Jistě jste již slyšeli, že mít v životě skvělé vztahy je dobré pro vaše zdraví. To je většinou pravda. Bohužel mít kolem sebe špatné vztahy může ve skutečnosti poškodit vaše zdraví a vést k vážným problémům v budoucnosti.

Z mnohaletého výzkumu skutečně víme mnoho o vzájemném působení zdraví a kvality vztahů. Například u dětí, které měly špatné vztahy se svými rodiči, je mnohem větší pravděpodobnost, že se u nich ve vyšším věku objeví srdeční problémy, a to i při kontrole všech obvyklých proměnných.

Podívejme se, jak špatné vztahy ovlivňují vaše zdraví:

Může zkrátit vaše telomery a váš život

Telomery jsou jako malé ochranné čepičky na konci DNA, které zabraňují jejímu roztřepení při dělení. Postupem času se tyto čepičky zkracují. Když zmizí úplně, buňka se již nemůže dále dělit a fungovat, a proto umírá.

Bylo prokázáno, že stresující vztahy negativně ovlivňují délku telomer. Lidé, kteří jsou neustále vynervováni svým okolím, mají mnohem větší pravděpodobnost, že onemocní v mladším věku.

Může to vést k horšímu sebehodnocení

Dlouhodobé konflikty s partnery mohou skutečně vést k horšímu "sebehodnocení" zdraví. A i když se jedná o subjektivní měřítko, je to také zajímavé. Způsob, jakým lidé myslí na své zdraví, může mít skutečně vliv na jejich dlouhodobé výsledky.

Například průzkumy naznačují, že jakýkoli druh stresu může skutečně vést k poruchám regulace imunitního systému. To pak může mít vliv na to, jak se lidé cítí každý den, a mohou tak být náchylnější k virózám a infekcím.

Může vést k hypertenzi a zánětům

Zanedbávání vztahů může vést také k fyzickým onemocněním. Výzkumy například naznačují, že u lidí, kteří se doma cítí izolováni, je mnohem větší pravděpodobnost vzniku vysokého krevního tlaku a zánětů. Údaje silně naznačují, že nemáme žít sami, ale že se nám daří mnohem lépe, když jsme ve společenství, obklopeni ostatními.

Může to vést k hněvu a zášti

Když problémy ve vztazích zůstávají nepřiznané, může to vést k problémům s duševním zdravím, jako je hněv a zášť. Výzkumy například naznačují, že některé páry ve skutečnosti umírají mladší, když má každá strana odlišný přístup k řešení konfliktů.

Techniky řešení konfliktů mohou v některých případech fungovat, ale mnoho párů nakonec skončí u rozvodového právníka, jednoduše proto, že úprava vztahů je velmi náročná.

Může to zvýšit pocity osamělosti

Když máte v životě špatné vztahy, zejména s partnerem, často to vyvolává pocity osamělosti a izolace. Druhá osoba může být fyzicky nablízku, ale psychicky se cítí vzdálená. Nedokáže uspokojit vaše potřeby.

Někdy se ve špatných vztazích můžete cítit zcela odříznuti od vyjadřování svých emocí. Bojíte se následků, které by mělo, kdybyste druhému člověku řekli, co vlastně cítíte.

Působí, že se cítíte neustále ve stresu

V neposlední řadě ve vás negativní interakce s druhými lidmi ve vašem životě mohou vyvolávat pocit neustálého stresu. Tento chronický stav napětí nakonec přeroste ve zdravotní problémy, které může být obtížné zvládnout.

Zdroje: artofhealthyliving.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: