Cesta k lidskému štěstí a zároveň psychické a fyzické pohodě má mnoho cest, jednou z nich je otužování. Podle téměř každé příručky o zdraví víme, že otužování nám zlepšuje naši imunitu, nicméně nizozemský sportovec Wim Hof, známý také pod přezdívkou Iceman, posunul hranici otužování mnohem dál a vytvořil tzv. Wim Hofovu metodu (WHM).

O čem tato mrazivá metoda je?

Jde o extrémní cvičení, během kterého se člověk dostane do poměrně dost ledových podmínek. Aby člověk mohl zklidnit svou mysl a posílit tělo, jsou důležité tři pilíře, které je nutné se naučit. Patří mezi ně nauka dechové techniky, chladová terapie a nastavení mysli. Když se tyto tři hlavní složky spojí, dojde k tomu, že lidské tělo chlad přijme, je více koncentrované a podnebí kolem vnímá intenzivněji, nejen fyzicky, ale také psychicky. Člověk v tu chvíli žije přítomným okamžikem a nemyslí na nic jiného.

Cílem této metody, jak si někteří myslí, není pouhé otužování, ale jde o nastavení mysli a práci s dechem, kterou většina lidí ve svém životě ani nevnímá. Díky uvědomělému dýchání se můžeme zbavit úzkosti nebo stresu. WHM také zaručuje zlepšení imunitního systému.

A jak je to s nemocemi?

Pokud je člověk nemocný, může být nemocný dvojím způsobem. Nemoc může vzejít z oslabené imunity anebo také ze stresu či z únavy. V případě, že se chcete začít otužovat, je velmi důležité vědět, jaký typ onemocnění postihl vás. Jestliže nemoc pochází z únavy, není nejlepší nápad se vydávat do studené vody, která tělo ještě více unaví. Pokud je ale člověk nemocný, protože má oslabenou imunitu není vůbec na škodu, aby skočil do ledové vody a začal ji tak posilovat. Chlad obecně není původcem nemocí, je to jenom tradovaný mýtus. Například různé viry rýmy se nejčastěji objevují a šíří v zimě a při spojení tohoto faktu s tím, jak mají lidé slabou imunitu, není divu, že je v zimě nemocný každý druhý.

Vyzkoušej to v praxi

Autor této metody se rozhodl své znalosti o lidském těle a jeho propojení s myslí předat dál, a tak každý rok pořádá několik kurzů, kde si přihlášení dobrovolníci mohou jeho postup vyzkoušet pod dohledem proškolených instruktorů. Kurz trvá šest dní a po těchto šesti dnech se každý jeho účastník vrací domů o něco silnější, šťastnější a hlavně s novým postojem k životnímu stylu.

Wim Hof ale není jediný, který pořádá tyto kurzy. Dnes už existují i specializovaní trenéři, kteří si touto metodou prošli a zvládli také školení pro budoucí instruktory. Dnes tak člověk může narazit na vícero skupin, které nabízí WHM. Na těchto kurzech se jejich účastníci mohou připravit na plavaní v ledové vodě nebo třeba na zimní výstup na Sněžku v letním oblečení, protože nápadům, jak zchladit tělo, se meze nekladou. Celý kurz bývá vždy udělaný na kmenové bázi, což znamená, že individualita jedince tu neexistuje a všichni účastníci táhnou za jeden provaz.

Pokud tedy usilujete o lepší imunitu anebo rovnou o poznání sebe sama a chcete se naučit žít jiným způsobem života, je WHM to pravé. Člověk může začít klidně s knihou Wim Hof – Ledový muž, která čtenáře učí, jak využít svůj fyzický i duševní potenciál skrze otužování těla. Kniha může být dobrou volbou, pokud si člověk není jistý tak razantní proměnou, která by ho po kurzu čekala, ale pokud do toho chcete jít naplno, je čas se registrovat, protože první termíny už začínají na konci srpna.

Zdroj: Přednáška instruktorky Hany Moravčíkové, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: