Co může být příjemnějšího než zakousnout se do sladké, šťavnaté hrušky? Hrušky mají měkkou, máslovou strukturu, která je mezi ostatním ovocem činí jedinečnými.

Jistě vás potěší, že konzumace tohoto ovoce má mnoho zdraví prospěšných účinků, díky nimž je ještě lákavější.

Hrušky se také nazývají Pyrus a pocházejí ze stejnojmenného stromu. Až se příště zaboříte do chutného kousku tohoto ovoce, měli byste se zamyslet nad jeho historií. Botanici tvrdí, že stromy Pyrus patřily mezi první ovoce, které lidé pěstovali. Archeologické nálezy poukazují na to, že pocházejí z některých částí Evropy a Asie.

Pyrusy patří do stejné čeledi jako císařovna květin, růže. Latinský název evropské odrůdy je Pyrus communis, zatímco asijské druhy se nazývají Pyrus pyrifolia. V článku zveřejněném v časopise Food Print se uvádí, že na světě existuje nejméně 3 000 druhů těchto stromů.

Ačkoli Severní Amerika má svůj bohatý podíl původního ovoce, Pyrusy mezi ně nepatří. Jedny z prvních záznamů o jejich pěstování na tomto kontinentu pocházejí z osady Jamestown z roku 1607. Pozdější záznamy z Plymouthské kolonie uvádějí také stromy Pyrus přivezené z Anglie k výsadbě v Massachusetts.

Po revoluční válce obyvatelé Nové Anglie tyto stromy přivezli v době západní expanze. Naštěstí se těmto plodům dařilo lépe v teplejším podnebí západního území. V současné době dodává většinu úrody těchto stromů ve Spojených státech severozápadní Pacifik.

Populární americké odrůdy hrušní

Podle zprávy Agricultural Marketing Resource Center Američané ročně spotřebují přibližně 6,27 kg hrušek a výrobků z nich. Ze severozápadních států Tichomoří, které produkují nejvíce tohoto ovoce, vede Washington s 832 miliony liber, uvádí zpráva.

Ačkoli jsou tyto šťavnaté plody proslulé svým stejnojmenným tvarem, některé jsou kulaté, jako například asijské odrůdy. Některé z těchto stromů mají nejedlé plody a používají se pouze k okrasným účelům.

V článku organizace USA Pear Organization se uvádí, že v Americe je k dispozici deset odrůd. Mají jedinečné barvy a tvary a jejich roční období se překrývají, takže tyto plody jsou k dispozici po celý rok. Spojené státy je dodávají i do jiných zemí.

Pokud se budete toulat po místním oddělení zeleniny nebo farmářském trhu, určitě narazíte na několik krásných odrůd hrušek. Textura a vůně těchto čerstvých plodů jsou oslavou vašich smyslů.

Tady je několik nádherných amerických druhů, které můžete ochutnat:

1. Bartlett

Když se řekne hruška a její ikonický zvonovitý tvar, vybaví se vám vážená hruška Bartlett. Stejná odrůda se však v Evropě a dalších částech světa nazývá William.

Bartletty mají klasický tvar a jsou k dostání ve žluté nebo červené variantě. Jsou šťavnaté a sladké s jemnou strukturou.

2. Anjou

Tato hladká odrůda je světle zelená a má spíše oválný než zvonovitý tvar. Mají jemnou chuť a vůni, kterou si mnoho lidí oblíbilo. Anjou má křupavou strukturu a je k dostání v šarlatové nebo zelené barvě.

3. Bosc

Rádi používáte hrušky do lahodných koláčů nebo jiných dezertů? Hrušky Bosc mají silnější slupku a jsou ideální pro vaření a pečení. Jsou také o něco kulatější a po celou dobu zrání mají hnědozelený odstín.

4. Comice

Tady je chutná odrůda, která je kulatá jako jablko a má špičatý krček a stopku. Jsou zelené s nádechem rumělky a patří k nejsladším druhům, které najdete. Comice je odrůda s pozdní sklizní, která je k dostání koncem léta až začátkem jara.

5. Concord

Pokud chcete ovoce, které je univerzální pro konzumaci v čerstvém stavu nebo pro vaření, sáhněte po odrůdě Concord. Mají protáhlý krček a veselou limetkově zelenou barvu. Jejich dužina je pevná, ale šťavnatá a uspokojivě sladká.

6. Forelle

Barevná odrůda Forelle je sice jednou z nejmenších odrůd tohoto ovoce, ale nenechte se zmást její velikostí, protože má velkou chuť. Dalším unikátem Forelle je, že při dozrávání mění barvy a často jsou zelené s načervenalými tečkami. Jejich křehká struktura a pikantně sladká chuť je předurčují ke konzumaci v čerstvém stavu.

7. Seckel

Ze všech dostupných odrůd Pyrus je tento sladký drobeček možná jediným skutečným americkým rodákem. Jsou rozkošně malé a mají šťavnatou sladkost, která z nich dělá ideální svačinku. Seckel lze také konzervovat vcelku.

8. Starkrimson

Díky šlechtitelské práci Stark's Nursery je tento živý kultivar ve Spojených státech oblíbený již od 50. let 20. století. Mají šťavnatě sladkou chuť a jemný nádech květinového aroma. Pokud chcete ovoce, které je stejně krásné jako chutné, vyzkoušejte Starkrimson.

Tady je vynikající nápad na zdravý, lehký oběd. Nakrájejte Starkrimson na plátky a smíchejte je s miskou čerstvé baby zeleniny. Přidejte pár kousků sýra bleu nebo fety a pochutnejte si.

Vyzkoušejte tyto různé odrůdy hrušek, abyste zvýšili svůj denní příjem ovoce. Podle článku zveřejněného americkým ministerstvem zemědělství USDA potřebují dospělí lidé každý den 1-2 šálky ovoce. Přibližně polovinu tohoto doporučení můžete sníst jednu střední hrušku.

Sedm zdravotních výhod konzumace hrušek

Snažíte se udržet zdravější stravovací návyky? Ovoce, jako jsou chutné hrušky, může být součástí vašeho plánu. Zde je sedm zdravých důvodů, proč je odborníci na výživu doporučují.

1. Jsou univerzální pro jakýkoli dietní plán

Vzhledem k tomu, jak se ve Spojených státech překrývají vegetační období, můžete po celý rok najít alespoň několik odrůd tohoto ovoce. Nejenže jsou atraktivním středobodem v míse, ale jsou i rychlou a zdravou variantou svačiny na cestách.

Svou oblíbenou odrůdu stačí dobře omýt a nemusíte se obtěžovat s loupáním, protože mnoho vitamínů je ve slupce. Nakrájejte si jednu a získáte tak lahodný přídavek do ranní ovesné kaše nebo jogurtu. Můžete je také nakrájet na plátky do salátu nebo sníst jako sladkou svačinku.

Pokud si vyberete pevnou varnou odrůdu, jako je Concord, můžete je upéct nebo pošírovat jako přílohu. Hodí se k lehkým masům, jako je drůbež nebo vepřové maso. Několik plátků tohoto šťavnatého ovoce, pár vlašských ořechů a malý plátek sýra tvoří zdravou a sytou svačinu.

2. Může pomoci při hubnutí

Nebylo by skvělé mít přírodní potravinu, která je nejen chutná a výživná, ale může vám pomoci zhubnout? Studie zveřejněná v časopise Food & Function zjistila pozitivní souvislost mezi konzumací těchto plodů a hubnutím. Vzhledem k tomu, že jsou vynikajícím zdrojem vlákniny a hydratace, mohou být výborným doplňkem vašeho plánu hubnutí.

Váš odběr nebylo možné uložit. Zkuste to prosím znovu. DěkujemeDěkujeme! Váš bezplatný náhled knihy je ve vaší e-mailové schránce. Pokud se vám ihned nezobrazí, zkontrolujte prosím složku s nevyžádanou poštou nebo propagačními akcemi.

3. Může být zdravá pro vaše srdce

Pokud si každý den dopřáváte nějaké čerstvé zelené zázraky, dostáváte zdravé dávky antioxidantů. Tyto antioxidanty bojují proti volným radikálům, které mohou způsobit poškození buněk. Mají také protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu a snížit hypertenzi.

Výhodu pro zdraví srdce objevila studie zveřejněná v časopise Journal of Agriculture and Food Industry.

4. Mohou snížit riziko vzniku cukrovky 2. typu

Dodržování zdravého stravovacího a fitness plánu může snížit riziko vzniku cukrovky 2. typu. Když do jídelníčku zařadíte některé z těchto lahodných plodů, mohou vašemu snažení pomoci. Podle studie zveřejněné v časopise American Journal of Clinical Nutrition obsahují tyto zelené pochoutky flavonoid, který může pomáhat regulovat hladinu cukru v krvi a snižovat rizika vzniku cukrovky 2. typu.

5. Jaké jsou účinky těchto plodů? Mohou pomoci předcházet rakovině

Neexistují žádné zázračné potraviny, které by zabránily rakovině nebo ji vyléčily. Některé potraviny, jako například toto ovoce, však mohou mít pozitivní souvislost. Některé jejich sloučeniny vykazují protirakovinné vlastnosti.

ADVERTISEMENT

Ve studii publikované v časopise American Journal of Epidemiology některé flavonoidy tohoto ovoce pozitivně působí proti buňkám rakoviny plic.

6. Mohou prospět vašim očím

Tyto zelené plody Možná jste studovali výhody konzumace mrkve pro zdraví očí. Věděli jste také, že tyto zelené plody jsou vynikajícím zdrojem luteinu a zeaxanthinu, které mají účinky na zdraví očí? Podle studie publikované v časopise Progress in Retinal and Eye Research mohou tyto sloučeniny také pomáhat předcházet některým očním onemocněním.

7. Mohou prospět zdraví vašeho zažívání

Trpíte zácpou nebo jinými zažívacími problémy? Pouhá jediná hruška má dostatek vlákniny, aby vám poskytla téměř čtvrtinu denní potřeby. Navíc toto ovoce může být prospěšné pro vaši střevní flóru, uvádí článek publikovaný v časopise Nutrients Journal.

Přidání další vlákniny do stravy může pomoci vašemu pomalému tlustému střevu. Pomáhá vyplavovat odpadní látky a udržuje vaše střeva v pravidelném režimu. Nebudete se také pravděpodobně potýkat s bolestivou plynatostí a nadýmáním způsobeným chronickou zácpou.

Závěrečné úvahy o zařazení hrušek do jídelníčku

Nejenže jablko denně může udržet lékaře daleko, ale toto ovoce by mohlo také. Pochutnávání si na těchto prastarých plodinách může být vynikající součástí vašeho dietního plánu. Možná brzy zjistíte, že se hrušky stanou vaší oblíbenou pochoutkou.

Zdroje: https://www.powerofpositivity.com/pears-healthy-reasons-nutritionists/ , Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: