Jak zvládnout alergickou sezónu

Přichází jaro a s ním i všechny druhy pylů, které znáte. Co můžete dělat, když se v květnu a červnu přistihnete, že zpíváte „Rudolph the Red-Nosed Reindeer“?

Trocha péče o tělo může pomoci zmírnit vaše nepohodlí. Představujeme vám pár tipů, pomocí kterých můžete zvládnout tuto alergickou sezónu a vyvarovat se tak nekonečnému kýchání a smrkání.

1. Zjistěte příčiny dýchání ústy

Dýcháte ústy? Možná ano v případě, že vám alergie ztěžuje dýchání nosem. Sezónní alergie totiž zvyšují pravděpodobnost vzniku nosních polypů, a to znemožňuje hluboký nádech.

Pokud se často probouzíte s pocitem na rtech, jako byste celou noc žvýkali bavlnu, pravděpodobně i ve spánku dýcháte ústy. Jestliže vás partner obviní z chrápání, neberte to na lehkou váhu. I při něm totiž můžete dýchat nesprávným způsobem. Když žvýkáte žvýkačku nebo si čistíte zuby, také dýchejte nosem. Vzduch totiž vysouší vaše sliny, které mají za úkol zničit a odplavit přebytečné bakterie.

Pokud se u vás vyskytne některý z těchto problémů, poraďte se se svým lékařem. Právě on vám pomůže zjistit, zda za vaše potíže může alergická reakce. Také vám doporučí léčebný režim, který zajistí maximální úlevu s minimálními vedlejšími účinky.

2. Užívejte preventivní medicínu

Když se vaše tělo potýká s alergenem, imunitní systém zahájí řetězovou reakci. Vyšle signál tělu, aby uvolnilo histaminy, které zvýší průtok krve v postižené oblasti. Pokud se tak stane v nosních dírkách, cítíte pak nepříjemně ucpané dutiny.

Antihistamika, stejně jako další volně prodejná léčiva, mohou potlačit účinek histaminů. Nefungují však tak dobře, pokud je užíváte až po výskytu zánětu. Proto byste měli začít s léčebných režimem každé ráno, než vyjdete ven do větrného prostředí.

Pokud se i přesto potýkáte s ucpaným nosem, může být léčen dekongestanty. Vždy si ale dvakrát promyslete, zda chcete koupit volně prodejný nosní sprej, který obsahuje oxymetazolin. Mnoho z nich totiž může způsobit odrazový efekt, kvůli kterému si vaše tělo na tento lék zvykne. Poté hrozí, že můžete snášet tyto problémy o to hůře, až lék vysadíte. Pokud se rozhodnete pro tyto produkty, užívejte je maximálně tři dny v kuse.

3. Zkuste jednu z lidových moudrostí

I když věda doposud nedokázala účinnost medu pro zmírnění alergických příznaků, mnoho lidí nedá na tento lidový lék dopustit. Proč nezkusit, zda není vhodný i pro vás? Pro nejlepší účinky zkuste kontaktovat místního včelaře, abyste dostali med právě od včel, které opylovávají květy způsobující vám takové utrpení.

Někteří lidé tvrdí, že i máta peprná a eukalyptové silice pomáhají zmírnit příznaky alergie. Jiní zase nedají dopustit na bylinky, jako je pryskyřník nebo kopřiva. Také lepší strava obohacená o kvercetin, který přijímáme například z brokolice, může pomoci regulovat zánětlivou reakci vašeho těla a zmírnit příznaky.

4. Čistěte a měňte vzduchové filtry

Kdy jste u vás doma naposledy měnili vzduchové filtry u klimatizací? Pokud jste celou zimu dýchali vzduch ve vašem bytě a stále jste filtr nevyměnili, navštivte místní železářství a učiňte tak.

Odborníci doporučují měnit filtr každé dva až tři měsíce, ale možná to budete muset dělat i častěji, podle stavu vaší domácnosti. Pokud sdílíte domácnost s kuřáky, či doma máte nějaké domácí mazlíčky, možná budete muset filtr vyměňovat téměř každý měsíc. Jestli tomu tak je, můžete tak činit pravidelně, například v době platby nájmu či hypotéky, abyste na výměnu nezapomněli.

5. Nechte otevřená okna

Jakmile se oteplí, možná budete mít nutkání otevřít okna dokořán a nechat proudit čerstvý vzduch do domu. I když vám to dočasně pomůže a provětrá byt, pro zlepšení vaší alergie je lepší využít HVAC systém.

Jestli si z finančních důvodů nemůžete dovolit podkrovní ventilátor, zkuste nainstalovat průsvitné rolety. Ty totiž umožní proudění čerstvého vzduchu, ale zároveň zachytí částečky pylu, které vás nutí kýchat.

6. Mějte po ruce hygienické potřeby

Nejhorší věc při alergické sezóně je, když vás zaskočí kýchnutí a vy u sebe nemáte kapesník ani kousek papírového ubrousku. Jejda, chudák rukáv.

Pokud se během této sezóny chcete cítit pohodlněji, raději s sebou noste zásoby kapesníčků, které seženete téměř v každém obchůdku. Nakupte jich několik a balíčky si uložte všude od přihrádky v autě až po šuplík u psacího stolu. Mějte po ruce také oční kapky, které zmírní svědění a podrážděnost očí nebo kapky proti kašli, po kterých se uklidní vaše bolest na hrudi z přílišného dýchání ústy.

Vyzrajte na alergii pomocí těchto typů

Když nastane sezóna alergií, využijte naše tipy a věnujte svému tělu dostatečnou péči. I malé změny mohou stačit k tomu, abyste na okolní pyly zcela vyzráli.

Zdroje: artofhealthyliving.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: