Udržitelná motivace k běhu

Dneska vede na plné čáře zdravý životní styl. K tomu samozřejmě patří i správný koníček a tím je sport. Jak jinak si také zajistíme zdraví než sportem? Každý přece v dnešní době aspoň běhá. Vidíme to prakticky všude. My se do tohoto procesu chceme také zařadit.

Takže uplynulo přibližně deset vteřin a my už víme, že budeme běhat. Nejlépe hned teď začneme. Bez jakékoli přípravy vyběhneme vstříc zdraví pro naše tělo. Bude to pro nás poprvé a je dost pravděpodobné, že i naposledy. Proč? Protože sice víme, co chceme dělat, ale neznáme ty důležitější otázky. Proč to doopravdy dělat nebo jak to dělat udržitelně. Na tyhle věci jsme trochu zapomněli.

Já sama začínala běhat čtyřikrát, než jsem si přišla jak na to. Nastavila jsem si otázky, které chci plnit a odpovídala jsem si na ně špatně.

Až když jsem přehodnotila své vlastní proč a jak, tak to začalo fungovat. Odpověděla jsem si znovu a teprve poté jsem, nejen začala, ale i pokračovala v běhu při každé příležitosti.

A tady ty otázky jsou….

1. Správná motivace?

Začnu běhat, protože je to zdravé a dělají to tak všichni. NE!

Budu běhat, protože chci mít ze sebe radost. To je ono! Všichni bychom měli začínat pro radost a spokojenost pro sebe a naše tělo.

2. Správná výbava?

Teď musím jít a nakoupit si to drahé sportovní oblečení, protože ho mají ostatní. NE!

Mám doma tenisky a něco pohodlného na sebe? Super, protože to do začátku úplně stačí. Že jsou tepláky nejpohodlnější oblečení se neříká jen tak.

3. Správná výzva?

Vyřítím se ze dveří a poběžím deset kilometrů, ať si dám pořádně do těla. NE!

Nechci sama sebe hned odradit. A tak hezky v klidu vyjdu ze dveří. Pomalu začnu přidávat do kroku, abych se připravila na první výzvu a až se na to budu cítit, rozběhnu se.

4. Správná délka?

Poběžím, dokud nepadnu. NE!

Zkusím chvilku běžet. Zhodnotím, jak se u toho cítím a podle toho buď uberu nebo přidám rychlost. Správná délka běhu je přesně – tak dlouho, dokud se stále ještě cítím v pohodě. Klidně znovu přejdu do chůze a pak zase do běhu.

5. Správné zakončení?

Hned jak přiběhnu domů, padnu na gauč. NE!

Domů dojdu chůzí, abych zase trochu vychladla. Napiji se vody. Protáhnu si svaly, tak aby mi to bylo příjemné a dám si sprchu. Pak si spokojeně lehnu na gauč.

Po dodržení těchto pěti bodů si buďte jistí, že zítra vyrazíte běhat znovu. Protože jediná správná odpověď na všechny otázky je:

Chci se cítit dobře. ANO!

Zdroje: Freepik, healthline.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: