Mrtvý tah patří mezi nejoblíbenější a nejdůležitější posilovací cviky, protože má mnoho výhod. Je například oblíbený mezi kulturisty a sportovci, protože zvyšuje jejich výkonnost. Podle portálu Healthline všechny mrtvé tahy posilují jádro těla, zvyšují stabilitu kloubů a zlepšují hustotu kostí.

Mrtvé tahy i rumunské mrtvé tahy jsou složené cviky. Podle časopisu Women's Health jsou složené cviky takové, které procvičují více svalových skupin současně, umožňují spalovat více kalorií a zároveň zlepšují koordinaci a pohyblivost. "Tím, že cvičíte více oblastí najednou, šetříte čas," řekl publikaci Josh Davies, fyzioterapeut z Aimee Victoria Long Training. Davies dodal, že tato účinná cvičení pomáhají zejména těm, kteří mají nabitý rozvrh, protože šetří čas.

Mrtvý tah pomáhá více posilovat spodní část zad, ale pokud máte bolesti spodní části zad, je bezpečnější rumunský mrtvý tah (přes Healthline). Jedním z klíčových rozdílů mezi mrtvým tahem a rumunským mrtvým tahem je výchozí pozice. Při rumunském mrtvém tahu začínáte ze stoje, zatímco při tradičním mrtvém tahu začínáte z dolní pozice, což znamená, že zvedáte závaží z podlahy, podle webu PowerliftingTechnique.com. Při tradičním mrtvém tahu můžete také zvednout větší váhu než při rumunském mrtvém tahu. Ačkoli oba mrtvé tahy zapojují svaly dolní části těla, mrtvý tah více zapojuje čtyřhlavé svaly, zatímco rumunský mrtvý tah více aktivuje hamstringy a hýždě.

Je důležité dodržovat bezpečnost a zvedat činky správně, abyste se nezranili. Přesto pro vás může být lepší jeden mrtvý tah.

Mrtvý tah více procvičuje čtvrtinu těla a střední část zad.

Mrtvý tah se také nazývá "konvenční mrtvý tah" nebo "tradiční mrtvý tah". Začíná koncentrickým rozsahem pohybu - tedy pohybem nahoru -, kdy zvedáte závaží z podlahy (via PowerliftingTechnique.com). Učí se jako složený cvik, při kterém se koleny odlepujete od podlahy, a rozsah pohybu je založen na kloubech kolen a boků.

Mrtvé tahy jsou skvělé pro budování síly v dolní části těla, a protože zvedáte váhu ze země, máte tendenci více procvičovat kvadricepsy. Je to vynikající cvik pro rehabilitaci kolen po operaci kolenního kloubu. Kromě toho časopis Women's Health důrazně doporučuje, abyste po celou dobu pohybu drželi rovná záda. Význam správné formy nelze podceňovat, protože nesprávná technika vám může ublížit.

Podle portálu Healthline je pro správné provedení mrtvého tahu nutné stát s činkou před sebou a s nohama na šířku ramen. Poté se v kyčlích předkloníte, uchopíte činku a při poklesu boků zpět pevně přitisknete chodidla k zemi. Poté zatlačte boky dopředu, abyste se dostali do stoje. Činku držte pod boky a dbejte na to, abyste měli rovné nohy, kolena a záda. Chcete-li činku snížit, pokrčte kolena, když dřepujete a tlačíte boky dozadu. Snažte se provést 3 až 5 sérií po 1 až 6 opakováních.

Rumunský mrtvý tah zapojuje hýždě a hamstringy.

Podle Power Lifting Technique začíná rumunský mrtvý tah excentrickým rozsahem pohybu, což znamená, že se váha pohybuje ze stoje směrem dolů. Jedná se o modifikaci tradičního mrtvého tahu, při kterém taháte závaží nahoru z boků a celý rozsah pohybu je založen na kloubech kolem boků. Ve skutečnosti se v posilovnách často vyučuje jako první, než se přejde k tradičnímu mrtvému tahu.

Pro rumunský mrtvý tah doporučuje Healthline držet tyč v úrovni boků nadhmatem. Záda udržujte rovná, ramena držte vzadu a při spouštění tyče směrem k nohám pomalu tlačte boky dozadu. Tlačte boky dopředu, abyste se dostali do vzpřímené polohy s činkou před stehny. "[To] může zlepšit pohyblivost a pružnost [boků] a také odblokovat chybné pohybové vzorce, což sníží riziko zranění," řekla Sherry Wardová, osobní trenérka s certifikací NSCA, pro časopis Health. Dodala, že může také pomoci zlepšit držení těla.

Nakonec může být lepším tréninkem tradiční mrtvý tah, a to díky dvojí poloze kloubů. Musíte však mít na paměti své cíle, oblasti, na které se chcete zaměřit, a svá omezení, protože ty mohou ovlivnit, který cvik je pro vás konkrétně lepší. Pokud máte zranění kolen, měli byste zvolit tradiční mrtvý tah, protože vám může pomoci rychleji se zotavit (prostřednictvím webu PowerliftingTechnique.com), zatímco rumunský mrtvý tah je vynikajícím cvikem pro spodní část zad.

Zdroje: thelist.com, Unsplash

Podobné články

6 Komentářů

eyoquvai

eyoquvai

před 9 měsíce

[url=http://slkjfdf.net/]Imxonifae[/url] <a href="http://slkjfdf.net/">Ikavxahoj</a> udt.xdmg.flatify.cz.oja.mh http://slkjfdf.net/

Reply
oyagajo

oyagajo

před 9 měsíce

[url=http://slkjfdf.net/]Usowuvexe[/url] <a href="http://slkjfdf.net/">Zinaevof</a> lvt.slbl.flatify.cz.ttp.ho http://slkjfdf.net/

Reply
imahevomaiqor

imahevomaiqor

před 8 měsíce

[url=http://slkjfdf.net/]Oviwaodwb[/url] <a href="http://slkjfdf.net/">Ajoluif</a> qeo.nlec.flatify.cz.has.zy http://slkjfdf.net/

Reply
aqafaneje

aqafaneje

před 8 měsíce

[url=http://slkjfdf.net/]Auwofa[/url] <a href="http://slkjfdf.net/">Iminex</a> lkd.eazk.flatify.cz.rqf.hn http://slkjfdf.net/

Reply
kclnebimzw

kclnebimzw

před 2 měsíce

Mrtvý tah vs. rumunský mrtvý tah: Který trénink je lepší? | Flatify.cz
kclnebimzw http://www.gcc32pj3nt47x95l96sb89yvh7e944f3s.org/
<a href="http://www.gcc32pj3nt47x95l96sb89yvh7e944f3s.org/">akclnebimzw</a>
[url=http://www.gcc32pj3nt47x95l96sb89yvh7e944f3s.org/]ukclnebimzw[/url]

Reply
embhyojzy

embhyojzy

před 2 měsíce

Mrtvý tah vs. rumunský mrtvý tah: Který trénink je lepší? | Flatify.cz
embhyojzy http://www.gzij1xp4n4n94s58597tb25np0a67a9os.org/
<a href="http://www.gzij1xp4n4n94s58597tb25np0a67a9os.org/">aembhyojzy</a>
[url=http://www.gzij1xp4n4n94s58597tb25np0a67a9os.org/]uembhyojzy[/url]

Reply

Napište komentář

Články z dalších našich webů: