Sacharidy jsou důležitou makroživinou potřebnou ke správné funkci těla. Ve skutečnosti může konzumace sacharidů večer snížit stres, pomoct budovat svaly a spalovat tuky. Nevěříte? Pak pokračujte ve čtení.

Když jsme ve stresu, naše těla produkují přirozeně se vyskytující hormon zvaný kortizol. Kortizol se uvolňuje v reakci na strach nebo stres jako reakce našeho těla na „boj" nebo útěk“ a může ovlivnit každou buňku v našem těle.

Kortizol aktivuje sympatický nervový systém (odesílání příkazů do našich mozků, například „Běž, bojuj, jednej“). Když nejsme schopni správně přejít ze sympatického do parasympatického (klidového) režimu (příkazy jako „Odpočívej“), můžeme být chyceni v začarovaném cyklu stresového přetížení.

Měli bychom řídit hladinu kortizolu tak, aby stoupala ve správný čas, což zahrnuje i to, když se ráno probudíme, během tréninku, a když musíme být ostražití a soustředění. Nechceme však zvýšit hladinu kortizolu ve špatnou dobu (tj. těsně před spaním, při meditaci nebo relaxaci), protože to povede ke stresu. Snížení produkce kortizolu umožňuje, aby se naše těla uklidnila a abychom mohli odpočívat...

Sacharidy nám mohou pomoci kontrolovat hladinu stresu tím, že otupí naši reakci na kortizol. Jejich konzumace večer umožňuje našim tělům proniknout do tohoto parasympatického režimu, abychom se mohli uvolnit do klidnějšího stavu mysli a nakonec do spánku.

Ale to není jediná výhoda. Vaše tělo podstoupí většinu svého zotavování, když spíte, a využívá bílkoviny a sacharidy jako zdroje energie k budování svalů. Tím, že jíte sacharidy večer, nejen zabraňujete produkci kortizolu, ale také dodáváte tělu nezbytné zdroje k budování svalů a spalování tuků.

Samozřejmě to neznamená, že si každý den budete před spaním pochutnávat na pizze a zmrzlině. Pokud je váš cíl zhubnout, tak je stále potřeba být v kalorickém deficitu a stravovat se zdravě. Sacharidy, které konzumujete, by měli být ze zdravých zdrojů, jako ovoce, zelenina, celozrnné pečivo, obiloviny atd...

Teď už víte, že se sacharidů bát nemusíte. Mají mít své místo v jídelníčku každého stejně tak jako tuky a bílkoviny. A pamatujte, že neexistuje žádná hodina, po které by se ze sacharidů přibíralo. Přibírá se z kalorického nadbytku. Proto se nemusíte bát si k večeři dopřát pečivo, ovoce nebo ovesnou kaši!

zdroje: flowfitnessseattle.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: