/15/video-featuring-charcoal-as-teeth-whitener-reaches-millions.html
https://www.superfoodly.com/activated-charcoal-uses-side-effects/
https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/activated-charcoal-uses-risks#2
https://www.emedicinehealth.com/activated_charcoal/article_em.htm#emergency_home_care_for_suspected_poisoning
https://www.today.com/health/heres-truth-about-activated-charcoal-t26721

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: